همه چیز درباره قوانین جدید سختی کار

در بازار کار، عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک گروهی از مشاغل، پایین‌تر از حد استاندارد قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل کار در این دسته از محیط‌ها می‌تواند عوارض جسمی و روحی متعددی را برای کارکنان آن به همراه داشته باشد. از این رو برای حمایت از این دسته مشاغل، قوانینی تحت عنوان سختی کار تدوین شده است. برای آشنایی با جزئیات قانون جدید سختی کار  و مراحل پیگیری آن، در ادامه این پست با ما همراه باشید.

خرید بیمه عمر

سختی کار چیست و شامل چه کسانی می‌شود؟

برخی مشاغل فشار‌هایی فراتر از حد نرمال به شخص تحمیل می‌کنند و می‌توانند عوارض و بیماری‌های متعددی را با خود به همراه داشته باشند. طبق قانون، به اینگونه مشاغل که زیان‌آور باشند، سختی کار تعلق می‌گیرد.

دریافت سختی کار

طبق قوانین جدید، افراد جهت دریافت و پیگیری سختی کار لازم است در خواست خود را برای کمیته بدوی مشاغل زیان‌آور ارسال نمایند. در صورت بررسی شرایط متقاضی و وضعیت شغلی او، با موافقت کارشناسان وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی، سختی کار به شخص تعلق خواهد گرفت.

سختی کار

مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه تامین اجتماعی!

فرایند تقاضای سختی کار

 • کارگر
 • کارفرما
 • تشکل‌های کارگری
 • وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • وزارت کار و امور اجتماعی
 • صندوق تامین اجتماعی

مراحل رسیدگی به درخواست سختی کار

 • بررسی سوابق و شرایط کارگاه
 • بازدید از محل
 • تعیین نوع سختی کار
مقالات دیگر  بازنشستگی ؛ شرایط و ضوابط لازم برای بازنشسته شدن

فهرست مشاغل زیان‌آور

برخی از رایج‌ترین مشاغل سخت و زیان‌آور عبارت هستند از:

 • کار در معدن
 • کار در کوره
 • دامداری و طیور
 • کار در ارتفاع
 • کار‌های مرتبط با جوشکاری
 • افرادی که با ارتشاعات خطرناک سروکار دارند.
 • رانندگان حمل بار و وزارت راه
 • افراد شاغل در زندان‌ها
 • افرادی که کار نظافت اصطبل و طویله را برعهده دارند.

 قوانین جدید سختی کار

قوانین جدید سختی کار در سال 1401 به شرح زیر هستند:

1. ساعت کاری

طبق ماده 56 قانون کار، ساعت کارگران مشاغل سخت نباید بیشتر از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته باشد.

2. شرایط اضافه‌کاری

طبق ماده 61 قانون کار، اضافه کاری برای مشاغل سخت ممنوع است.

3. حق بیمه

کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور در ازای هر یک سال کارکرد و پرداخت حق بیمه، یک سال و نیم حق بیمه دریافت خواهند کرد. یعنی اگر کارگری 10 سال سابقه کار در مشاغل زیان‌آور را داشته باشد، سابقه او معادل 15 سال محاسبه خواهد شد.

حق بیمه در قانون جدید سحتی کار

مرخصی

مرخصی سالانه مشاغل سخت و زیان‌آور، پنج هفته است. توصیه می‌شود استفاده از مرخصی در پایان هر شش ماه سال صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: مرخصی زایمان و بیمه بیکاری پس از زایمان

نوجوانان 15 تا 18 سال

طبق ماده 83 قانون کار، ارجاع کار‌های سخت و زیان‌آور به نوجوان 15 تا 18 سال ممنوع است.

شرایط بازنشستگی در قانون جدید سختی کار

شرط مهم بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، دارا بودن حداقل 20 سال متوالی و 25 سال متناوب سابقه اشتغال است. بیمه‌شدگانی که  از شرایط ذکر شده برخوردرا باشند، می‌توانند درخواست بازنشستگی خود را به اداره کار وامور اجتماعی ارائه دهند.

شرایط بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آو

شرایط بازنشستگی برای زنان در قانون سختی کار

 • 45 سال سن و 30 سال سابقه بیمه
 • 55 سال سن و 20 سال سابقه بیمه
 • 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه
 • 20 سال سابقه کار با 42 سال سن
مقالات دیگر  بیمه درمان تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

شرایط بیمه بازنشستگی برای مردان

 • دارا بودن 50 سال سن و 30 سال سابقه
 • داشتن 55 سال سن و 20 سال سابقه
 • داشتن 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه

نحوه ثبت نام دریافت سختی کار

جهت پیگیری مراحل سختی کار، باید ابتدا درخواست خود را در سایت sakht.tkrtehran.ir ثبت شود. پس از بررسی و صدور رای توسط کمیته استانی، تامین اجتماعی لیست شغل‌های بیمه را با شغل کارگر تطبیق خواهد داد.

توالی و تناوب در قانون سختی کار

در صورتی که تعطیلات رسمی، تعطیلات هفتگی و مرخصی استحقاقی در بازه زمانی مشاغل سخت قرار بگیرند، به عنوان سابقه برای شخص محسوب خواهد شد و موجب از بین رفتن توالی اشتغال نخواهد شد. همچنین موارد زیر نیز موجب زایل شدن توالی اشتغال نخواهند شد:

 • خدمت در جبهه
 • تعطلی کارگاه بر اثر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
 • ایام  استفاده از بیمه بیکاری
 • دوران خدمت سربازی در صورتی که شخص تا دو ماه بعد به خدمت خود بازگردد.

سخن پایانی

مشاغلی که فشار جسمی و روانی فراتر از حد استاندارد به کارگر وارد می‌کنند، در گروه مشاغل سخت و زیان‌آور قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی شرایط دریافت سختی کار پرداختیم. لازم به ذکر است که بسیاری از شرکت‌های بیمه با توجه به خطراتی که کارگران را در اینگونه مشاغل تهدید می‌کند، اقدام به ارائه بیمه عمر نموده‌اند. مزیت این بیمه‌نامه این است که حیات و فوت فرد را تحت پوشش قرار می‌دهد و با پرداخت حداقل حق بیمه، می‌توان از خدمات آن بهره‌مند شد.
با مراجعه به سامانه بیمه بازار می‌توانید ضمن استعلام قیمت‌ها، بیمه عمر را به صورت آنلاین و بدون معطلی خریداری نمایید. کارشناسان بیمه بازار در کلیه مراحل خرید تا صدور بیمه‌نامه در کنار شما خواهند بود.

نظر یا پرسش خود را بنویسید

59 نظر
 1. یاور

  باسلام خدمت مسولان محترم اینجانب یاور لطف الله نسب هستم که ازپارسال با توجه به اینکه بعداز من از مراحل اداره کار و درخواست بازنشستگی دادم و بعد هم به بیمه تامین اجتماعی شعبه آستان کردستان شهر سنندج دادم سایت بازدید میکنم فقط مانده زنگ بزنن واسه نامه ترک کار ممنونم نظرم این است که بیمه هم کمک این افراد باشد سزارو نیست که کارکنند ممنون

 2. ابوالفضل امدادی ماسوله

  سلام من از سال 82 تا 87 در یک شرکت در قسمت ریخته گری کار میکردم که شامل سختی کار میشد بعداز انجا بیرون امدم اما پیگیر سختی کار نشدم همکار انم سختی کار گرفتن در حال حاضر ان شرکت تعطیل شده است اایا الان میتوانم پیگیر سختی کار شوم چگونه

 3. i

  مهم مهم مهم. فرمول سختی کار در تامین اجتماعی پیشنهاد میشود اینگونه باشد. ۲۵ سال کار در مشاغل سخت با حداکثر ۳۰ روز حقوق کامل.ولی متقاضی بتواند با ۲۰ سال خدمت هم بازنشسته شود به شرطیکه مبنای ان با ۲۵ سال سابقه و سابقه ارفاقی ۵ سال محاسبه شود یعنی ۲۰×۳۰=۶۰۰ و ۲۴=۲۵÷۶۰۰ یعنی شخص با ۲۰ سال سابقه در مشاغل سخت میتواند بازنشسته شود منتها با ۲۴ روز حقوق در ماه.

 4. حسین

  در کنار افزایش ۵ سال سن بازنشستگی قانونی تصویب شود بصورت اختیاری، بازنشستگانی که از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۴۰۳ بازنشسته شده اند بتوانند بعد از بازنشستگی ۵ سال سابقه بیمه را بصورت نقدی یا ماهیانه بخرند. و مثلا این گونه باشد که اگر بصورت ماهیانه بخرند ۱/۵ برابر حق بیمه و اگر نقدی بخرند ۲ برابر حق بیمه به قیمت روز. و این گونه باشد که بعد از ۵ سال، سابقه خریداری شده به سابقه اصلی فرد بازنشسته اضافه شود.و اگر این قانون جواب مثبت داد دوباره تمدید شود.

 5. حمید. هراتیان

  سلام خسته نباشید من حدود ۱۵ سال در تصفیه خانه فاضلاب مشغولم که البته چند سال اول دست پیمانکار بود بعد و بعد به هیات امنا دادند میخواستم ببینم اولا سختی کار به تصفیه خانه های فاضلاب که انواع آلودگی ها و خطرات را دارد سختی کار تعلق می‌گیرد ثانیا با وجود سختی کار اگر پرداختی بابتش از طرف کارفرما انجام نشده باشد آیا می‌شود در موقع بازنشستگی پول سختی کار را خودمان بپردازیم

  1. مهدی

   سلام حقوقتون زیر نظر هیت امنا چقد بود امسال؟

   1. مهسا محمد شفیعی

    وقت بخیر
    حقوق کارکنان دولت در سال ۱۴۰۳ شامل ۲۰ درصد افزایش خواهد بود

 6. مریم ازنیشابور

  سلام وقت بخیر من همسرم در کارگاه نجاری مشغول به کار بود سال ۱۴۰۰بهمن شروع به کارکردوسال ۱۴۰۱اردیبهشت دستش دستگاه گرفت وجراحی شدندوپیوندخوردانگشتش وبعداز چندماه که مرخصی استعلاجی بهش دادن تموم شدورفت سرکار ناگفته نباشد درایت دوماهی که مرخصی داشت کارفرمانه حقوق به ماد نه حتی هزینه‌ای بیمارستان ودکترومیگفت بیمه کردم واسه همچین روزهایی وبعدرفت سرکارگفت نمیخوامت بیرونش کردن ازتون موقع همسرم بیکاروهزینهای سرسام اورایابیمه بیکاری وحق وحقوقش بهش میرسه باید چیکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. مریم

  سلام وقت بخیر من همسرم در کارگاه نجاری مشغول به کار بود سال ۱۴۰۰بهمن شروع به کارکردوسال ۱۴۰۱اردیبهشت دستش دستگاه گرفت وجراحی شدندوپیوندخوردانگشتش وبعداز چندماه که مرخصی استعلاجی بهش دادن تموم شدورفت سرکار ناگفته نباشد درایت دوماهی که مرخصی داشت کارفرمانه حقوق به ماد نه حتی هزینه‌ای بیمارستان ودکترومیگفت بیمه کردم واسه همچین روزهایی وبعدرفت سرکارگفت نمیخوامت بیرونش کردن ازتون موقع همسرم بیکاروهزینهای سرسام اورایالیمه بیکاری وحق وحقوقش بهش میرسه باید چیکارکنم

 8. محمد عسگری

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از اطلاعات کاملتون، ببخشید من توی مجله افق اقتصادی خونده بودم مشاغلی که کارشون با کار با مواد شیمیایی خطرناک باشه راحت تر سختی کار میگیرن، خواستم بدونم آیا درسته؟

 9. i

  یک سری از افراد هستند که میگویند چون من لیسانس هستم و تو دیپلم هستی من باید از تو حقوق بیشتر بگیرم. در جواب به این مدعیان باید گفت اولا که خیلی از شما مدعیان و فخرفروشان مدرکتان اصلا با رشته کاری و شغلی شما ارتباطی ندارد ثانیا اکثر این افراد یا با پول لیسانس گرفته اند یا یک رشته ی خیلی اسان رفته و لیسانس گرفته اند انهم در دانشگاههایی که اگر کنکور را منفی دو هم بزنی قبولت میکنن و بعد التماست میکنن که بیا جای خالی صندلیهای دامشگاه مارا فقط تو پر کن.

