سوالات متداول بیمه خودرو، عمر و بیمه آتش سوزی

مهمترین سوالات متداول حوزه بیمه

پاراکلینیک یعنی مجموعه خدمات درمانی که مربوط به مشکلاتی در بدن است که با معاینه عادی کشف نمی‌شود. و نیاز به بررسی‌های آزمایشگاهی دارد. هزینه‌های پاراکلینیکی 2 نوع 1 و 2دارد.

 

هزینه‌های پاراکلینیکی نوع اول: ماموگرافی، انواع اسکن، دانسیتومتری، انواع آندوسکوپی، اکوکاردیوگرافی، شامل سونوگرافی، ام آر آی، استرس اکو،

هزینه‌های پاراکلینیکی نوع دوم: نوار عضله، نوار مغز، شنوایی‌سنجی، آنژیوگرافی چشم، بینایی‌سنجی، تست تنفسی، تست ورزش، نوار مثانه، مانیتورینگ قلب.

بیمه درمان تکمیلی از انواع پوشش‌های بیمه‌ای است که هزینه‌های سنگین پزشکی، دارو، جراحی و مخارج بیمارستانی را در ازای دریافت حق بیمه جبران می‌کند  بیمه تکمیلی هزینه‌های بستری شدن و جراحی در بیمارستان ، رادیوتراپی ، شیمی درمانی، آنژیوگرافی قلب، هزینه‌های زایمان، هزینه‌های پاراکلینیکی از قبیل سونوگرافی، رادیولوژی، ماموگرافی، انواع اسکن، آندوسکوپی، ام آر آی، آزمایشگاه و همچنین هزینه‌های دندان‌پزشکی، دارو، ویزیت، عینک، سمعک ...را پرداخت می‌کند.

 1. اعمال جراحی سرپایی مانند بخیه، شکستگی‌ها، رادیوتراپی و...
 2. هزینه‌های دارو و ویزیت
 3. هزینه خرید عینک و لنز و سمعک
 4. هزینه‌هایی مثل رادیوتراپی، سنگ‌شکن، شیمی‌درمانی
 5. هزینه‌های آمبولانس و فوریت‌های پزشکی البته به‌شرط بستری شدن
 6. پوشش پاراکلینیکی مانند هزینه‌های تشخیصی مانند سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن،MRI و...
 7. انجام جراحی‌های خاص مانند عمل قبل باز، مغز و...
 8. زایمان
 9. هزینه‌های دندان‌پزشکی
 10. هزینه درمان عیوب انکساری چشم

بیمه درمان تکمیلی هزینه‌های زایمان طبیعی و سزارین را تحت پوشش قرار می‌دهد البته تا سقف خریداری‌شده. باید توجه داشته باشید که پوشش زایمان دوره انتظار دارد که باید طی شود. دوره انتظار زایمان یعنی برای مدتی که در بیمه‌نامه تعیین‌شده، شرکت بیمه هیچ تعهدی نسبت به جبران هزینه زایمان ندارد. این مدت برای گروه‌های زیر 250 نفر 9ماه، برای گروهای 250 تا 1000 نفر 6ماه و برای گروهای بالای 10 نفر در نظر گرفته نمی‌شود.  

تمامی شرکت‌های بیمه چه دولتی و چه خصوصی بیمه درمان را ارائه می‌دهند. ارائه پوشش‌های تفاوت زیادی ندارند. اما هزینه‌ها و بسته‌هایی که ارائه می‌دهند متفاوت است. برای انتخاب بیمه درمان باید پوشش‌ها و تعهدات شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید. این کار در بیمه‌بازار امکان‌پذیر است که بتوانید شرکت‌های بیمه را مقایسه کنید و بهترین بیمه را خریداری کنید. بهتر است با توجه به نیازتان اقدام به خرید بیمه درمان کنید و همچنین نحوه پرداخت خسارت شرکت موردنظر خود را در نظر بگیرید. تعداد مراکزی که با شرکت بیمه قرارداد دارند نیز مهم است.

 1. کارکنان رسمی، پیمانی یا قراردادی بیمه‌گذار و اعضای خانواده‌شان
 2. سایر گروه‌ها مانند قبیل اصناف، اتحادیه‌ها و انجمن‌ها
 • با مراجعه به بیمارستان یا مراکز درمانی، هزینه‌هایی را که پرداخت کردید، از طریق سازمان به شرکت بیمه اعلام می‌کنید، تا بعد از بررسی‌های لازم هزینه‌ها محاسبه و پرداخت شود.
 • پس از دریافت معرفی‌نامه از شرکت بیمه‌تان، به بیمارستان مراجعه کرده و تا سقف تعهدی که در معرفی‌نامه قیدشده، خدمات درمانی موردنیاز را بدون پرداخت هزینه دریافت کنید. در این مورد شما نیاز دارید ابتدا بیمارستان خود را تعیین و سپس به همراه دستور پزشک، برای دریافت معرفی‌نامه به شرکت بیمه مراجعه کنید تا معرفی‌نامه صادر شود.
 • هزینه‌های ناشی از جنگ، شورش، اغتشاش، بلوا و اعتصاب و...
 • حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و...
 • قتل، خودکشی و اعمال مجرمانه
 • جنون
 • بیماری‌های مادرزادی

هزینه بیمه درمان تکمیلی می‌تواند از ماهیانه 30 هزار تومان تا بالای 200 هزار تومان باشد. این قیمت کاملاً بسته به نوع تعهد، سقف تعهد، تعداد افراد بیمه‌شده و فرانشیز بیمه درمان است. برای مثال سقف هزینه‌های آزمایشگاهی می‌تواند برای فردی 500 هزار تومان در سال باشد یا 2 میلیون تومان. با توجه به سقفی که انتخاب می‌کنید باید حق بیمه بپردازید.

به مدت‌زمانی از قرارداد بیمه درمان تکمیلی که پوشش‌های بیمه‌ای غیرفعال است و در این مدت شرکت بیمه هیچ تعهدی ندارد دوره انتظار میگویند. دوره انتظار با توجه به تعداد اعضای گروه تغییر می‌کند. مثلاً برای گروه‌های زیر 250 نفر نه ماه و برای گروه‌های بالای 1000 نفر حذف می‌شود.

بیمه‌های درمان به دلیل ریسک بالا به‌صورت گروهی ارائه می‌شوند. اما بعضی از شرکت‌ها مانند سامان و ملت این بیمه را به‌صورت انفرادی نیز ارائه می‌دهند. شما می‌توانید از میان طرح‌های و پوشش‌ها و تعهداتی که این شرکت‌ها ارائه می‌دهند انتخاب کنید. طبیعتاً هزینه بیمه درمان انفرادی نسبت گروهی گران‌تر است. اما تفاوتی در پوشش‌های خدمت‌هایی که ارائه می‌دهند ندارند.

حداکثر سن برای گروه‌های زیر ۱۰۰۰ نفر ۶۰ سال است و سنین بیشتر از ۶۰ سال، باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند، تا تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. درصورتی‌که بیمه‌شده در طول‌مدت بیمه فوت کند، اگر اعضای خانواده وی حق بیمه را پرداخت کنند، بیمه ادامه خواهد داشت.

بیمه بازار
حساب کاربری
يادآور تمدید زمان بیمه