خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

اعتراض به خسارت پرداختی شرکت بیمه توسط زیان‌دیده

 احتمالا تا به‌ حال برایتان پیش آمده بعد از تصادف به میزان مبلغ خسارتی  که شرکت بیمه تعیین کرده اعتراض داشته باشید، در این مقااله قصد داریم به نحوه اعتراض به میزان خسارت تعیین شده بپردازیم:

پس از تشکیل پرونده و بازدید خودروی آسیب دیده و تعیین میزان خسارت وارده توسط ارزیاب خسارت شرکت بیمه، مبلغ نهایی خسارت قابل پرداخت به زیان دیده اعلام می‌شود. به منظور اخذ مبلغ واقعی خسارت و رفع مغایرت خسارت برآورده شده توسط بیمه‌گر با میزان خسارتی که زیان دیده توقع دارد، بهتر است به طرفین حادثه پیشنهاد گردد خودروی آسیب دیده را به تعمیرگاه مجاز نشان دهند. در صورت نیاز پیش فاکتور قیمت لوازم و اجرت تعمیرات را دریافت کرده و اگر احساس کردند مبلغ واقعی خسارت به زیان دیده پرداخت نشده نسبت به آن کتبا اعتراض کنند در صورت اعتراض، شرکت بیمه موظف است ارزیابی خسارت را به کارشناس دیگری واگذار کند.

چنانچه خودرو متعاقبا توسط تعمیرکار مورد ارزیابی قرار گرفته است، مبلغ اعلام شده توسط تعمیرگاه را به کارشناس ارزیاب یادآوری کنید، و اگر قانع نشدند از ایشان بخواهید خودروی شما را در تعمیرگاه مورد اعتماد مجددا بازدید کند و اگر بیمه‌گر تعمیرگاه مجاز طرف قرارداد دارد در صورت تمایل  خودرو را به آنجا منتقل کنید.

اعتراض به خسارت پرداختی

اگر هیچ یک از روش‌های بالا کارساز نبود، از دریافت خسارت خودداری کرده ، سپس موضوع به یک ارزیاب خسارت به انتخاب و هزینه زیان دیده ارجاع می‌شود. هریک از طرفین ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ اعلام نظر کتبی ارزیاب، می‌توانند در مرجع صالح اقامه دعوی کنند. در صورت عدم طرح دعوی توسط طرفین در مهلت تعیین شده، نظر ارزیاب خسارت لازم الاجرا است، در این صورت شرکت بیمه باید براساس نظریه ارزیاب خسارت تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌ ثالث خسارت را پرداخت کند.

 آیا شرکت‌های بیمه می‌توانند زیان‌دیده را مکلف به بازسازی خودرو در تعمیرگاه طرف قرارداد خود کنند؟

در صورت عدم توافق در خصوص میزان خسارت پرداختی، شرکت بیمه موظف است وسیله نقلیه خسارت دیده را در تعمیرگاه مجاز و یا تعمیرگاه مورد قبول زیان دیده تعمیر کند و هزینه ها را تا سقف تعهدات مالی ثالث پرداخت کند. شرکت نمی‌تواند بیمه شخص ثالث شخص زیان دیده را مجاب به بازسازی خودرو در تعمیرگاه طرف قرار داد خود نماید. باید ضمن جلب رضایت زیان دیده ، نسبت به پرداخت نقدی خسارت با ایشان توافق نماید و یا طبق قانون نسبت به تعمیر وسیله نقلیه در تعمیرگاه مورد نظر زیان‌دیده، تا سقف تعهدات مالی اقدام نماید.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۳.۲ از ۵ / تعداد نظرات: ۲۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظرات
 1. دایی احمد می گوید

  درود، ماشین من توی پارکینگ منزل صدمه دید(مقصر خودم بودم)از بیمه بدنه استفاده کردم مبلغ خسارتی که کارشناس بیمه تعیین کرد اختلاف فاحشی (حدود یک ونیم میلیون) با قیمت چند تعمیرگاهی که رفتم داره،بیشتر به دلیل رنگ خاص ماشین. جالبه که کارشناس بیمه ایران میگه بین رنگ سمند و سوناتا (سفیدصدفی اکلیلی) فرقی نیست!!
  چطور میتونم به نظر کارشناسی اعتراض کنم؟

  1. راهنمای بیمه بازار می گوید

   با سلام
   کاربر گرامی طبق روندی که در متن خبر ملاحضه نمودین بایستی از همان مرکز مراتب اعتراض نسبت به کارشناسی صورت گرفته اعلام کنید تا کارشناس دیگری برایتان تعیین گردد.
   با تشکر از همراهیتان

 2. بهرام واعظ می گوید

  آیاپرداخت خسارت باید بیش از شش ماه طول بکشد؟!آیا زیاندیده چون هزینه کرده وخودروی خودرا بیمه اونم از نوع ایران کرده باید دیگه قید باقیمانده خودروی خود را بزند و بیش از شش ماه بدود تا شاید بیمه ایران عشقش بکشد وخسارتت را بدهد بدوی اگر دیگه چیزی از خودرو مانده بود تعمیرش کنی؟!!!!

  1. الهام محمدی می گوید

   سلام خسارت مالی بوده فقط؟ بعد از تکمیل و ارائه مدارک باید ظرف چند روز خسارت شما رو پرداخت میکردن و اگر پرداخت نکردن غیر قانونی هست کارشون و شما میتونین به بیمه مرکزی شکایت کنین

   1. طالب زریاب می گوید

    سلام خسته نباشید من سال ۹۶ برج ۲ یا ۳ از بیمه استفاده کردم برای شخص الان بعداز پرداخت بیمه بیمه اعتراض داره و گفته که باید بریم شعبه تصادفات مشکل چیه ممنون میشم جواب بدین

    1. پریسا حسنی راد می گوید

     با سلام
     امکان دارد پرونده خسارت مشکل داشته باشد.