 10. i

  یک سری از افراد هستند که میگویند چون من لیسانس هستم و تو دیپلم هستی من باید از تو حقوق بیشتر بگیرم. در جواب به این مدعیان باید گفت اولا که خیلی از شما مدعیان و فخرفروشان مدرکتان اصلا با رشته کاری و شغلی شما ارتباطی ندارد ثانیا اکثر این افراد یا با پول لیسانس گرفته اند یا یک رشته ی خیلی اسان رفته و لیسانس گرفته اند انهم در دانشگاههایی که اگر کنکور را منفی دو هم بزنی قبولت میکنن و بعد التماست میکنن که بیا جای خالی صندلیهای دامشگاه مارا فقط تو پر کن.

 11. علی سلیمی

  از 30 سال سابقه 4 سال اول کار در کارگاه و همکارانی که همه با سختی کار بازنشسته شدن بودم 26 سال کارمند بودم چگونه 4 سال اول حساب می شه؟

  1. مهسا محمد شفیعی

   وقت بخیر
   برای شکایت یا اعمال ۴ سال لطفا به وزارت کار مراجعه فرمایید

 12. بهنام

  سلام وقت بخیر خسته نباشید. بنده نگهبان شیفتی(24,24)هستم می‌خواستم بدونم آیا سختی کار به بنده و همکارانم تعلق می‌گیرد یا خیر. با سپاس از زحمات شما🙏

 13. بهنام

  سلام. وقت بخیر.خسته نباشید.بنده نگهبان شیفتی (24،24) هستم.میخواستم بدونم آیا سختی کار به من و همکارانم تعلق میگیرد یا خیر. با تشکر از زحمات شما بزرگواران. 🙏♥

 14. علی

  سلام، من بیست سال هست سابقه بیمه دارم حدود 12 سال تکنسین بهره‌برداری بودم که بنظرم جزو مشاغل سخت و زیان آور هست، آیا به این 12 سال 6 سال سابقه بیمه اضافه میشه یا نه

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   توجه داشته باشید که، بر اساس ماده ۹ آیین‌نامه اجرایی، سخت و زیان‌آور بودن مشاغل، باید به وسیله کمیته کارشناسان، مورد بررسی قرار گیرد و همچنین طبق ماده ۸ آیین‌نامه اجرایی، سخت و زیان آور بودن مشاغل به وسیله کمیته استانی هم باید، تایید شود. به عبارتی در پایان، کمیته‌ استانی برای بررسی سوابق و شرایط محیط از محل، بازدید می‌کنند. در صورت تایید این کمیته، شغل مورد درخواست در لیست مشاغل سخت قرار می‌گیرد. سختی کار تامین اجتماعی فقط با طی کردن این مراحل و تایید توسط نهادهای مربوطه تعیین می‌شود.

   شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور برای مردان
   سن بازنشستگی مشاغل سخت برای مردان ب شرح زیر است:

   ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه
   ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت بیمه
   ۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه بدون شرط سنی
   متقاضی بازنشستگی باید ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب در مشاغل سخت، اشتغال داشته باشد.

 15. میرصمد

  ایا با35سال سابقه /کارعادی+کارسخت/میشود بازنشسته شد

 16. Shadi

  با سلام
  بنده بعد از اتمام مرخصی زایمان تصمیم به استفاده از بیمه زنان خانه دار شدم و نسبت به ثبت قرارداد اقدام نمودم. لیکن پس از ۱۰ روز و رفع مشکلم دوباره تصمیم به برگشتن به شغل سابقم شدم آیا توالی سختی کار برای من از بین خواهد رفت؟

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   سامانه سختی کار، سایت مشاغل سخت و زیان آور بوده که در آدرس اینترنتی sakht.mcls.gov.ir به متقاضیان، ارائه خدمات کرده و افراد متقاضی می توانند با مراجعه به این سامانه، برای ثبت نام سختی کار و پیگیری درخواست خود با کد ملی و کد رهگیری، اقدام نمایند.

 17. حسین

  فریاد از یک بیعدالتی و تبعیض. اخیرا در شعبه ۱۷ تامین اجتماعی شغل مهماندار هواپیما جزو مشاغل سخت قرار گرفته. این خیلی سوختن و حسادت دارد که خانومهای مهماندار هواپیما شغلشون جزو مشاغل سخت قرار گرفته و یکی از انها اشنا بود و میگوید من با ۲۳ سال سابقه بازنشسته شده ام و دارم ۳۵ روز حقوق در ماه میگیرم (۱/۵ × ۲۳/۴ = ۳۵) با ۴۳ سال سن. تازه میگوید من گنجایش دارم ۲۰ سال دیگر هم مهماندار باشم و دلم برای مهمانداری خیلی تنگ شده و افسرده شده ام از بیکاری. و در شرکت هواپیمایی ماشین شاسی بلند دنبالم می امد حتی چنین ماشینی دنبال یک مدیر با سابقه هم نمیرود و خرج خوردو خوراک و لباس و پیراهن فرم و کیف و کفش همه چیز پای شرکت بود تازه انقدر نعمت زیاد بود که از کیک و ابمیوه و غذا و غیره علاوه بر مصرف شخصی به اشنایان هم میدادم و از راحتی انگار من روی هوا میرفتم و می امدم تا اینجا ایا شما خواننده محترم که داری این مطلب را میخانی چیزی از سختی کار در مورد این شغل فهمیدی.تازه این حرفها را یک خانوم مهماندار میگوید پس به مراتب این شغل برای اقایان راحت تر میباشد. ادامه مطلب. و در زمان اشتغال حقوق بالایی میگرفتم طوری که هم حق بیمه ام را انقدر بالا برده بودم که مدیر من میگفت انقدر حق بیمه ات را بالا نبر چون بیمه شک میکند و به جای دو سال، ۵ سال اخر را محاسبه میکند و هم علاوه بر زندگی به تفریحاتم هم میرسیدم و دارم دنبال یک شرکت هواپیمایی میگردم که بروم انجا پاره وقت کار کنم این خانوم یک چیزی گفت که واقعا جالب بود و گفت که بین همکاران خانوم رقابت و حسادت خیلی بود و خانومها بیشتر با همکاران اقا راحت تر بودن چون انها زیر اب زن نبودن و اگر هم بودن خیلی کمتر بودن. قیافه این خانوم را که ادم میبینه خیلی خوب مانده و سرزنده وشادابه و این خانوم میگوید من نمیخاستم بازنشسته شوم ولی چون ۵ سال بود حق بیمه بالا رد میکردم و حساب کردم میتوانم ۳۵ روز حقوق در ماه بگیرم گفتم ریسک نکنم و بازنشسته بشوم و بعد دوباره کار کنم و میگوید چون حق بیمه بالا رد میکردم الان حقوق بازنشستگی من ۲۱ میلیون تومن است . واقعا ادم اتش میگیرد اخه با چه مبنایی به شغل مهماندار هواپیما سختی کار داده اند.انوقت یک مردی با ۶۰ سال سن و ۲۹ سال سابقه که بعلت کمردرد و بیماری باید بازنشسته شود و کارفرمای این مرد ۹ سال سابقه برایش رد نکرده با سه تا فرزند جوان میگوید میخواهم خودم را از بین ببرم. چون بیمه به من ۲۰ روز حقوق میدهد اخر این بیعدالتی تا کی. لا اقل سقف حقوق مهماندار هواپیما را ۳۰ روز در ماه کنید . نه اینکه طرف هم حقوق بالا بگیرد بخاطر اینکه حق بیمه بالا رد کرده و هم سقف سابقه ۳۵ روز حقوق در ماه را بگیرد مخصوصا این سقف حقوق ۳۵ روز در ماه با سابقه پفکی ۲۳ سال خیلی باعث فخرفروشی و غرور انها میباشد. و هم اینکه جوان و قبراق و سرحال باشد. و هم اینکه با غرور و از جایگاه بالا بیاید و بگوید من با ۴۳ سال سن و ۲۳ سال سابقه دارم حقوق بالا میگیرم و ببخشید در جوانی با سابقه پفکی ۲۳ سال دارم ۳۵ روز حقوق یعنی سقف سابقه تامین اجتماعی را میگیرم و از لحاظ سلامتی هم بسیار خوبم. یعنی هم خر و خرما و چند مزیت دیگر . طبق مثل خروخرما . تازه بیشتر هم گرفته.همچنین مهماندارهای هواپیما تمام حقوقشان ذخیره میشود چون هزینه ایاب و ذهاب ندارند و ماشین شرکت موظف است که انها را از دم در خانه تا فرودگاه ببرد و بیاورد همچنین صبحانه ناهار وشام و میان وعده به وفور در اختیار انهاست علاوه بر مصرف شخصی به خانه هم میبرند همچنین تهیه کیف پرواز و لباس فرم و تمام ملزومات بصورت سالانه توسط شرکت در اختیار انها قرار میگیرد همچنین در زمینه درمان شرکتهای هواپیمایی با شرکتهای بیمه تکمیلی قرارداد میبندند که قوی هستند . اصلا همین یک مزیت رفت وامد که خودش کلی هزیته و استرس داره و میتونه یکی از عوامل سخت و زیان اور باشه و همه کارمندان این هزینه و سختی را متحمل میشوند . برای اینکه مهماندارها قند تو دلشون جابجا نشه شرکت برای انها حمل و نقل در نظر میگیرد علاوه بر مزیتهای دیگر . چون همین هزینه حمل و نقل روزانه رفت و برگشت واقعا برای کسانی که سر کار میروند سنگین است و استرس زا. پس باید در مورد سختی کار مهمانداران تجدید نظر شود. همچنین به دلیل اینکه شرایط کاری مهمانداران نسبت به سالهای قبل خیلی بهتر شده هم کاور روی پنجره های هواپیما برای جلوگیری از اشعه نصبشده وهم دیگر مهمانداران صندوقهای پذیرایی مسافر را از طریق دستی بالا نمی اورند واز طریق بالابر این کار انجام میشودوهم برای جلوگیری از صدا در کابین هواپیما اطراف دربهای هواپیما عایق بندی جدید انجام شده وسرو صدا به میزان استاندارد کم شده و هم برای کاهش استرس انها ترانسپورت در نظر گرفته شده و مهمانداران هیچ هزینه ای را بابت حمل ونقل نمیپردازند وهم حقوق بالا به انها داده میشود و ساعت پرواز انها در هفته هم به صورت استاندارد درامده چند ایتم دیگر که از دلایل قرار گرفتن در مشاغل سخت به حساب می امد کاسته شده ….. به چند دلیل این شغل نه تنها سخت نیست بلکه جزو مشاغل لوکس میباشد. دلیل واضح وقدرتمند اینکه دست وپا زدن دخترها وپسرهای جوان برای این شغل است چون اگر این شغل سخت بود ایا دخترها وپسرهای سوسول و نازنازی و در پر قو بزرگ شده ی این دوره زمونه اینجوری سرودست نمیشکستند در صورتیکه شغلهای دیگری میباشند که واقعا سخت میباشند ولی جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرند وایا این عدالت است . واکثر مهماندارهای خانم فقط برای پز دادن وفخرفروشی در اینستا وشبکه های مجازی به سمت این شغل میروند همچنین مهماندارهای پسر هم برای جذابیت این شغل در ارتباط با جنس مخالف وهمچنین راحتی این شغل و پز دادن به اطرافیان که مثلا من در فلان شرکت هواپیمایی کار میکنم ومجانی با هزینه شرکت به شهرهای مختلف در هتلهای ۴ستاره و۵ستاره میروم همچنین ماشین شرکت مرا از در خانه تا دم در ترمینال میبرد ومی اورد وهیچ دغدغه ایاب وذهاب ندارم و حتی یک مدیر هم همچنین مزایایی ندارد وهزارتا مزایای دیگر. در نتیجه باید جلو ی سختی کار این دو شرکت گرفته شود که اگر گرفته نشود تمام شرکتهای هواپیمایی به تبعیت از این دو شرکت سختی کار برای مهماندارانشان میگیرند واین بیعدالتی نسبت به مشاغل دیگر است که حق سختی کار دارند ولی به جای انها این مهمانداران مغرور و پر دک وپز وفخر فروش باید سختی کار بگیرند وهم فشار مالی روی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی بیاید…..ودلیل دیگر که این شغل جزو مشاغل سخت نیست وحتی جزو مشاغل لوکس وخیلی راحته این است که خلبانان تا ۶۵ سالگی میتوانند پرواز کنند یعنی اگر شخصی دو سال خدمت برود و در سن ۲۰ سالگی خدمتش تمام شود ودر سن ۲۱ سالگی وارد دانشکده خلبانی بشود ودو سال بعد فارغ التحصیل بشود چون دوره میانگین اموزش خلبانی ۲ سال است میشود ۲۳ ساله و این شخص ۴۲ سال دیگرمیتواند تا ۶۵ سالگی خلبان باشد طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و بین المللی. در صورتیکه همان شرایط محیطی و کاری که برای مهمانداران هست برای خلبانان حتی بیشتر هست مثل استرس و اشعه خورشید که در کابین خلبانان شرکت سازنده هواپیما به خاطر مسایل ایمنی اصلا کاور پنجره تعبیه نمیکنه ولی در کابین مسافر که محل کار مهمانداران است تمام پنجره ها کاور پنجره دارند همچنین مهمانداران هواپیما اصلا بار سنگین جابجا نمیکنند چون برای بالا بردن وپایین اوردن هر چیزی از بالابر ونفرات خدمات پای پرواز استفاده میشود منظور این است که چطور خلبان با همان شرایط محیطی مهمانداران حتی پر استرس تر و با مسوولیت بسیار بیشتر باید تا ۶۵ سالگی کار کند با سابقه ۴۲ سال ولی مهمانداران باید سختی کار بگیرند و با سابقه ۲۰ سال بازنشسته شوند که این بیعدالتی میباشد در حق مشاغل دیگر که واقعا سخت هستند وجزو مشاغل سخت هستند ولی نمیتوانند سختی کار بگیرند….

