بازنشستگی پیش از موعد برای مشاغل سخت و زیان‌آور

کار به معنی انجام فعالیت‌هایی که شخص برای دریافت حقوق و دستمزد انجام می‌دهد. سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی، وظیفهٔ پوشش اجباری بیمه‌ی حقوق‌بگیران و پوشش اختیاری صاحبان حرفه و شغل‌های آزاد را برعهده دارد. در این میان بعضی مشاغل تحت عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور در صورتی که شرایط لازم که در ادامه به آن می‌پردازیم را داشته باشند، می‌توانند پیش از موعد بازنشسته شوند. در ادامه به تعریف مشاغل سخت وشرایط لازم برای احزار آن می‌پردازیم:

تعریف مشاغل سخت و زیان‌آور:

مشاغلی که در آن عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی، محیط کار غیر استاندارد است و تنشی بالاتر از حد نرمال (جسمی و روانی) به کارگر وارد می‌کند که همین باعث ایجاد بیماری‌های شغلی می‌شود.

 مشاغل سخت و زیان‌آور به دو نوع الف و ب تقسیم می‌شود که به تعریف هریک می‌پردازیم:

گروه الف) مشاغلی که با رعایت تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب توسط کارفرما می‌توان زیان‌آوری آن‌ها را حذف کرد مانند مشاغلی که زیان‌آوری با ماهیت شغلی، وابستگی دارد.

گروه ب) مشاغلی که ماهیت آن‌ها سخت و زیان‌آور است. و با رعایت تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی سختی آن کاهش می‌یابد اما همچنان سخت و زیان‌آور است.

 شرایط بازنشستگی در کارهای سخت و زیان‌آور چیست؟

برای بازنشستگی پیش از موعد در کارهای سخت و زیان آور باید حداقل ۲۰ سال به صورت متوالی (پشت هم) و یا ۲۵ سال، متناوب به کارهای سخت اشتغال داشته باشید و البته حقبیمه خود را پرداخت کرده باشید، در این صورت می‌توانید بدون شرط سنی درخواست خود را به اداره کار و امور اجتماعی استان ارائه دهید.

 برای بررسی اینکه چه شغلی سخت و زیان‌آور است برحسب درخواست کارگر، کارفرما، تشکل‌ها، وزارت کار اموراجتماعی، وزارت بهداشت، با بررسی سوابق، انجام بازدیدها و بررسی اوضاع و شرایط و البته با تائید کمیته‌های استانی انجام می‌شود.

 

 برای آن که بدانید شغل شما جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 

برای کارهای سخت و زیان‌آور چه مقدار از هزینه باید توسط کارفرما پرداخت شود؟

طبق قانون تامین اجتماعی، کارفرما موظف است بعد از احراز شرایط بازنشستگی بیمه‌شده (کسی که در کارگاه وی کار می‌کند) ۴ درصد میزان مستمری برقراری بیمه‌شده نسبت به سنوات اشتغال او در مشاغل سخت و زیان‌آور را که توسط تامین اجتماعی محاسبه و درخواست می‌شود را پرداخت کند.


لیست مشاغل سخت و زیان‌آور برگرفته از سایت بافق تعاون:

 • کار در معادن‌ که‌ ایجاب‌ می‌نماید کارگران‌ در تونل‌ها و راهروهای‌ سر پوشیده‌ به‌ استخراج‌ بپردازند.
 • کار استخراج‌ شامل‌ جدا کردن‌ یا منفجر ساختن‌ مواد از سطح‌ کار، حمل‌ مواد عملیات‌ مربوط‌ به‌ انفجار، اداره‌ تأسیسات‌ آب‌ و برق‌ در داخل‌ معدن‌ و به‌ طور کلی‌ هر گونه‌ مباشرت‌ و نظارتی‌ که‌ ایجاب‌ نماید کارگر در تونل‌ها، راهروها یا میله‌های‌ معدن‌ انجام‌ وظیفه‌ نماید، می‌باشد.
 • حفر قنوات‌ و چاه‌ها و فاضلاب‌ها و تونل‌های‌ زیر زمینی‌ و کار در مخازن‌ سر بسته‌.
 • تخلیه‌ و حمل‌ مواد مذاب‌ از کوره‌های‌ مشغول‌ به‌ کار و کار مستمر در مجاورت‌ کوره‌های‌ ذوب‌ به‌ نحوی‌ که‌ کارگر در معرض‌ مستقیم‌ حرارت‌ یا بخارات‌ زیان‌ آور متصاعد از کوره‌ باشد.
 • کارگرانی‎که‎مستقیماً و مستمراً در امرتولید درکارگاه‌های‎دباغی‌، سالامبورسازی‌ و روده‌ پاک‌کنی‌ اشتغال‌ دارند و کار مستمر در گندابروها- جمع‌آوری‌، حمل‌ و دفن‌ زباله‌ شهری‌.
 • کار کارگرانی‌ که‌ مستمراً به‌ امر جمع‌‌آوری‌ و انتقال‌ و انبار کردن‌ کود (نظافت‌ مستمر طویله‌، اصطبل‌، سالن‌های‌ پرورش‌ طیور) در واحدهای‌ دامداری‌ و طیور اشتغال‌دارند.
 • کار مستمر و مداوم‌ در فضای‌ باز و در ارتفاع‌ بیش‌ از پنج‌ متر از سطح‌ زمین‌ بر روی‌ دکل‌ها، اتاقک‌های‌ متحرک‌، داربست‌ها و اسکلت‌ها.
 • کار مداوم‌ برروی‌ خطوط‌ و پست‌های‌ انتقال‎برق‌ با فشار شصت‌وسه‌ کیلوولت‌ و بالاتر.
 • مشاغل‌ شن‌ پاشی‌، پخت‌ آسفالت‌ دستی‌، قیرپاشی‌ و مالچ‌ پاشی‌.
 • عملیات‌ جوشکاری‌ در داخل‌ مخازن‌.
 • کارهایی‌ که‌ استمرار آنها موجبات‌ ابتلا به‌ بیماری‌ها حاصل‌ از اشعه‌ را فراهم‌ می‌آورد، نظیر کار با مواد رادیواکتیو و قرار گرفتن در معرض‌ پرتوهای‌ یون‌ساز به‌ تشخیص‌ مراجع‌ ذی‌صلاح‌ و به‌ استناد قانون‌ حفاظت‌ در برابر اشعه‌ مصوب‌ جلسه‌ مورخ‌ بیستم‌ فروردین‌ ماه‌ ۱۳۶۸ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌.
 • کار در محل‌های‌ با فشار محیط‌ بیش‌ از حد مجاز از قبیل‌ غواصی‌.
 • کار مستمر در محیط‌هایی‌ که‌ با وجود رعایت‌ مقررات‌ حفاظتی‌ و ایمنی‌ موجبات‌ بیماری‌های‌ گوشی‌ و یا کری‌ کارگر را فراهم‌ سازد.
 • کار در امور سمپاشی‌ باغات‌ و اشجار و مزارع‌ و ضدعفونی‌ اماکن‌ و طویله‌ها و آشیانه‌های‌ مرغداری‌ در زمان‌ سمپاشی‌.
 • کار کارگرانی‌ که‌ مستقیماً در امر تولید و ترکیب‌ سموم‌ و حشره‌‌کش‌ها اشتغال‌ دارند در زمان‌ انجام‌ کار.
 • کار با وسایل‌ دارای‌ ارتعاش‌ درحدی‌ که‌ برای‌ سلامتی‌ کارگر زیان‌‌آور باشد.

بیمه‌بازار قدرت انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌بازار اولین سامانه مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه ثالث، بدنه، آتش‌سوزی و زلزله، بیمه عمر و درمان است که به مشتریان اجازه می‌دهد تا تمام شرکت‌های بیمه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مقایسه کنند و بیمه مناسب‌شان را بخرند.

 

نظر یا پرسش خود را بنویسید

19 نظر
 1. وحید

  سلام ۱۸ساله جوشکارم ۱۲ساله مداوم تو شرکتی کار میکنم بیمه‌اگ نمیکنن چیکار باید بکنم؟ ممنون میشم

  1. بیمه بازار

   سلام
   در صورتی که فقط شما توسط کارگاه مورد نظر بیمه نمی‌شوید می‌توانید از مراجع قانونی اداره کار پیگیری کنید، اما در غیر اینصورت می‌توانید به صورت خویش‌فرما خود را بیمه کنید و برای بازنشستگی در آینده اقدام کنید.
   برای راهنمایی بیشتر می‌توانید مقاله “نحوه ثبت‌نام و مراحل بیمه خویش فرما” را مطالعه کنید.

