جریمه‌های رانندگی؛ پرداخت به موقع جرایم برای جلوگیری از دو برابر شدن

جریمه‌های رانندگی؛ پرداخت به موقع جرایم برای جلوگیری از دو برابر شدن

بدون شک برای همه رانندگان پیش آمده زمانی مرتکب تخلف رانندگی بشوند و توسط افسر راهنمایی رانندگی جریمه شوند، برخی از جریمه ها بعد از گذشت ۶۰ روز دو برابر می‌شوند مانند (جریمه الصاقی و جریمه تسلیمی) پس بهتراست هر ماه لیستی ازجرایم احتمالی رانندگی خود را از طریق یکی از دفاتر پلیس +۱۰ بگیرید تا شوکه نشوید..

انواع جریمه های رانندگی

جریمه‌های رانندگی به یکی از ۴ روش زیر صادر می‌شود:

۱- جریمه دو برگی

هنگامی که پلیس تخلفی را از سوی راننده مشاهده می‌کند نسبت به توقف و ایست خودرو دستور می‌دهد. با توجه به ایست دادن پلیس و عدم توقف خودرو از سوی راننده چه به صورت عمد و غیر عمد ماموران پلیس راهور از جریمه دو برگی استفاده می‌کنند. در این نوع از جریمه قبض جریمه ثبت می‌شود اما این قبض از قبوض جریمه پلیس جدا نمی‌شود.

در جریمه های دو برگی راننده علاوه بر جریمه تخلف به این علت که به فرمان ایست پلیس توجه نکرده به میزان ۴۰هزار تومان بیشتر جریمه می‌شود.

۲- جریمه تسلیمی

در این روش پلیس از راننده متخلف که در محل حضور دارد مدارک را گرفته و پس از پر کردن قبض اخطاریه که شامل موارد زیر می‌باشد، برگ جریمه را به راننده تحویل می‌دهد.

  • مشخصات راننده متخلف و مشخصات گواهینامه
  • مشخصات وسیله نقلیه شامل، رنگ و شماره پلاک انتظامی
  • نوع و محل تخلف
  • تاریخ  و زمان تخلف
  • مشخصات افسر مربوط با قید کد

۳- جریمه الصاقی

جریمه الصاقی بدون حضور راننده، بر روی وسیله نقلیه متوقف شده صادر می‌شود (مانند زمانی که خودرو را در مکان نامناسب پارک کرده‌اید) و در این قبض اخطار، مشخصات وسیله نقلیه شامل، رنگ و شماره پلاک انتظامی، نوع و محل تخلف، تاریخ و زمان تخلف، مشخصات افسر مربوطه با قید کد به وسیله نقلیه الصاق می‌شود. در این قبض جریمه مشخصاتی از راننده در قبض جریمه درج نمی‌شود.


حتما بخوانید:

بیشتر بخوانید  بازاریابی بیمه، بایدها و نبایدها برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق

چطور خلافی خودرو را قسطی پرداخت کنیم؟


۴- روش ثبت تخلف با دوربین

دراین روش تخلف راننده وسیله نقلیه به وسیله دوربین‌های ثبت تخلف ثبت شده و توسط مرکز ثبت تخلفات رانندگی صادر می‌شود.در برخی از موارد برگ جریمه به همراه عکس برای راننده متخلف پست می‌شود.

کدامیک از جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌شود؟

مبلغ جریمه‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری پس از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دو برابر می‌گردد. اما در جریمه‌های دوبرگی و ثبت با دوربین این مبلغ تحت هیچ شرایطی دو برابر نمی‌گردد.

مهلت پرداخت جریمه های رانندگی چند ماه است؟

مهلت پرداخت جریمه‌های رانندگی ۶۰ روز (تقریبا دو ماه)  از تاریخ مندرج در قبض جریمه می‌باشد. بنابراین برای جلوگیری از دو برابر شدن جریمه مبلغ آن را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کنید.

چطور به جرایم رانندگی اعتراض کنیم؟

در صورت اعتراض به جریمه ثبت شده با دوربین می‌توانید تصویر تخلف خود را از طریق مراکز اجرائیات سراسر کشور رؤیت نمایید. همچنین برای اعتراض به سایر قبوض جریمه نیز برابر ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات، می‌توانید ابتدا با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ نسبت به تنظیم اعتراض اقدام کنید. اعتراض شما ظرف ۲۴ ساعت از طریق پلیس راهور موضوع بررسی شده و پاسخ را دریافت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید  حذف شرط کارت پایان خدمت در گواهینامه؛ قانونی که اجرا نمی‌شود

در صورتی اعتراض به  پاسخ دریافت شده از پلیس راهور می‌توانید جهت رسیدگی و بررسی اعتراض به واحد رسیدگی به تخلفات مراجعه کنید.


بیمه بازار اولین سامانه مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه ثالث مانند بیمه شخص ثالث آسیا،‌ بیمه شخص ثالث معلم،‌ بیمه شخص ثالث پارسیان و . . . همچنین بیمه بدنه خودرو، بیمه زلزله، بیمه آتش سوزی و بیمه عمر است که به شما مشتریان عزیز این فرصت را می‌دهد تا تمامی شرکت‌های بیمه را تنها با چند کلیک از هر لحاظ مقایسه کنید، بهترین بیمه را خریداری کنید و با ارسال رایگان در محل دلخواه تحویل بگیرید!


از دست ندهید:

چجوری میشه خلافی خودرو رو کم کرد؟!

خرید آسان و سریع طرح ترافیک تهران

خرید مطمئن انواع بیمه

استعلام سریع بیمه شخص ثالث ایران

[تعداد: ۱۲۰   میانگین: ۲.۸/۵]