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 18. زمانی

  سلام
  آیا اپراتور دیگ های بخار و بویلرها جز مشاغل سخت و زیان آور هست؟

  1. مهسا محمد شفیعی

   وقت بخیر
   خیر

 19. علی

  مشکل اینجاست همیشه کسانی قوانین را تنظیم میکنند که شرایط سختی کار را از نزدیک احساس نکرده و ندیده اند و فقط ظاهر قضیه را می بینند.! فرضاً کارگری که ۳۰ سال تمام در پروژه های مختلف عمرانی بدور از منزل و شهر خود بصورت اقماری در شهر های دیگه کار کرده و از ۳۰ سال عمرش را بدور از زن و فرزندانش شب و روز بدون تعطیلی در غربت کار کرده حتی بزرگ شدن بچه هایش را هم ندیده و همیشه درگیر فشارهای روحی بوده در کجای قانون سختی کار دیده شده است .!؟

 20. حسین

  چرابه بنا مخصوصا سفت کارسختی کارتعلق نمگیرد اگر به یک بنای ۵۰ ساله نگاه کنید کج وکوله شده ،نه پای سالم ونه دیت سالم دارد دیسک کمر وگردن و….

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 21. حمید ایمانی

  با سلام
  سقف ازبین رفتن توالی سوابق در سختی کارچه مدتی میباشد؟

 22. i

  سنگ بزرگ علامت نزدن هست.در صورتی کاهش سنوات ارفاقی برای مشاغل سخت جواب میدهد که مثل قبل محدودیت سنی وجود نداشته باشد ولی با یک تفاوت که حداکثر سابقه سنوات در عدد ۳۰ روز حقوق در ماه ثابت بماند یعنی شخص با ۲۳ سال متوالی در مشاغل سخت با ۳۰ روز حقوق در ماه بازنشسته شود بدون محدودیت سنی ولی اگر سابقه شخص حتی تا ۳۰ سال بالا برود باید همان ۳۰ روز حقوق در ماه شامل او شود و نه بیشتر. یعنی نه ۳۱ روز یا ۳۲ روز یا ۳۳ روز یا ۳۴ روز یا ۳۵ روز در ماه. به عبارت دیگر وقتی ۷ سال سنوات ارفاقی جواب میدهد که سقف سابقه تامین اجتماعی که ۳۵ روز در ماه است برای مشاغل سخت به ۳۰ روز حقوق در ماه تبدیل شود. زیرا وقتی کسیکه حتی تا سی سال کار نکرده چرا باید ۳۵ روز حقوق در ماه شاملش بشود.و همه تقصیرات به خاطر مشاغل سخته که به تامین اجتماعی و اعضای ان فشار اورده باید بازنشستگی در مشاغل سخت تامین اجتماعی مثل بازنشستگی در مشاغل سخت دولتی با ۲۵ سال سابقه و حداکثر ۳۰ روز حقوق در ماه شود و همچنین بدون محدودیت سنی باشد. یک کلام ختم کلامو حواشی . قانون مشاغل سخت در تامین اجتماعی را ۲۵ ساله کنید با سقف حقوق ۳۰ روز در ماه و محدودیت سنی هم نباشد اخه این چیه که میگن ۲۳ سال و ۵۰ سال سن این دو با هم نمی گنجد و در تناقض با هم هستن.

