سوالات متداول بیمه خودرو، عمر و بیمه آتش سوزی

مهمترین سوالات متداول حوزه بیمه

بیمه بدنه خودرویی شرایط کاملا متفاوتی نسبت به بیمه شخص ثالث دارد. زیرا شرکت‌های بیمه‌ای در تعیین حق بیمه کاملا صاحب اختیار هستند. بنابراین حق بیمه تعیین شده از سوی آن‌ها، با توجه به شرایط متقاضیان کاملا متفاوت است. بنابراین زمانی امکان انتخاب مناسب‌ترین بیمه فراهم می‌شود که شما بتوانید بر اساس معیارهای مورد نظر خود برای پوشش خسارت، نرخ بیمه بدنه خودرو را در شرکت‌های مختلف با هم مقایسه کنید. بیمه‌بازار تنها مرجعی است که در آن شما می‌توانید حق بیمه بدنه خودرو را در شرکت‌های مختلف بیمه با توجه نوع پوشش‌های تکمیلی که مد نظرتان است مقایسه کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید بدون مراجعه به نمایندگی‌های بیمه، بیمه مورد نظر خود را در سایت بیمه‌بازار سفارش دهید. پس از آن کارشناسان بیمه‌بازار به سراغ شما خواهند آمد و پس از ارزیابی خودروی شما، بیمه‌نامه مورد نظر را به شما تحویل خواهند داد.

شرکت بیمه وظیفه دارد حداكثر پانزده روز بعد از تكميل مدارك و توافق طرفين در خصوص ميزان خسارت يا اعلام راي داور مورد تأیید طرفین، هيئت داوری يا دادگاه خسارت را پرداخت كند. اين مدت برای پرداخت خسارت سرقت، ۶۰ روز است كه از تاريخ اعلام خسارت به شرکت بیمه شروع و پس از سپری شدن اين مدت، در صورت پيدا نشدن خودرو، خسارت وارده با توجه شرايط بيمه‌نامه پرداخت می‌شود. اما در صورت پیدا شدن خودرو پس از پرداخت خسارت سرقت، خودرو به نام شرکت بیمه‌گر خواهد بود.

بر اساس ماده 15 آیین‌نامه شماره 53 بیمه مرکزی، در موارد زیر، می‌توان بیمه بدنه خودرو را لغو کرد: 
الف – موارد فسخ از طرف بيمه‌گر:
۱- در صورتي كه فرد حق بيمه را به موقع نپردازد.
۲- در صورت تشديد خطر مگر آن‌كه توافق خاصي بين طرفين صورت گرفته باشد.
۳- چنانچه فرد سهواً از اظهار مطالبي خودداري يا اظهارات خلاف واقع بنمايد و مطالب اعلام نشده يا اظهارات خلاف واقع در ارزيابي خطر مؤثر باشد.

ب – موارد فسخ از طرف بيمه‌گذار:
۱- در صورتي كه خطر موضوع بيمه كاهش يابد و شرکت بیمه حاضر به تخفيف در حق بيمه نشود.
۲- در صورتي كه فعاليت شرکت بیمه به هر دليل متوقف شود. در صورتي كه شرکت بیمه بنا به دلايل ديگري متقاضي فسخ بيمه‌نامه باشد، لازم است تا حق بيمه مدت اعتبار بيمه‌نامه را محاسبه کند و باقيمانده حق بيمه را به فرد پرداخت كند.

در صورتي كه راننده موضوع بيمه‌نامه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهي‌نامه رانندگي باشد، يا گواهي‌نامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهي‌نامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه متناسب نباشد؛ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود ( اتمام اعتبار گواهي‌نامه در حكم بطلان آن نيست).

با توجه به ماده 18 آیین‌نامه شماره 53 بیمه مرکزی، درصورت فروش خودرو، فروشنده مي‌تواند بيمه‌نامه را فسخ و حق بيمه مدت باقيمانده بيمه‌نامه خود را از شرکت بیمه پس بگیرد. اما در صوررت موافقت خریدار، تعهدات شرکت در برابر مالك جديد ادامه خواهد يافت. اما اگر خرید و فروش خودروی بیمه شده پس از وقوع حادثه‌اي باشد كه به شرکت بیمه اعلام نشده باشد، شرکت بیمه هيچ گونه مسئوليتي براي جبران خسارت‌ها در مقابل مالك جديد نخواهد داشت.

در بیمه بدنه خودرو، خسارت‌های وارد شده به خودرو در جریان تصادفات، واژگونی، سرقت، انفجار و صاعقه و مواردی از این قبیل، می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد. اما، در کارت طلایی و یا گارنتی ارائه شده از سوی شرکت‌های خودروسازی و یا وارداتی، بازدید‌های دوره‌ای، خرابی قطعات و نیز تعویض برخی قطعات مصرفی تحت پوشش قرار می‌گیرد. بنابراین، هیچ‌یک از خدمات بیمه بدنه خودرو و کارت‌های طلائی و گارانتی، با یکدیگر همپوشانی ندارند.

قاعده نسبی سرمایه بیان می‌کند که اگر خودرو به اندازه کمتر از ارزش واقعی آن بیمه شود، بیمه‌گر در زمان وقوع خسارت به نسبت ارزش بیمه شده و قیمت واقعی آن خسارت را تسویه خواهد نمود و باقی‌مانده ضرر آن به عهده خود فرد خواهد بود. به طور مثال، اگر خودرویی به اندازه 80 درصد از ارزش واقعی خود بیمه شود، درصورتیکه بخواهد پس از وقع حادثه خسارتی را دریافت کند، شرکت بیمه متعهد است بر اساس قاعده نسبی سرمایه، تنها 80 درصد از خسارت پیش‌آمده را تحت پوشش قرار دهد.

اگر خودرو به نحوي آسيب ببيند كه مجموع هزينه‌هاي تعمير و تعويض قسمت‌هاي خسارت ديده خودرو از ۷۵ درصد قيمت آن در روز حادثه بيش‌تر باشد و یا حداقل 60 روز پس از سرقت خودرو پیدا نشود، خودرو به کلی از بین رفته تلقی می‌شود.

سرقت در جا به موردی اطلاق می‌شود که از اتومبیل در حال توقف، لوازم بیمه شده به سرقت رفته باشد. سرقت کلی یعنی خودرو توسط سارق به محل دیگری منتقل شود که پیدا شدن در آینده مشخص نیست.

بر اساس ماده 5 آیین‌نامه شماره 53 بیمه مرکزی، خسارت ناشي از كشيدن ميخ و ساير اشياء مشابه روي بدنه، تحت پوشش بيمه‌ بدنه خودرو نيست، مگر آن‌كه دربيمه‌نامه يا الحاقيه آن به نحو ديگري توافق شده باشد.

درصورت دارا بودن پوشش سرقت کلی قطعات در بیمه‌نامه، شرکت بیمه خسارت را پرداخت خواهد کرد.

پوشش اصلی یا پایه بیمه بدنه شامل: سرقت کلی، آتش سوزی، حادثه

در سرقت کلی ماشین به کل دزدیده میشود. اگر 2تا 3 ماه توسط نیروی انتظامی پیدا نشد شرکت بیمه با کسر فرانشیز مبلغ خودرو را به شخص پراخت میکند. اما در سرقت جزیی یکی از اجزای خودرو به سرقت میرود، برای مثال ضبط ماشین، لاستیک ماشین و...

 

بیمه بازار
حساب کاربری
يادآور تمدید زمان بیمه