 2. مجید

  سلام راننده تاکسی درون شهری چطور

  1. بیمه بازار

   سلام رانندگان تاکسی مشمول قانون کار نمی باشند
   برای مشمول شدن در قانون مشاغل سخت و زیان آور باید مشمول قانون کار باشید

 3. میثم.ع

  سلام.خسته نباشید.اگه مدرک از فوق دیپلم به لیسانس ارتقا پیدا کنه سخت و زیان اور دچار خلل میشه.یعنی تا قبل لیسانس سخت و زیان اور حساب میشه؟

 4. متین

  باسلام من خانمی هستم با مدرک مامایی که دریک درمانگاه به صورت پیوسته کار میکنم اخر فرودین 99 بیست سال سابقه کاریم پر میشود ولی سنم به 42 سال نمی رسد که بازنشسته شوم در حال حاضر 40 سال دارم قبلا درقسمت واکسیناسیون کار میکردم در حال حاضر در قسمت ازمایشگاه با وجود این بیماری خطرناک دوست دارم بازنشسته شوم ایا راه حلی هست که بتوانم بدون محدودیت سنی بازنشسته شوم
  ایا سختی کار به من تعلق میگیرد

  1. بیمه بازار

   خیر چنین امکانی وجود ندارد

 5. محمد شاد

  با سلام محمد شاد هستم کارگر چرم مشهد در شهرک صنعتی مشهد ..کار ما شامل آلایندگی میشودو با 20 سال کار کردن وپرداخت بیمه چهار درصد باز نشسته می شویم …ایا می شود با 18 سال کارکرد با 45 سال سن با بیماری ستون فقرات ودارای پلاتین بودن کمر زودتر باز نشست شد…چون ادامه کار کردن برام سخته…..متشکرم لطفا منو راهنمایی کنید

  1. بیمه بازار

   شما باید ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید و گواهی پزشک را به تامین اجتماعی ببرید.

 6. عبدصاحب کارزان

  با سلام . من کارگر یک شرکت سیمان هستم کارم هم مشمول شرایط سخت وزیان آور هست و 20 سال سابقه دارم یک ماه پیش هم 20 سال تمام کردم آیا اگر خودم راضی نباشم کسی میتونه مرا به بازنشستگی وادار کند .. من دوست دارم تا دو سال دیگه بمونم

  1. بیمه بازار

   سلام. نمی‌تونن شمارو مجبور به بازنشستگی کنن. اما سابقه بالای ۳۰ سال هم به ضررتون تموم میشه چون با ۳۰ سال سابقه، ۳۵ روز بهتون پرداخت میکنن و سقف مستمری پرداختی از اون حد بیشتر نمیشه.

 7. Raz

  سلام ایا زندانبانی جز مشاغل سخت است؟

  1. بیمه بازار

   سلام خیر نیست

   1. مهیار

    باسلام خانم محمدی 17 سال است در شرکتی راننده لیفتراک هستم . آیا لیفتراک جزو مشاغل سخت و زیان آور است ؟

 8. حسین کعبی

  باعرض سلام و خسته نباشید آیا کار خیاطی جزو مشاغل سخت وزیان آور هست

  1. بیمه بازار

   سلام خیر جز مشاغل سخت نیست

 9. کاظم

  سلام در اکثر شرکتهای خصوصی ۴/ پرداخت نمیشه اگه بخوای شکایت کنی بعنوان کارفرما سخت و زیان آور تائید نمی کن مجبوری با شرایط کارفرمای خود بسازی

 10. امیری

  با سلام
  آیا رانندگی و کا با وسایل نقلیه سنگین مثل جرثقیل هم جز مشاغل سخت و زیان آور بوده و اگر میباشد چگونه پیگیری و مطالبه کنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بنده بفرمایید.

  1. بیمه بازار

   سلام فعلا خیر اما طرحش به مجلس رفته باید دید بالاخره تایید میشه یا نه