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   ممنون از همراهی شما

 23. i

  در ابتدا تاکید میشود که این حق بازنشستگان سخت و زیان اور است که با بیست سال سابقه، حقوق کامل سی روز در ماه را بگیرند، در صورتیکه این حقوق سی روز در ماه ثابت بماند. یعنی حداکثر حقوق انها ۳۰ روز در ماه باشد حتی اگر سابقه شخص از بیست سال، تا سی سال بالا رود. این مقدمه پیش درامدی بود برای مطالب زیر که بسیار جالب و مهم میباشد. تمام جملات مثل زنجیر به هم وصله و باید تمام ان مخصوصا قسمتهای اخر با دقت خانده شود تا جلوی یکی از معضلاتی که گریبان تامین اجتماعی را در اینده نزدیک خاهد گرفت و بودجه کشور را خاهد بلعید گرفته شود. در اینجا با یک زبان ساده و نسبتا دقیق وتا حدی از لحاظ شرعی علمی و منطقی در مورد یک واقعیت توضیح داده میشود.برای اینکه از ضرر بازنشستگیهای پیش از موعد جلوگیری شود نباید سن ان را افزایش داد به دلیل اینکه افزایش سن تاثیرگذار نیست چون فوقش به طور میانگین چند سال مثلا ۴ سال به ان افزوده میشود ولی چیزی که اثر این افزایش سن بازنشستگی را در مشاغل سخت و زیان اور در تامین اجتماعی، نه تنها خنثی بلکه منفی میکند این است که با افزایش سن بازنشستگی در مشاغل سخت سنوات ارفاقی انها هم بالا میرود . و با افزایش سن بازنشتگی دولت و تامین اجتماعی باید به ازای هر ۸ ماه افزایش، یک سال یا به ازای هر یک سال افزایش، یک سال و نیم به شخص حقوق اضافی پرداخت کنند .چون در مشاغل سخت هر ۸ ماه کار مساوی است با یک سال کار در مشاغل عادی. برای اینکه این لایحه جواب بدهد باید حداکثر حقوق در مشاغل سخت در عدد ۳۰ ثابت بشود یعنی اگر شخص از ۲۰ تا ۳۰ سال در مشاغل سخت سابقه کار داشته باشد حقوق او باید حداکثر ۳۰ روز در ماه، باشد ونه ۳۱ روز یا ۳۲ روز یا ۳۳ روز یا ۳۴ روز یا ۳۵ روز. چون در تامین اجتماعی شخص بیمه دهنده میتواند تا ۳۵ روز در ماه حقوق بگیرد. و قانونی تصویب شودکه اگر شخصی از ۲۶ سال تا ۲۸ سال در شغلی سابقه داشت دیگر به او سخت و زیان اور تعلق نگیرد چون وقتی شخصی از ۲۶ سال تا ۲۸ سال در شغلی دوام داشته یعنی شغلش سخت نبوده که توانسته ۲۶ سال در ان دوام بیاورد، و باید ۴ سال دیگر کار کند و ۳۰ ساله، بازنشسته عادی شود. وبا این شرایط اقتصادی و کسری بودجه اصلا چه دلیلی دارد به بازنشستگان مشاغل سخت حقوق بیشتر از سی روز در ماه داده شود وقتیکه انها بیشتر از سی سال کار نکرده اند، تا زمانیکه تعداد انها زیادتر نشده باید این قانون تغییر کند توجه داشته باشید که دست و دلبازی و بخشش از بودجه بیت المال حدی دارد وبیشتر از ان موجب خسران و غیر شرعی میباشد. چون هم به بخشش کننده که دولت و تامین اجتماعی است ضربه میزند و هم موجب شکاف عمیق و بیعدالتی با بازنشستکان عادی میشود که برای گرفتن سنوات بالاتر از سی سال باید بیشتر از سی سال واقعی کار کنند ولی بازنشستکان مشاغل سخت برای گرفتن سنوات بالاتر از سی سال فقط باید کمی بیشتر از بیست سال غیرواقعی کار کنند که چون معیار مشخصی برای سنجش میزان واقعی سختی کار وجود ندارد چه بسا با زد و بند و حتی ضعف قانون باعث میشود کاری که چه بسا از یک کار عادی ساده تر باشد جزو مشاغل سخت قرار بگیرد. در نتیجه باید با وضع قوانین جدید، خیلی از مشاغلی که به ناحق و به اسانی سختی کار گرفته اند همانگونه باید سختی کار انها به سادگی پس گرفته شود چون حتی خیلی از اشخاصی که در مشاغل عادی کار میکنند حتی به عدد ۳۰ سال بنا به دلایل مختلف مثل مریضی، اخراج، مهاجرت، گرفتاری، فوت، و …. نمیرسند چه برسد به سابقه بالاتر از سی سال. خیلی از مدیران رده بالا هم بنا به یکی از دلایل فوق، شاید نتوانند به سابقه سی سال و بالاتر از سی سال برسند. پس اصلا چه دلیلی دارد که به بازنشستگان مشاغل سخت امتیازی داده شود که حتی یک مدیر ارشد هم شاید نتواند به ان برسد .چون اکثر بازنشستگان مشاغل سخت تحصیلات دانشگاهی ندارند و سریع جذب کار میشوند با احتساب ۲ سال بیمه سربازی، شخص اگر ۲۲ سال دیگر کار کند در سن ۴۲ سالگی وبا سابقه ۲۴ سال، سقف سابقه تامین اجتماعی یعنی ۳۵ سال را میگیرد .(۳۵=۳۳+۲=۱/۵×۲۲+۲). و در اینجا دولت و تامین اجتماعی به بازنشسته مشاغل زیان اور و سخت ۳ مزیت را یکجا داده، یعنی خر، خرما، و پول. مزیت خر یعنی شخص در جوانی با ۴۲ سال سن بازنشسته شود، مزیت خرما یعنی به شخص چون بازنشسته و جوان است اجازه داده میشود دوباره یک شغل را اشغال کند و مزیت پول یعنی شخص تنها با ۲۳ سال و ۴ ماه میتواند سقف سابقه حقوق تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز در ماه را دریافت کند(۳۵=۱/۵×۲۳/۴). نکته اینجاس که اگر طبق ضرب المثل یا خر را میخاهی یا خرما، بخاهیم عمل کنیم باید یک مزیت به بازنشستگان مشاغل سخت بدهیم . ولی حالا اگر دولت و تامین اجتماعی خاسته باشند به بازنشستگان مشاغل سخت امتیازی داده باشند و لطفی بزرگ به انها کنند و تقریبا عادلانه باشد و پا را فراتر از ضرب المثل بگذارند باید به انها ۳۰ روز حقوق کامل در ماه، با سابقه پرداخت حق بیمه از ۲۰ سال تا ۳۰ سال ، به انها بدهند یعنی سقف حقوق بازنشستگان مشاغل سخت حداکثر ۳۰ سال باشد با هر مقدار سابقه از ۲۰ تا ۳۰ سال کار و پرداخت حق بیمه. که میشود دو مزیت یعنی خر و خرما. همچنین وقتی شخصی ببیند که در سن ۴۲ سالگی دارد سقف سابقه حقوق تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز در ماه را میگیرد چنان غروری به او دست میدهد که خود را بی نیاز و رها از هر قید و بندی میبیند و ناخوداگاه چون جوان است اول میرود سراغ ناموس مردم و جنس مخالف ولی اگر به او ۳۰ روز حقوق در ماه تعلق بگیرد جلوی غروری که در ضمیر ناخوداگاهش بوجود میاید تا بگوید من سقف سابقه تامین اجتماعی ۳۵ روز در ماه را که حتی یک مدیر ارشد یا رده بالا حتی شاید نتواند به ان برسد بنا به دلایل مختلف که در بالا یاد شد مثل فوت،بیماری و …. را میگیرد و از این فکر غرور انگیزکه من حتما با این تحصیلات کم و در جوانی توانستم سقف سابقه تامین اجتماعی را بگیرم وحتما من با بقیه فرق میکنم جلوگیری میکند. وپیش خودش فکر میکند که حتی یک مدیر ارشد حتی نتواند تا سی سال کار بکند به دلایل مختلف که در بالا گفته شد و حتی به سن بازنشستگی ۳۰ سال برسد ولی من چه کسی هستم که در جوانی توانستم نه تنها حقوق کامل ۳۰ روز را بگیرم بلکه سقف سابقه تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز حقوق در ماه را بگیرم گه تعداد خیلی کمی از بازنشسته ها عادی میتوانند با گذراندن سالهای طولانی بدست بیاورند ومن با ۱۱ سال و ۸ ماه کوتاهتر توانستم انرا بدست بیاورم، با سابقه پفکیه ۲۳ سال و ۴ ماه. وبعد به ریش دولت و تامین اجتماعی وتمام مدیران و بازنشسته های عادی قهقهه میزند و میگوید من توانستم به سقف قله سابقه حقوق تامین اجتماعی که حقوق ۳۵ روز در ماه است برسم که انها یعنی مدیران ارشد و بازنشستگان عادی حالا حالا ها باید بدوند تا به جایی که من الان رسیدم برسند.پس ثابت شد هم از لحاظ اخلاقی و شرعی و علمی و منطقی و رعایت عدالت حتی نسبت به مدیران و بازنشستگان عادی باید حداکثر حقوق بازنشستگان مشاغل سخت ۳۰ روز در ماه با هر مقدار سابقه پرداخت حق بیمه از ۲۰ سال تا ۳۰ سال باشد. همچنین علاوه بر امتیازهای بالا که شاید حتی از دید کارشناسان محترم تامین اجتماعی پنهان باشد و توی چشم نیاید و مثل خوره به جان سازمان افتاده امتیاز یا معضل دیگری وجود دارد که قطعا از دید حتی رییس محترم تامین اجتماعی پنهان است که حتی میتواند کمر تامین اجتماعی را با ادامه این روند تصاعدی بازنشستگی پیش از موعد خرد کند وان این است که کارکنان مشاغل سخت برای اینکه تامین اجتماعی به افزایش زیاد حق بیمه شک نکند دو سال باقیمانده به سابقه بیست سال خود به کارفرمای خود میگویند که من میخاهم با سابقه بیست سال بازنشسته شوم و چون مبنای حقوق بازنشستگی معدل دو سال اخر میباشد در نتیجه حق بیمه خود را تا جایی که امکان دارد تحت عنوان مزایای توافقی افزایش میدهد در صورتیکه او قصد ندارد با سابقه بیست سال بازنشسته شود و قصد اصلی او گرفتن سقف سابقه ۳۵ روز حقوق در ماه میباشد یعنی او برای گرفتن سقف سابقه باید فقط ۳ سال و ۴ ماه بیشتر از بیست سال حق بیمه بپردازد تا سابقه ۲۳ سال و ۴ ماه را بدست بیاورد و به سقف حقوق ۳۵ روز در ماه برسد یعنی با ریختن ۵ سال و ۴ ماه حق بیمه (۵/۴=۱۸_۲۳/۴)به گرفتن حداکثر حقوق تامین اجتماعی که ۷ برابر حداقل حقوق است نزدیک میشود وفقط با افزایش حدود ۵ سال حق بیمه که زیاد هم برای تامین اجتماعی سوداور نیست یک کلاه بزرگی سر تامین اجتماعی میگذارد که خود سازمان با این عریض و طویلی حتی متوجه ان نمیشود و در عوض تامین اجتماعی باید سالهای طولانی به شخص حقوق بالا که هر سال هم به صورت تصاعدی به ان اضافه میشود بپردازد و بازنشسته مشاغل سخت بعد شش ماه هر چی افزایش حق بیمه که به صورت قسطی و ناچیز به تامین اجتماعی داده بود را بدست میاورد و بعد از شش ماه
  خانه مینشیند و فارغ از غم عالم به صورت تصاعدی هر سال به حقوقش اضافه میشود و به ریش همه میخندد و اینهمه مزیت بدست اورده چرا؟ چون فقط اسم شغلش بصورت شانسی و بدون اندازه گیری و معیار دقیق جزو مشاغل سخت قرار گرفته پس با این ترفند و فریب علاوه بر گرفتن سقف سابقه ۳۵ روز حقوق در ماه خود را به قله ی حداکثر حقوق یعنی ۷ برابر حداقل حقوق هم نزدیک میکند وبا اینکار شش هدف یا مزیت را با یک تیر میزند یعنی یک- در جوانی. دو- سقف سابقه سنوات حقوق تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز در ماه. سه- تنها با ۲۳ سال و ۴ ماه سابقه پفکی. چهار- به حداکثر حقوق تامین اجتماعی که ۷ برابر حداقل حقوق میباشد. پنج- تا اخر عمر. شش- در سالهای طولانی چون جوان است دریافت میکند. ولی بازنشستگان عادی چون اکثرا در سابقه سی سال بازنشسته میشوند در نتیجه نمیتوانند به صورت تصاعدی حق بیمه خود را بالا ببرند چون برای کارفرما مشخص است که انها با سابقه ۳۰ سال بازنشسته میشوند و این قضیه هم یکی دیگر از معضلات و تبعیضهایی میباشد که بین بازنشستگان مشاغل سخت و بازنشستگان عادی میباشد . کارکنان مشاغل سخت پیش خودشان میگویند که من ۲۰ سال را که کار کرده ام حالا ۳ سال و ۴ ماه که دیگه چیزی حساب نمیشه چشم بهم بزارم تموم میشه و سقف سابقه را بدست میاورم در صورتیکه در دل خود با تحقیر به بازنشستگان عادی و علی الخصوص مدیران که برای رسیدن به جایگاه مدیریت سالها درس خوانده اند و زحمت کشیده اند نگاه میکند و قهقهه میزند و در دل خود به انها میگوید شماها با این تحصیلات وسابقه بالاتر از من حتی به گرد منم نمیرسید و حالا حالاها باید بدوید تا به من برسید واخر کار شما تازه به اینجایی که من رسیده ام میرسید. واز این طریق کارفرما و تامین اجتماعی را فریب میدهد و با عنوان مزایای توافقی حق بیمه خود را افزایش میدهد تا بیشترین حقوق تامین اجتماعی را بتواند علاوه بر ۵ مزیت که در بالا ذکر شد کسب نماید. چون در تامین اجتماعی میانگین دو سال اخر میشود مبنای حقوق بازنشستگی. که این امر باعث میشود حدود ۵ سال به تامین اجتماعی حق بیمه بالاتر بدهد ولی از ان طرف چنان بلایی سر سازمان تامین اجتماعی میاورد که کل بودجه تامین اجتماعی باید صرف پرداخت حقوق بازنشستگان مشاغل سخت شود. چون شما فکر کن تامین اجتماعی باید حقوق بالای بازنشسته مشاغل سخت را تقسیم بر ۳۰ کند و عدد بدست امده را ضربدر ۳۵ یعنی حداکثر سابقه سنوات حق بیمه تامین اجتماعی کند. وببینید چه عدد بزرگی میشود که بصورت تصاعدی هر سال باید ضربدر ۳۵ بشود و نه ۳۰. پس حداکثر حقوق بازنشستگان مشاغل سخت نباید بیشتر از ۳۰ روز در ماه با هر مقدار سابقه پرداخت حق بیمه از ۲۰ سال تا ۳۰ سال باشد. و حقوق انها نباید ۳۱ روز یا ۳۲ روز یا ۳۳ روز یا ۳۴ روز یا ۳۵ روز حقوق در ماه باشد. و باید عددِ ساده یِ تمیز و رند و شسته رفته یِ سی روز در ماه حقوق باشد

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 24. میر مجید سیدی

  با سلام من ۹ سال در سالن بافندگی مشغول به کار بودم الان قسمت من را عوض کردن که میگن مشمول شرایط سختی کار نمیشه و چون ۱۰ سال را پر نکردم اون ۹ سال هم بیمه عادی حساب خواهد شد آیا درست هست ممنون میشم جواب بدید.

