الحاقیه‌ بیمه و انواع آن؛ حذف الحاقیه اضافی بیمه شخص ثالث سال ۹۶

منظور از  الحاقیه هر تغییر است که در بیمه‌نامه صورت گیرد. در قانون جدید بیمه الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال 96 حذف گردید. اما با توجه به تغییرات نرخ خودرو الحاقیه بیمه بدنه اهمیت بسیاری دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا در مدت کوتاه با الحاقیه بیمه آشنا شوید.

الحاقیه‌ بیمه چیست:

سندی است که توسط آن قرارداد بیمه تکمیل و تغییرات قرارداد در آن مشخص می‌شود. به عنوان مثال شما محل مورد بیمه را تغییر دادید که اتفاقا باعث تجدید خطر هم می‌شود، پس به شرکت بیمه خودتان مراجعه می‌کنید و حق بیمه اضافی را به بیمه گر پرداخت می‌کنید و الحاقیه برای شما صادر می‌شود. اگر تغییر مکان را اعلام نکنید، بیمه‌گر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

انواع الحاقیه:

الحاقیه اصلاحی: مانند تغییر آدرس بیمه‌‌گذار یا محل مورد بیمه.

لحاقیه اضافی: زمانی که ارزش مورد بیمه، مدت بیمه، یا خطرات مورد بیمه افزایش کند، الحاقیه اضافی صادر می‌شود

الحاقیه برگشتی: در صورتی که ارزش مورد بیمه یا خطرات مورد بیمه کاهش پیدا کند، الحاقیه برگشتی صادر می‌شود.

الحاقیه بروزرسانی سرمایه: وقتی به مورد بیمه خسارتی وارد شود بعد از پرداخت خسارت از شمول بیمه خارج می‌شود، پس برای اینکه مجددا سرمایه تحت پوشش قرار بگیرد، بیمه‌گذار به محض ترمیم مورد بیمه باید به بیمه‌گر اطلاع دهد و با پرداخت مبلغ اضافی مجددا تحت پوشش قرار گیرد.

بیمه بدنه و آتش سوزی هر ۳ الحاقیه اصلاحی، برگشتی، اضافی را دارد.

الحاقیه در بیمه شخص ثالث:

در سال‌های گذشته یکی از موضوعات که برای دارندگان بیمه شخص ثالث الحاقیه بیمه شخص ثالث بود. یعنی اگر بیمه‌نامه شخص ثالث پیش از اعلام نرخ جدید دیه خریداری میشد، بیمه‌گزار می‌بایست ما‌به‌تفاوت حق‌ بیمه را به صورت الحاقیه پرداخت می‌کرد. در صورت نداشتن الحاقیه بیمه شخص ثالث در زمان حادثه نمی‌توانست تمام خسارت‌های جانی و مالی را از شرکت بیمه دریافت کند.

حذف الحاقیه اضافی شخص ثالث

طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث سال ۹۶، الحاقیه افزایش بیمه شخص ثالث برای کلیه بیمه‌نامه‌های صادره از ابتدای سال ۱۳۹۵منتفی است. در همین راستا جبران کسری پوشش بیمه نامه شخص ثالث در بخش تعهدات بدنی که ناشی از افزایش مبلغ دیه باشد، برعهده صندوق تامین خسارت های بدنی قرار گرفته است.

الحاقیه در بیمه بدنه:

با توجه به نوسانات قیمت ارز و افزایش قیمت خودروها، برخی از شرکت‌های بیمه‌ الحاقیه‌ بیمه بدنه را برای بیمه‌گزارن صادر می‌کنند. صادر شدن الحاقیه بیمه بدنه به نفع بیمه‌گزار است زیرا با توجه به قانون بیمه، شرکت بیمه متناسب با مبلغ بیمه شده خسارت پرداخت خواهد کرد. این بدان معناست که در صورت افزایش قیمت خودرو شرکت بیمه متناسب با قیمتی که بیمه‌گزار هنگام خرید بیمه‌نامه خودرو را بیمه کرده است خسارت پرداخت می‌کند و افزایش قیمت خودرو تاثیری بر افزایش مبلغ خسارت نخواهد داشت.

به طور مثال، اگر قیمت خودرویی هنگام خرید بیمه بدنه 30 میلیون تومان باشد و با گذشت زمان ارزش آن به 60 میلیون تومان برسد. در صورت بروز خسارت 7 میلیون تومانی شرکت بیمه تمام خسارت را پرداخت نمی‌کند. زیرا اکنون ارزش خودرو شما 2 برابر ارزش آن در زمان صدور بیمه‌نامه شده است. در چنین شرایطی شرکت بیمه تنها نیمی از خسارت را یعنی 3.5 میلیون تومان از مبلغ خسارت را پرداخت می‌کند.

مبلغ الحاقیه بیمه بدنه:

مبلغ الحاقیه بیمه بدنه برای تمام خودروها یکسان نبوده و  متناسب با  افزایش قیمت خودرو محاسبه‌‌ می‌شود.


خرید آنلاین بیمه از بیمه بازار

برای خرید بیمه بدنه، می‌توانید به سادگی و با چند کلیک انواع بیمه‌نامه را از وب سایت بیمه بازار خریداری کنید. برای خرید کافیست اطلاعات مورد نظر را در محاسبه گر بیمه وارد کنید و قیمت بیمه بدنه، قیمت بیمه شخص ثالث و سایر بیمه‌ها را در شرکت‌های معتبر بیمه مشاهده و با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین بیمه را خریداری کنید. بیمه‌نامه شما در زمان و مکان دلخواه ارسال خواهد شد.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. امین

  سلام خسته نباشید بعداز تعویض پلاک موتورسیکلت باید الحاقیه بزنیم

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که نقل و انتقال شما تا دی 1397 بوده باشد شامل قانون انتقال تخفیف نمیشود ولی در صورتی که بعد از آن تاریخ باشد شما میتوانید از با دریافت الحاقیه انتقال تخفیفات از سوابق عدم خسارت خود استفاده کنید
   البته شرط داشتن نسبت درجه یک نیز الزامی است