بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

رئیس بیمه مرکزی ایران اعلام کرد که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تمامی جریمه‌ دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه از جمله خودروهای سواری، تاکسی، کامیون، اتوبوس و موتورسیکلت شامل بخشودگی شده است. مالکان این خودروها می‌توانند از ۲۰ بهمن تا ۱۰ اسفند، بدون پرداخت جریمه دیرکرد، برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خود اقدام کنند.

توصیه می‌شود همه آنهایی که تاریخ بیمه‌نامه شخص ثالث‌شان به اتمام رسیده از این فرصت طلایی استفاده کنند. چرا که بر اساس این طرح، اگر بعد از تاریخ دهم اسفند تصمیم بگیرند بیمه شخص ثالث‌شان را تمدید کنند؛ باید جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث را کامل بپردازند. در واقع این بخشودگی تنها شامل آن دسته از مالکان است که تا دهم اسفندماه بیمه ثالث خودروی خود را تمدید کنند.

نکته‌ای باید مدنظر قرارداد این است که این بخشودگی به شرط تهیه بیمه‌نامه یکساله اعمال می‌شود.

 

 

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت

 استفاده از موتورسیکلت در سطح شهر ،برای حمل‌ونقل و رساندن بسته‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند. نکته اینجاست که از چند میلیون موتورسیکلت موجود در سطح شهر، تنها ۲ میلیون موتورسیکلت بیمه شخص ثالث دارند. این بازه زمانی ۲۰ روزه (از ۲۰ بهمن تا ۱۰ اسفند) برای صاحبان این وسایل نقلیه نیز فرصتی است که باید حتما از آن استفاده کنند. آنها همچنین می‌توانند برای خرید قسطی بیمه‌نامه شخص ثالث اقدام کنند. برای محاسبه هزینه بیمه ثالث موتور سیکلت خود می‌توانید از محاسبه‌گر بیمه موتور سیکلت بیمه بازار  استفاده کنید.

عواقب عدم تمدید به موقع بیمه شخص ثالث

در ایران داشتن بیمه ثالث اجباریست و نداشتن آن برای مالک خودرو جرم محسوب می‌شود و عواقب جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد. خودرویی که بیمه ثالث نداشته باشد به ازای هرروز تأخیر، شامل جریمه دیرکرد می‌شود. در صورتی که در این دوران حادثه‌ای اتفاق بیافتد؛ شرکت بیمه هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت ندارد و تمامی هزینه‌ها باید از جیب پرداخت شود.

مقالات دیگر  دریافت خسارت در تصادفی که مقصر متواری شده

  از همین رو، تمدید به موقع این بیمه‌نامه اهمیت بسیاری دارد که در موارد بسیاری به علت مشغله زیاد بیمه‌گذاران، فراموش می‌شود. جریمه دیرکرد تمدید این بیمه‌نامه، به صورت روزشمار محاسبه شده و بر اساس نوع وسیله نقلیه متفاوت است. در سال ۱۴۰۰ جریمه هر روز دیرکرد برای خودروی سواری حدود ۶ هزارتومان است. در صورتی که تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث خود را فراموش می‌کنید، می‌توانید با ثبت یادآور بیمه ثالث، چند روز پیش از پایان تاریخ انقضا بیمه از آن مطلع شوید.

لازم به ذکر است جریمه دیرکرد تنها تا یک سال (۳۶۵ روز) محاسبه و به‌حق بیمه اضافه می‌شود.

با توجه به اهمیت تمدید بیمه شخص ثالث و وجود بخشودگی جرایم دیرکرد ،بهتر است مالکان وسایل نقلیه، تا تاریخ مقرر (یعنی ۲۰ بهمن تا ۱۰ اسفند) بیمه شخص ثالث‌شان را تمدید کنند.

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

برای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور سیکلت به سایت بیمه بازار مراجعه کنید. سفارش در بیمه بازار به راحتی انجام می‌شود. تنها کافیست مشخصات وسیله نقلیه و تعداد سال‌های تخفیف بیمه را وارد کرده و نرخ  این بیمه‌نامه را در معتبرترین شرکت‌های بیمه مشاهده و مقایسه نمایید.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

2 نظر
 1. مهرزاد

  سلام بخشودگی جریمه دورکرد بیمه بهمن‌ماه مناسبت دهه فجر در 1400 کی شروع میشه؟

  1. بیمه بازار

   سلام وقت بخیر
   تا به امروز خبری در ارتباط با این موضوع برای سال جاری مخابره نشده است