 25. حبیب اله احمدی

  سلام شصت و یک سال سن دارم و سابقه ۲۴ سال کار دارم که بیست سال سخت و زیان آور تایید شده با چقدر بازنشسته میشوم

 26. حبیب اله

  سلام شصت و یک سال سن دارم و سابقه ۲۴ سال کار دارم که بیست سال سخت و زیان آور تایید شده با چقدر بازنشسته میشوم

 27. Artin

  . ایا شغل مهماندار هواپیما سخت تره یا مثلا شغل کارگر معدن یا کارگرغسالخانه یا کارگر بارانداز یا رانندگان سنگین زحمتکش…….به دلایل زیر شغل مهماندار هواپیما نه تنها سخت نیست بلکه بسیار اسان و لاکچری و هیجان انگیز و مفرح میباشد: رانندگان زحمتکش این متن را تا میتوانید پخش کنید و به ان استناد کنید .برسد به رییس محترم سازمان تامین اجتماعی. در شعبه ۱۷ تامین اجتماعی.در مدیریت قبلی شعبه ۱۷ تامین اجتماعی. ۲ شرکت هواپیمایی برای مهماندارانشان سختی کار گرفته اند در صورتی‌که مهمانداری جزو مشاغل لوکس میباشد دلیل واضح وقدرتمند اینکه دست وپا زدن دخترها وپسرهای جوان برای این شغل است چون اگر این شغل سخت بود ایا دخترها وپسرهای سوسول و نازنازی و در پر قو بزرگ شده ی این دوره زمونه اینجوری سرودست نمیشکستند در صورتیکه شغلهای دیگری میباشند که واقعا سخت میباشند ولی جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرند وایا این عدالت است . واکثر مهماندارهای خانم فقط برای پز دادن وفخرفروشی در اینستا وشبکه های مجازی به سمت این شغل میروند همچنین مهماندارهای پسر هم برای جذابیت این شغل در ارتباط با جنس مخالف وهمچنین راحتی این شغل و پز دادن به اطرافیان که مثلا من در فلان شرکت هواپیمایی کار میکنم ومجانی با هزینه شرکت به شهرهای مختلف در هتلهای ۴ستاره و۵ستاره میروم همچنین ماشین شرکت مرا از در خانه تا دم در ترمینال میبرد ومی اورد وهیچ دغدغه ایاب وذهاب ندارم و حتی یک مدیر هم همچنین مزایایی ندارد وهزارتا مزایای دیگر. در نتیجه باید جلو ی سختی کار این دو شرکت گرفته شود که اگر گرفته نشود تمام شرکتهای هواپیمایی به تبعیت از این دو شرکت سختی کار برای مهماندارانشان میگیرند واین بیعدالتی نسبت به مشاغل دیگر است که حق سختی کار دارند ولی به جای انها این مهمانداران مغرور و پر دک وپز وفخر فروش باید سختی کار بگیرند وهم فشار مالی روی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی بیاید.ودلیل دیگر که این شغل جزو مشاغل سخت نیست وحتی جزو مشاغل لوکس وخیلی راحته این است که خلبانان تا ۶۵ سالگی میتوانند پرواز کنند طبق قوانین بین المللی و سازمان هواپیمایی کشوری ایران. یعنی اگر شخصی دو سال خدمت برود و در سن ۲۰ سالگی خدمتش تمام شود ودر سن ۲۱ سالگی وارد دانشکده خلبانی بشود ودو سال بعد فارغ التحصیل بشود چون دوره میانگین اموزش خلبانی ۲ سال است میشود ۲۳ ساله و این شخص ۴۲ سال دیگرمیتواند تا ۶۵ سالگی خلبان باشد طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و بین المللی. در صورتیکه همان شرایط محیطی و کاری که برای مهمانداران هست برای خلبانان حتی بیشتر هست مثل استرس و اشعه خورشید که در کابین خلبانان، شرکت سازنده هواپیما به خاطر مسایل ایمنی اصلا کاور پنجره تعبیه نمیکنه ولی در کابین مسافر که محل کار مهمانداران است تمام پنجره ها کاور پنجره دارند همچنین مهمانداران هواپیما اصلا بار سنگین جابجا نمیکنند چون برای بالا بردن وپایین اوردن هر چیزی از بالابر ونفرات خدمات پای پرواز استفاده میشود منظور این است که چطور خلبان با همان شرایط محیطی مهمانداران حتی پر استرس تر و با مسوولیت بسیار بیشتر باید تا ۶۵ سالگی کار کند با سابقه ۴۲ سال ولی مهمانداران باید سختی کار بگیرند و با سابقه ۲۰ سال بازنشسته شوند که این بیعدالتی میباشد در حق مشاغل دیگر که واقعا سخت هستند وجزو مشاغل سخت باید باشند ولی نمیتوانند سختی کار بگیرندهمچنین یکی از دلایلی که این شغل نباید جزو مشاغل سخت قرار بگیرد به خاطر بودن بیش از نیمی از شاغلان زن در این شغل میباشد چون طبق قانون خانومها نمیتوانند در مشاغل سخت و زیان اور استخدام شوند در صورتیکه بیش از نیم وحتی بیشتر، از شاغلان این شغل خانومها هستند. ولی برای رانندگان ماشینهای سنگین زحمت کش که به تعداد انگشتان دست راننده خانم در انها وجود دارد سازمان تامین اجتماعی استناد میکند به دلیل اینکه خانوم در این شغل مشغول به کار میباشد پس جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرد.

  1. bimebazar

   وقت بخیر
   ممنون از همراهی شما

 28. فرزاد سهرابی

  سلام آیا برای برخی مشاغل می توان درخواست مثلا ۲۰درصد سختی و زیان آور نمود و که بعد از ۲۵ سال کار بتوانند بازنشسته شوند ممنون

 29. علی محمدی

  سلام ممنون میشم اگه جواب بدید کسی که 12سال سابقه بیمه داره وکارش عوض شده ورفته جایی که سختی کارداره حالا باید چند سال دیگه کار کنه برای بازنشستگی ؟؟

 30. حسین

  به دلیل اینکه طبق گفته مسوولان تامین اجتماعی بازنشستگان مشاغل سخت در تامین اجتماعی به ۷۰ درصد کل بازنشستگان رسیده و این عدد بسیار تکاندهنده و عجیب میباشد و احتمال افزایش این عدد تا ۸۰ درصد هم میباشد بدلیل ضعف و غیردقیق بودن قوانین مشاغل سخت و سهل گیری سخاوتمندانه و همچنین دادن سخاوتمندانه سنوات ارفاقی ۱/۵ سال به ازای هر ۱ سال که تا سقف سابقه سنوات تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز در ماه حقوق هم ادامه پیدا میکند یعنی اگر شخص ۲۳ سال ۴ ماه سابقه داشته باشد سقف سابقه تامین اجتماعی را که ۳۵ روز در ماه است راخاهد گرفت(۳۵=۱/۵ ×۲۳/۴) همچنین شخص میتواند علاوه بر امتیاز سقف سابقه تامین اجتماعی با پرداخت حداکثر حق بیمه در دو سال اخر خود را به سقف حقوق که ۷ برابر حداقل حقوق است نزدیک میکنند توجه کنید فقط با پرداخت دو سال حق بیمه بصورت قسطی و ناچیز شخص میتواند هم سقف سابقه تامین اجتماعی که ۳۵ روز در ماه است را بگیرد فقط با سابقه ناچیز ۲۳ سال و ۴ ماه وهم حقوق بالا تا اخر عمر دریافت کند که هر سال بصورت تصاعدی این مبلغ بالا میرود . ولی در مشاغل سخت در کشوری و لشگری شخص باید ۲۵ سال کار کند تا ۳۰ روز حقوق در ماه بگیرد و در اینجا دو بیعدالتی برای کارکنان مشاغل سخت کشوری و لشگری پیش میاید چون شخصی که در مشاغل سخت در تامین اجتماعی کار میکند با سابقه ۲۳ سال و ۴ ماه حقوق ۳۵ روز در ماه میگیرد ولی شخصی که در مشاغل سخت در کشوری و دولتی کار میکند با سابقه ۲۵ سال ۳۰ روز در ماه حقوق دریافت میکند برای رفع این تبعیض و همچنین کاستن از فشار وحشتناک بازنشستگی ۷۰ درصدی مشاغل سخت در تامین اجتماعی باید بازنشستگی مشاغل سخت در تامین اجتماعی ۲۵ سال شود با ۳۰ روز حقوق در ماه و نه بیشتر از ۳۰ روز ولی یک راهکار دیگر هم برای رفع این تبعیض و بخشش سخاوتمندانه وجود دارد و انهم این این است که بازنشستگی مشاغل سخت در تامین اجتماعی همان ۲۰ سال بماند با ۳۰ روز حقوق در ماه به شرطیکه با افزایش سابقه شخص حتی تا ۳۰ سال همان ۳۰ روز حقوق در ماه به شخص تعلق گیرد و سقف سابقه حقوق تامین اجتماعی در مشاغل سخت که ۳۵ روز حقوق در ماه است برداشته شود ودلیل هم این است شخصیکه واقعا تا ۳۵ سال کار نکرده چرا باید سابقه بالاتر از سی سال به او تعلق گیرد پس سابقه ارفاقی به شخص حداکثر باید ۳۰ روز در ماه باشد ونه مثلا ۳۱ روز در ماه یا ۳۲روز در ماه یا ۳۳ روز یا ۳۴ روز یا ۳۵ روز در ماه باشد لااقل یک امتیاز از سه امتیاز بالا با بازنشستگی مشاغل سخت در کشوری و لشگری مساوی شود و دو امتیاز دیگر برای بازنشستگان مشاغل سخت تامین اجتماعی باقی بماند که ۵ سال زودتر از بازنشستگان مشاغل سخت در کشوری و دولتی بازنشسته شوند و میانگین حقوق دو سال اخر تا جایی که بتوانند با کارفرما بعنوان مزایای توافقی تا انجا که بتوانند حق بیمه را بالا ببرند تا حقوق بالایی نصیبشان شود.

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 31. مصطفی رضایی

  سلام ،بنده به مدت یک ماه یک شرکت دیگه کار کردم اما دوباره به محل کارم برگشتم آیا بیست سال رو پر کنم شامل میشه

 32. Artin

  به دلیل اینکه طبق گفته مسوولان تامین اجتماعی بازنشستگان مشاغل سخت در تامین اجتماعی به ۷۰ درصد کل بازنشستگان رسیده و این عدد بسیار تکاندهنده و عجیب میباشد و احتمال افزایش این عدد تا ۸۰ درصد هم میباشد بدلیل ضعف و غیردقیق بودن قوانین مشاغل سخت و سهل گیری سخاوتمندانه و همچنین دادن سخاوتمندانه سنوات ارفاقی ۱/۵ سال به ازای هر ۱ سال که تا سقف سابقه سنوات تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز در ماه حقوق هم ادامه پیدا میکند یعنی اگر شخص ۲۳ سال ۴ ماه سابقه داشته باشد سقف سابقه تامین اجتماعی را که ۳۵ روز در ماه است راخاهد گرفت(۳۵=۱/۵ ×۲۳/۴) همچنین شخص میتواند علاوه بر امتیاز سقف سابقه تامین اجتماعی با پرداخت حداکثر حق بیمه در دو سال اخر خود را به سقف حقوق که ۷ برابر حداقل حقوق است نزدیک میکنند توجه کنید فقط با پرداخت دو سال حق بیمه بصورت قسطی و ناچیز شخص میتواند هم سقف سابقه تامین اجتماعی که ۳۵ روز در ماه است را بگیرد فقط با سابقه ناچیز ۲۳ سال و ۴ ماه وهم حقوق بالا تا اخر عمر دریافت کند که هر سال بصورت تصاعدی این مبلغ بالا میرود . ولی در مشاغل سخت در کشوری و لشگری شخص باید ۲۵ سال کار کند تا ۳۰ روز حقوق در ماه بگیرد و در اینجا دو بیعدالتی برای کارکنان مشاغل سخت کشوری و لشگری پیش میاید چون شخصی که در مشاغل سخت در تامین اجتماعی کار میکند با سابقه ۲۳ سال و ۴ ماه حقوق ۳۵ روز در ماه میگیرد ولی شخصی که در مشاغل سخت در کشوری و دولتی کار میکند با سابقه ۲۵ سال ۳۰ روز در ماه حقوق دریافت میکند برای رفع این تبعیض و همچنین کاستن از فشار وحشتناک بازنشستگی ۷۰ درصدی مشاغل سخت در تامین اجتماعی باید بازنشستگی مشاغل سخت در تامین اجتماعی ۲۵ سال شود با ۳۰ روز حقوق در ماه و نه بیشتر از ۳۰ روز ولی یک راهکار دیگر هم برای رفع این تبعیض و بخشش سخاوتمندانه وجود دارد و انهم این این است که بازنشستگی مشاغل سخت در تامین اجتماعی همان ۲۰ سال بماند با ۳۰ روز حقوق در ماه به شرطیکه با افزایش سابقه شخص حتی تا ۳۰ سال همان ۳۰ روز حقوق در ماه به شخص تعلق گیرد و سقف سابقه حقوق تامین اجتماعی در مشاغل سخت که ۳۵ روز حقوق در ماه است برداشته شود ودلیل هم این است شخصیکه واقعا تا ۳۵ سال کار نکرده چرا باید سابقه بالاتر از سی سال به او تعلق گیرد پس سابقه ارفاقی به شخص حداکثر باید ۳۰ روز در ماه باشد ونه مثلا ۳۱ روز در ماه یا ۳۲روز در ماه یا ۳۳ روز یا ۳۴ روز یا ۳۵ روز در ماه باشد لااقل یک امتیاز از سه امتیاز بالا با بازنشستگی مشاغل سخت در کشوری و لشگری مساوی شود و دو امتیاز دیگر برای بازنشستگان مشاغل سخت تامین اجتماعی باقی بماند که ۵ سال زودتر از بازنشستگان مشاغل سخت در کشوری و دولتی بازنشسته شوند و میانگین حقوق دو سال اخر تا جایی که بتوانند با کارفرما بعنوان مزایای توافقی تا انجا که بتوانند حق بیمه را بالا ببرند تا حقوق بالایی نصیبشان شود.

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 33. علی

  ایا نمیبینید هر سال بازنشسته های تامین احتماعی تجمعات اعتراضی ایجاد میکنند و پشت بند این تجمعات اعتراضی اعتراضات دیگر هم بوجود میاد برای حل بخش عمده این قضیه باید سراغ سر منشا این قضیه رفت و تمام قوانین بازنشستگی بخشهای مختلف را باید تا حدودی یکسان سازی کرد تا همسانسازی حقوق و افزایش حقوق برای دولت و تامین اجتماعی سهل تر و با هزینه کمتر انجام شودعلی الخصوص سقف سابقه سنوات بیمه در تامین اجتماعی را که ۳۵ روز در ماه است باید مثل سقف سابقه سنوات بیمه در کشوری و لشگری که ۳۰ روز در ماه است تبدیل شود یعنی ۵ روز از سقف سابقه سنوات بیمه تامین اجتماعی کم کرد و به ۳۰ روز در ماه تبدیل شود به طور مثال اگر شخصی در صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری ۳۵ سال یا حتی بیشتر سابقه داشته باشد همان ۳۰ روز در ماه حقوق میگیرد و نه بیشتر. که در تامین اجتماعی هم باید این قضیه اصلاح شود. بیشتر کاستیها و نقصها و نارضایتیهایی که در بازنشستگان تامین اجتماعی بوجود میاید بخاطر تفاوت قوانین است که باید اصلاح و ساده شود. همچنین بعضی از بازنشستگان میگویند مثلا من حق بیمه بیشتری داده ام پس باید حقوق بازنشستگی بیشتر بگیرم در صورتیکه این حرف اصلا صحیح و منطقی نمیباشد بدلیل اینکه شخصی که این ادعا را دارد هر ماه یک مبلغ مشخص و اندکی بابت بیمه عمر به تامین اجتماعی میپردازد تا زمان بازنشستگی که اگر مثلا کل این ۳۰ سال پرداخت حق بیمه را جمع بزنی شاید ۸۰ میلیون تومن هم نشده باشه . ولی اگر مثلا دولت و مجلس و تامین اجتماعی بیایند و طرحی بدهند به صورت دائم یا موقت که بشود هر سال تمدید شودکه تمام بازنشستگان بصورت اختیاری و تصاعدی و به نرخ تورم روز میتوانند بعد از بازنشستگی حداکثر تا ۵ سال سابقه سنوات بیمه را بخرند مثل طرحی که مجلس برای افراد با سابقه حداقل ۵ سال داده که میتوانند ۵ سال سابقه را بخرند تا سابقه شان به ۱۰ سال برسد پولی به مراتب بیشتر از ان شخص که ادعا میکند من سالیان زیادی حق بیمه پرداخته ام نصیب تامین اجتماعی و دولت میشود و اینگونه باشد که مثلا برای اشخاص با سابقه ۱۰ تا ۲۰ سال ۲ برابر حق بیمه افراد شاغل و برای افراد با سابقه ۲۰ تا ۳۰ سال ۳ برابر حق بیمه افراد شاغل و برای افرادی که میخواهند سابقه ۳۰ تا ۳۵ سال را بخرند ۴ برابر حق بیمه افراد شاغل بپردازند که این پرداخت بسته به وسع و توان شخص بصورت قسطی یا نقدی باشد و اینگونه باشد که اگر شخص نقدی پرداخت کرد از ماه بعد به سابقه اصلی شخص اضافه شود و نه به سابقه ارفاقی شخص چون چند برابر یک بیمه پرداز عادی پرداخت کرده مثلا اگر کسی با سابقه ۳۰ سال در تامین اجتماعی بازنشسته شده اگر بخواهد تا سابقه ۳۵ سال را بخرد باید ۴ برابر شخص شاغل بپردازد تا سابقه اش به عدد ۳۵ برسد این یعنی درامدزایی برای دولت و تامین اجتماعی معادل ۲۰ سال حق بیمه یک شخص شاغل به نرخ تورم روز.

 34. علی

  سه طرح برای درامدزایی دولت و تامین اجتماعی۱- طرح برای درامد زایی تامین اجتماعی و ایجاد رضایتمندی برای بازنشستگان و خانوادشان. باید طرح خرید سابقه حق پرداخت بیمه بازنشستگان را که برای سوابق زیر ده سال تصویب واجرایی شده برای تمام سوابق دیگر تصویب و اجرایی شود و حداکثر خرید سابقه تا سقف ۵ سال باشد ولی با این تفاوت که خرید سابقه برای سوابق دیگر اختیاری و بصورت تصاعدی باشد. مثلا اینگونه باشد که خرید سابقه برای سوابق کمتر از ده سال، یک برابر یا مساوی با حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ده سال تا ۱۵ سال ۳ برابر حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال ۴ برابر حق بیمه معمول .و خرید سابقه برای سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال ۵ برابر حق بیمه معمول باشد و برای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال ۶ برابر حق بیمه معمول و برای سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال ۷ برابر حق بیمه معمول باشد میشود واین سابقه به سابقه اصلی بازنشسته اضافه شود. و خرید سابقه به دو صورت انجام شود یکی به صورت نقدی که اگر شخص به صورت نقدی خرید سابقه کرد از ماه بعد افزایش سابقه اش اعمال شود یا اینکه بصورت قسطی سابقه اش را بخرد ولی با توجه به تعیین مبلغ حق بیمه همان سال که افزایش پیدا میکند. و ضامن این پرداخت حق بیمه هم حقوق بازنشسته باشد. ۲- باسلام. پیشنهاد. اگر خرید سنوات سابقه تا ۵ سال برای سایر سوابق هم اجرا بشود البته به صورت تصاعدی و اختیاری.هم برای تامین اجتماعی درامد زا میباشد وهم برای بازنشستگان ارتقا ایجاد میشود وباعث رضایتمندی بین انها میشود مثلا اگر شخص ۳۰ سال سابقه دارد با خرید ۵ سال سنوات بصورت نقدی یا قسطی سابقه اش ۳۵ سال بشود ولی برای خرید سابقه از ۳۰ تا ۳۵ سال مثلا ۷ برابر پرداخت حق بیمه معمول باید بپردازد که این میشود مساوی ۳۵ سال پرداخت حق بیمه شخص بیمه پرداز معمولی در عرض ۵ سال (۳۵سال= ۵سال×۷) ویا اگر شخصی ۱۷ سال سابقه داشته باشد با خرید ۵ سال سابقه بصورت نقدی یا قسطی سابقه اش به ۲۲ سال ارتقا پیدا کند .و مثلا باید ۴ برابر حق بیمه معمول پرداخت کند. که میشود ۲۰ سال سابقه حق پرداخت بیمه معمولی در عرض ۵ سال. ضمانت این خرید سنوات هم باید حقوق بازنشسته باشد.باتشکر…………..طرح بیمه پردازی بعد از بازنشستگی تا ۵ سال. با عرض سلام خدمت رییس محترم تامین اجتماعی. موضوع: طرح برای افزایش رضایتمندی و امید بازنشستگان که به خانواده انها هم سرایت میکند و همچنین درامدزایی چند برابری تامین اجتماعی. احتراما به عرض میرسانم. همانطور که طرحی برای خرید سنوات بازنشستگان از ۵ تا ۱۰ سال تایید وتصویب شده این طرح باید تسری پیدا بکند و شامل حال تمام سوابق حتی تا بالا ترین سابقه نیز بشود با این فرق که خرید سابقه برای بازنشستگان با سابقه بالاتر چند برابر باشد وبه صورت قسطی برای افراد کم درامد و یا نقدی باشد بستگی به توانایی مالی شخص وبه اینصورت باشد که حتی خرید سال سابقه نیز اختیاری باشد ولی حد ان تا ۵ سال باشد و بعد از قرارداد شخص با تامین اجتماعی یک حساب بیمه جدا برای شخص باز شود مثل حساب بیمه خویش فرما وسوابق در ان محاسبه شود حالا اگر نقدی باشد هر ماه از ان مبلغ کم شود وبه سابقه شخص اضافه شود واگر قسطی باشد که هر ماه شخص باید مثل حساب پرداخت خویش فرما انرا پرداخت کند. وتاکید میشود،پس از اتمام مدت قرارداد محاسبه شود وبه سابقه شخص اضافه گردد . به طور مثال کسی که سابقه ۳۰ سال دارد با خرید ۵ سال سابقه، سابقه اش به ۳۵ سال برسد بعد از ۵ سال.ویا کسیکه ۱۷ سال سابقه دارد با خرید سابقه تا ۵ سال سابقه اش به ۲۲ سال برسد. درست مثل بیمه پردازانی که قبل از بازنشستگی بیمه خویش فرما برای خود پرداخت میکنند. و ضامن دریافتیه ان حقوق خود بازنشسته باشد. حالامیشود در متن قرارداد گنجانده شود که از حقوق بازنشستگی کم شود ویا اینکه بازنشسته خودش هر ماه حق بیمه را بپردازد لازم به ذکر است سود این طرح این است که حقوق بازنشسته قطع نمیشود وحتی میشود منبعی برای پرداخت حق بیمه شخص ومنبع درامد جدید برای تامین اجتماعی که هر دو طرف از این قضیه نفع میبرند وحتی نفع ان برای تامین اجتماعی از بیمه پردازان عادی بیشتر وچند برابر میشود. چون شخص بازنشسته به صورت اختیاری برای ارتقای سابقه اش تشویق وراضی میشود که حتی چند برابر مبلغ بیمه پردازان خویش فرما حق بیمه بدهد وچون تا ۵ سال میباشد وزمان زیادی نیست سود ان برای تامین اجتماعی مساوی ۱۰ سال تا ۳۵ سال حق بیمه فردی میشود که بازنشسته نیست وبیمه خویش فرما میپردازد مثلا برای خرید سوابق ۱۰ سال تا ۱۵ سال شخص سه برابر بیمه پرداز معمولی بپردازد و برای خرید سوابق از ۱۵ سال تا ۲۰ سال شخص ۴ برابر نرخ بیمه معمول و برای خرید سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال شخص ۵ برابر حق بیمه معمول وبرای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال شخص ۶ برابر حق بیمه معمول و برای خرید سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال شخص ۷ برابر حق بیمه معمول بپردازد یعنی مساوی ۳۵ سال پرداخت حق بیمه شخصی که دارد به صورت عادی بیمه پرداخت میکند(۳۵سال=۵سال×۷) و این یعنی اینکه تامین اجتماعی در عرض ۵ سال توانسته حق بیمه ۳۵ سالِ یک شخص بیمه پرداز عادی را دریافت کند ………..۳- طرح برای درامد زایی تامین اجتماعی و ایجاد رضایتمندی برای بازنشستگان و خانوادشان. باید طرح خرید سابقه حق پرداخت بیمه بازنشستگان را که برای سوابق زیر ده سال تصویب واجرایی شده برای تمام سوابق دیگر بدون محدودیت تصویب و اجرایی شود و حداکثر خرید سابقه تا سقف ۵ سال باشد ولی با این تفاوت که خرید سابقه برای سوابق دیگر اختیاری و بصورت تصاعدی باشد. مثلا اینگونه باشد که خرید سابقه برای سوابق کمتر از ده سال، یک برابر یا مساوی با حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ده سال تا ۱۵ سال ۱/۵ برابر حق بیمه معمول باشد. و خرید سابقه برای سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال دو برابر حق بیمه معمول .و خرید سابقه برای سوابق ۲۰ تا ۲۵ سال ۲/۵ برابر حق بیمه معمول باشد و برای سوابق ۲۵ تا ۳۰ سال ۳ برابر حق بیمه معمول و برای سوابق ۳۰ تا ۳۵ سال ۴ برابر حق بیمه معمول باشد واین سابقه به سابقه اصلی بازنشسته اضافه شود. و خرید سابقه به دو صورت انجام شود یکی به صورت نقدی که اگر شخص به صورت نقدی خرید سابقه کرد از ماه بعد افزایش سابقه اش اعمال شود یا اینکه بصورت قسطی سابقه اش را بخرد ولی با توجه به تعیین مبلغ حق بیمه همان سال که افزایش پیدا میکند. و ضامن این پرداخت حق بیمه هم حقوق بازنشسته باشد.

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 35. مهدی شیرزاد

  با سلام و احترام
  بنده محموعأ ۲۲ سال و ۳ ماه سابقه کار متوالی دارم،سال گذشته درخواست بازنشستگی سخت و زیان آور با سابق کار ۲۰ سال و ۶ ماه درخواست دادم ولی ۱۷ سال زیان آور تأیید شد، با توجه ب فرمول محاسبه ک ۱۷ سال ضربدر ۱/۵ میشود ۲۵/۵ بعلاوه سابقه کار عادی ۵ سال ک جمعا میشود ۳۰/۵ سال، آیا بازنشست میشوم( ممنون میشم پاسخ بدید)

 36. مهدی شیرزاد

  با سلام و احترام
  بنده محموعأ ۲۲ سال و ۳ ماه سابقه کار متوالی دارم،سال گذشته درخواست بازنشستگی سخت و زیان آور با سابق کار ۲۰ سال و ۶ ماه درخواست دادم ولی ۱۷ سال زیان آور تأیید شد، با توجه ب فرمول محاسبه ک ۱۷ سال ضربدر ۱/۵ میشود ۲۵/۵ بعلاوه سابقه کار عادی ۵ سال ک جمعا میشود ۳۰/۵ سال، آیا بازنشست میشوم( ممنون میشم پاسخ بدید)

 37. امیر

  من الان ۲۰ سال در ۴ شرکت مختلف دارای سختی کار کار کردم
  سنم هم ۴۱ ساله چند سال دیگه باید کار کنم برای بازنشستگی لطفا درست راهنمایی کنید

 38. هوشنگ پاد

  سلام من پیمانکار بارگیر خانه کارخانه سیمان درسال ۱۳۹۰به مدت ۱۸ماه بودم با۳۲نفر که کارفرمای اصلی به من داده بود الان تامین اجتماعی جهار درصد سختو زیان اور را از من میخواهد درحالیکه من به تامین اجتماعی وکارخانه تسویه حساب کردم ومحیط کار که باعث سخت وزیان اور شده متعلق به من نبود واجازه تعغیرات نداشتم ،جطور ثابت کنم که جهار درصد را باید مقاطع دهنده باید بپردازد ممنون

 39. یوسف رجبی

  آیا جدیدا دولت میخواهد سختی کار را بر دارد

 40. حسین

  سلام علیکم.احتراما به عرض میرساندلطفا این مطلب را تا اخر با دقت بخانید تاکید میشود مخصوصا قسمتهای اخر این مطلب، تا نکته ی منفی این لایحه شناسایی شود زیرا اگر این نکته در نظر گرفته نشود این لایحه به ضد خودش تبدیل میشود چون این نکته ی منفی که در این لایحه جدید نهفته ضرر ان به مراتب از ادامه ی قانون فعلی بیشتر میشود، برای رفع این نکته منفی مکمل ان بیان شده که اگر این لایحه با مکمل ان که در ادامه وقسمت پایانی مطلب میاید ادغام بشود نکته منفی و ضرر ان تبدیل به سود میشود که هم منفعت دولت محترم و هم منفعت کارگر را در برمیگیرد.در ابتدا تاکید میشود که برای کارکنان مشاغل سخت و زیان اور این دو مزیت حق انان میباشد که اولا با ۲۰ سال سابقه در جوانی، حقوق کامل ۳۰ روز در ماه را بگیرند ولی مزیت سوم که سقف حقوق تامین اجتماعی یعنی ۳۵ روز حقوق در ماه، نباید شامل این عزیزان بشود به دلایل زیر. اول: این بیعدالتی نسبت به کارکنان مشاغل عادی میباشد چون کارکنان مشاغل عادی برای اینکه سقف حقوق ۳۵ روز در ماه را بگیرند باید ۳۵ سال کار کنند ولی کارکنان مشاغل سخت با ۲۳ سال و ۴ ماه به سقف حقوق تامین اجتماعی میرسند(۳۵=۱/۵×۲۳/۴ ) یعنی این راهه ۳۵ ساله را ۱۱ سال و ۸ ماه میانبر میزنند. دوم: همانطور که مسولین وکارشناسان محترم دولتی و بیمه ای گفته اند نزدیک به ۵۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی که از لحاظ تعداد بسیار بیشتر از سایر بازنشستگان ارگانها ی دیگر است مربوط به بازنشستگان سخت و زیان اور است. با توجه به لایحه جدید دولت محترم در لایحه جدید برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان اور سقف سنی ۴۸ سال را گذاشته اند ولی با توجه به اینکه کارکنان مشاغل سخت وزیان اور اکثرا تحصیلات دانشگاهی ندارن در نتیجه سریع جذب کار میشوند و خیلی سریع به طور میانگین در سن ۳۸ سالگی، ۲۰ سال سابقه بیمه را پر میکنند. واگر طبق قانون جدید شرط سن ۴۸ سال برای انها تصویب شود . این یعنی میانگین سابقه این عزیزان میشود ۲۸ سال، در نتیجه سقف حقوق تامین اجتماعی که ۳۵ سال است شامل اکثر انها میشود واین یعنی دیگر کسی با سابقه ۲۰ سال، و در نتیجه ۳۰ روز حقوق در ماه بازنشسته نمیشود و همه انها با ۳۵ روز حقوق در ماه بازنشسته میشوند چون کسی که در مشاغل سخت وزیان اور کار میکند اگر ۳ سال و ۴ ماه بیشتر از ۲۰ سال کار کند سقف حقوق تامین اجتماعی را که ۳۵ روز است میگیرد چون اگر سابقه ۲۳/۴ را ضربدر ۱/۵ بکنیم میشود ۳۵ سال .زیرا هر یک سال سابقه مشاغل سخت و زیان اور برابر است با یک سال و نیم. ودر نتیجه تامین اجتماعی باید به جای ۳۰ روز حقوق در ماه ۳۵ روز حقوق به این عزیزان بدهد و با کمی ریزبینی و دقت میتوان دریافت که
  این لایحه در صورتی به نفع دولت و صندوق بازنشستگی میشود که سقف حقوق در بازنشستگیهای پیش از موعد، علی الخصوص مشاغل سخت و زیان اور، یعنی کمتر از ۳۰ سال با هر مقدار سابقه حتی اگر شخص ۲۹ سال سابقه هم داشته باشد، باید همان ۳۰ روز حقوق در ماه را دریافت کند و گرنه این میشود پاشنه اشیل این لایحه که همه بازنشستگان مشاغل سخت و زیان اور با ۳۵ روز حقوق در ماه ضرر بسیار بیشتری به دولت و صندوق بازنشستگی میزنند واین لایحه در صورتی میتواند مثمر ثمر باشد که شرط سنی ۴۸ سال با کاهش سقف بیمه تامین اجتماعی از ۳۵ به ۳۰ همراه باشد وگر نه ضرر این لایحه بسیار بیشتر از قانون فعلی میشود.پس با رسیدن سابقه کارکنان مشاغل سخت و زیان اور به ۲۰ سال سابقه، سنوات حقوق این عزیزان باید در عدد ۳۰ روز در ماه متوقف شود حتی با افزایش سابقه ی این عزیزان تا ۳۰ سال. به طور مثال اگر شخصی حتی ۲۹ سال در مشاغل سخت و زیان اور سابقه بیمه داشته باشد باید همان ۳۰ روز حقوق در ماه را بگیرد ونه سقف حقوق ۳۵ روز در ماه. واگر شخصی تا ۲۹ سال در شغلی دوام اورده و تامین اجتماعی به این شخص سختی کار داده اشتباه کرده چون شخصی که از ۲۵ سال تا ۲۹ سال در شغلی دوام اورده پس شغلش انقدرها هم سخت نبوده که توانسته ۲۵ سال به بالا در ان شغل تحمل کرده ودوام اورده و اصلا نباید جزو مشاغل سخت قرار میگرفته .در اخر اصلاح قوانین مشاغل سخت و زیان اور تا وقتی که جمعیت انها زیادتر نشده باید تغییرات انجام شود وگرنه اینکار با افزایش متقاضیان و مشمولان سخت تر میشود. و واقعا این به دور از انصاف و عدالت است شخصیکه ۲۳ سال و ۴ ماه سابقه داشته باشد ۳۵ روز حقوق یعنی سقف سابقه تامین اجتماعی را بگیرد وهر سال افزایش حقوقش باید ضربدر ۳۵ روز شود و نه ۳۰ روز، و ۵ روز واقعا عدد بزرگی میباشد برای افزایش حقوق. چرا باید شخصیکه ۶سال و ۸ ماه هنوز مانده حتی عدد ۳۰ سال را پر کند(۶/۸=۲۳/۴_ ۳۰) باید ۳۵ روز حقوق در ماه بگیرد چه برسد که بخاهد ۳۵ سال کار کند.و این ظلم به اشخاصی میباشد که جزو مشاغل سخت و زیان اور قرار نمیگیرند چون برای اینکه بخاهند سقف سنوات بیمه تامین اجتماعی را بدست اورند باید ۳۵ سال کار کنند، خیلی از این اشخاص حتی عدد ۳۰ سال سابقه را هم به دلایل مختلف نمیتوانند کار کنند چه برسد ۳۵ سال. اگر دولت محترم فقط سقف حقوق بازنشستگان پیش از موعد علی الخصوص سخت و زیان اور را بردارند و بقیه موارد قوانین موجود سخت و زیان اور ثابت بماند و تغییر نکند و حتی شرط سنی هم لحاظ نشود و مثل قبل باشد، هم این بیعدالتی پاک میشود و هم ۵ روز حقوق به نفع دولت و تامین اجتماعی رقم میخورد چون قریب به ۹۰ درصد اشخاصی که سختی کار به انها تعلق میگیرد برای اینکه سقف حقوق ۳۵ روز را بگیرند ۳ سال و ۴ ماه از ۲۰ سال را اضافه تر میمانند. که این ۳ سال و ۴ ماه به چشم به هم زدنی میگذرد. وچون تعداد بازنشستگان مشاغل سخت وزیان اور بخاطر ضعف قوانین موجود شرکتها یکی پس از دیگری به راحتی سختی کار میگیرند با افزایش تصاعدی در هر سال مواجه خاهد شد و حتی تعداد بازنشستگان مشاغل سخت به عدد ۷۰ درصد کل بازنشسته ها خاهد رسید انهم بازنشستگانی که دولت و تامین اجتماعی به جای ۳۰ روز حقوق باید ۳۵ روز حقوق به انها دهد. با التماس دقت و ریزبینی در این لایحه خداوند یار ونگهدارتان.

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 41. حسین

  خیلی مهم. از طرف یکی از کارکنان قسمت فنی شرکت هواپیمایی . برسد به دست رییس محترم شعبه ۱۷تامین اجتماعی. در مدیریت قبلی.در مورد سختی کار مهمانداران لطفا بازرسی مجدد انجام شود. به دلیل اینکه شرایط کاری مهمانداران نسبت به سالهای قبل خیلی بهتر شده هم کاور روی پنجره های هواپیما برای جلوگیری از اشعه نصبشده وهم دیگر مهمانداران صندوقهای پذیرایی مسافر را از طریق دستی بالا نمی اورند واز طریق بالابر این کار انجام میشودوهم برای جلوگیری از صدا در کابین هواپیما اطراف دربهای هواپیما عایق بندی جدید انجام شده وسرو صدا به میزان استاندارد کم شده و هم برای کاهش استرس انها ترانسپورت در نظر گرفته شده و مهمانداران هیچ هزینه ای را بابت حمل ونقل نمیپردازند وهم حقوق بالا به انها داده میشود و ساعت پرواز انها در هفته هم به صورت استاندارد درامده چند ایتم دیگر که از دلایل قرار گرفتن در مشاغل سخت به حساب می امد کاسته شده و لذا به دلیل هزینه بر بودن این قضیه برای شرکت مسوولین شرکت هم راضی میباشند تا کارشناس وبازرسان شعبه شما برای لغو سخت وز یان اور به دلیل بهبود شرایط محیط کار مهمانداران مورد بازبینی قرار دهند وان را لغو و باطل کنند …..جدیدا دو تا از شرکتهای هواپیمایی سختی کار گرفتند که اگر جلوی سختی کار انها گرفته نشود شرکتهای هواپیمایی دیگر هم به تبعیت از انها سختی کار میگیرند واقعا شغل مهمانداری هواپیما کجاش به سختی کار میخوره .واین قضیه میتونه بار مالی صندوق بارنشستگی تامین اجتماعی را زیاد کنه……. در پیرو سخنان شما که بعضی به ناحق سختی کار گرفته اند باید عرض شود یک نمونه ی ان شغل مهماندار هواپیما است که جدیدا دو شرکت هواپیمایی موفق شده اند سختی کار بگیرند که اگر جلوی این امر گرفته نشود تمام شرکتهای هواپیمایی دیگر به تبعیت از این دو شرکت معدود سختی کار را برای مهماندارانشان میگیرند وفشار قابل ملاحظه ای روی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی خاهند اورد به چند دلیل این شغل نه تنها سخت نیست بلکه جزو مشاغل لوکس میباشد……. ۲ شرکت هواپیمایی برای مهماندارانشان سختی کار گرفته اند در صورتی‌که مهمانداری جزو مشاغل لوکس میباشد دلیل واضح وقدرتمند اینکه دست وپا زدن دخترها وپسرهای جوان برای این شغل است چون اگر این شغل سخت بود ایا دخترها وپسرهای سوسول و نازنازی و در پر قو بزرگ شده ی این دوره زمونه اینجوری سرودست نمیشکستند در صورتیکه شغلهای دیگری میباشند که واقعا سخت میباشند ولی جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرند وایا این عدالت است . واکثر مهماندارهای خانم فقط برای پز دادن وفخرفروشی در اینستا وشبکه های مجازی به سمت این شغل میروند همچنین مهماندارهای پسر هم برای جذابیت این شغل در ارتباط با جنس مخالف وهمچنین راحتی این شغل و پز دادن به اطرافیان که مثلا من در فلان شرکت هواپیمایی کار میکنم ومجانی با هزینه شرکت به شهرهای مختلف در هتلهای ۴ستاره و۵ستاره میروم همچنین ماشین شرکت مرا از در خانه تا دم در ترمینال میبرد ومی اورد وهیچ دغدغه ایاب وذهاب ندارم و حتی یک مدیر هم همچنین مزایایی ندارد وهزارتا مزایای دیگر. در نتیجه باید جلو ی سختی کار این دو شرکت گرفته شود که اگر گرفته نشود تمام شرکتهای هواپیمایی به تبعیت از این دو شرکت سختی کار برای مهماندارانشان میگیرند واین بیعدالتی نسبت به مشاغل دیگر است که حق سختی کار دارند ولی به جای انها این مهمانداران مغرور و پر دک وپز وفخر فروش باید سختی کار بگیرند وهم فشار مالی روی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی بیاید…..ودلیل دیگر که این شغل جزو مشاغل سخت نیست وحتی جزو مشاغل لوکس وخیلی راحته این است که خلبانان تا ۶۵ سالگی میتوانند پرواز کنند یعنی اگر شخصی دو سال خدمت برود و در سن ۲۰ سالگی خدمتش تمام شود ودر سن ۲۱ سالگی وارد دانشکده خلبانی بشود ودو سال بعد فارغ التحصیل بشود چون دوره میانگین اموزش خلبانی ۲ سال است میشود ۲۳ ساله و این شخص ۴۲ سال دیگرمیتواند تا ۶۵ سالگی خلبان باشد طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و بین المللی. در صورتیکه همان شرایط محیطی و کاری که برای مهمانداران هست برای خلبانان حتی بیشتر هست مثل استرس و اشعه خورشید که در کابین خلبانان شرکت سازنده هواپیما به خاطر مسایل ایمنی اصلا کاور پنجره تعبیه نمیکنه ولی در کابین مسافر که محل کار مهمانداران است تمام پنجره ها کاور پنجره دارند همچنین مهمانداران هواپیما اصلا بار سنگین جابجا نمیکنند چون برای بالا بردن وپایین اوردن هر چیزی از بالابر ونفرات خدمات پای پرواز استفاده میشود منظور این است که چطور خلبان با همان شرایط محیطی مهمانداران حتی پر استرس تر و با مسوولیت بسیار بیشتر باید تا ۶۵ سالگی کار کند با سابقه ۴۲ سال ولی مهمانداران باید سختی کار بگیرند و با سابقه ۲۰ سال بازنشسته شوند که این بیعدالتی میباشد در حق مشاغل دیگر که واقعا سخت هستند وجزو مشاغل سخت هستند ولی نمیتوانند سختی کار بگیرند….

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما

 42. حسین

  برسد به رییس محترم سازمان تامین اجتماعی. در شعبه ۱۷ تامین اجتماعی.در مدیریت قبلی ۲ شرکت هواپیمایی برای مهماندارانشان سختی کار گرفته اند در صورتی‌که مهمانداری جزو مشاغل لوکس میباشد دلیل واضح وقدرتمند اینکه دست وپا زدن دخترها وپسرهای جوان برای این شغل است چون اگر این شغل سخت بود ایا دخترها وپسرهای سوسول و نازنازی و در پر قو بزرگ شده ی این دوره زمونه اینجوری سرودست نمیشکستند در صورتیکه شغلهای دیگری میباشند که واقعا سخت میباشند ولی جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرند وایا این عدالت است . واکثر مهماندارهای خانم فقط برای پز دادن وفخرفروشی در اینستا وشبکه های مجازی به سمت این شغل میروند همچنین مهماندارهای پسر هم برای جذابیت این شغل در ارتباط با جنس مخالف وهمچنین راحتی این شغل و پز دادن به اطرافیان که مثلا من در فلان شرکت هواپیمایی کار میکنم ومجانی با هزینه شرکت به شهرهای مختلف در هتلهای ۴ستاره و۵ستاره میروم همچنین ماشین شرکت مرا از در خانه تا دم در ترمینال میبرد ومی اورد وهیچ دغدغه ایاب وذهاب ندارم و حتی یک مدیر هم همچنین مزایایی ندارد وهزارتا مزایای دیگر. در نتیجه باید جلو ی سختی کار این دو شرکت گرفته شود که اگر گرفته نشود تمام شرکتهای هواپیمایی به تبعیت از این دو شرکت سختی کار برای مهماندارانشان میگیرند واین بیعدالتی نسبت به مشاغل دیگر است که حق سختی کار دارند ولی به جای انها این مهمانداران مغرور و پر دک وپز وفخر فروش باید سختی کار بگیرند وهم فشار مالی روی صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی بیاید.ودلیل دیگر که این شغل جزو مشاغل سخت نیست وحتی جزو مشاغل لوکس وخیلی راحته این است که خلبانان تا ۶۵ سالگی میتوانند پرواز کنند طبق قوانین بین المللی و سازمان هواپیمایی کشوری ایران. یعنی اگر شخصی دو سال خدمت برود و در سن ۲۰ سالگی خدمتش تمام شود ودر سن ۲۱ سالگی وارد دانشکده خلبانی بشود ودو سال بعد فارغ التحصیل بشود چون دوره میانگین اموزش خلبانی ۲ سال است میشود ۲۳ ساله و این شخص ۴۲ سال دیگرمیتواند تا ۶۵ سالگی خلبان باشد طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و بین المللی. در صورتیکه همان شرایط محیطی و کاری که برای مهمانداران هست برای خلبانان حتی بیشتر هست مثل استرس و اشعه خورشید که در کابین خلبانان، شرکت سازنده هواپیما به خاطر مسایل ایمنی اصلا کاور پنجره تعبیه نمیکنه ولی در کابین مسافر که محل کار مهمانداران است تمام پنجره ها کاور پنجره دارند همچنین مهمانداران هواپیما اصلا بار سنگین جابجا نمیکنند چون برای بالا بردن وپایین اوردن هر چیزی از بالابر ونفرات خدمات پای پرواز استفاده میشود منظور این است که چطور خلبان با همان شرایط محیطی مهمانداران حتی پر استرس تر و با مسوولیت بسیار بیشتر باید تا ۶۵ سالگی کار کند با سابقه ۴۲ سال ولی مهمانداران باید سختی کار بگیرند و با سابقه ۲۰ سال بازنشسته شوند که این بیعدالتی میباشد در حق مشاغل دیگر که واقعا سخت هستند وجزو مشاغل سخت باید باشند ولی نمیتوانند سختی کار بگیرندهمچنین یکی از دلایلی که این شغل نباید جزو مشاغل سخت قرار بگیرد به خاطر بودن بیش از نیمی از شاغلان زن در این شغل میباشد چون طبق قانون خانومها نمیتوانند در مشاغل سخت و زیان اور استخدام شوند در صورتیکه بیش از نیم وحتی بیشتر، از شاغلان این شغل خانومها هستند. ولی برای رانندگان ماشینهای سنگین زحمت کش که به تعداد انگشتان دست راننده خانم در انها وجود دارد سازمان تامین اجتماعی استناد میکند به دلیل اینکه خانوم در این شغل مشغول به کار میباشد پس جزو مشاغل سخت قرار نمیگیرد.

  1. مهسا محمد شفیعی

   ممنون از همراهی شما