خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

چالِش بیمه خودرو در راه خودروهای بدون راننده

0 422

پیشرفت تکنولوژی خصوصا در زمینه فناوری اطلاعات در سال‌های گذشته موجب شده است تا بسیاری از رهبران خودروسازی در دنیا به دنبال ساخت خودروهای هوشمند بدون راننده باشند. اگرچه ساخت این خودروها در عمل محقق شده است، اما برای ورود به بازار نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی هستند که بتواند مقبولیت آن‌ها را در جامعه گسترش دهد. بیمه خودرو اتومبیل‌های بدون سرنشین یکی از چالش‌هایی است که ورود این خودروها به بازار را به تعویق خواهد انداخت. در ادامه در مورد بیمه خودرو این دسته از اتومبیل‌ها بیش‌تر خواهیم گفت.

بنابر تحقیقات انجام شده توسط سازمان حمل و نقل بریتانیا ورود خودروهای بدون راننده به بازار این کشور منجر به بد و بدتر شدن وضعیت ترافیک در این کشور خواهد شد. در این گزارش دقت بسیار بالای این خودروها عامل اصلی ایجاد ترافیک سنگین خواهد بود. طبق بررسی های انجام شده توسط محققین این حوزه، اگر ۲۵ درصد از خودروهای موجود در کشور خودروهای بدون راننده و هوشمند شوند تاخیر در عبور از جاده های اصلی در طول زمان‌های مربوط به پیک ترافیک حدود ۱ درصد افزایش خواهد یافت.

نمونه‌های اولیه خودروهای بدون راننده طبق انتظار از دقتی بیش از حد مورد نیاز برخوردار خواهند بود. این امر برای ورود بدون دردسر این محصول تکنولوژی به خیابان‌های شهر لازم است. اما نکته منفی آنجاست که این دقت بالا منجر به کاهش ظرفیت موثر و همچنین کاهش راندمان کارکرد شبکه‌ای در حمل و نقل خواهد شد.

اما برآوردها نتایجی امیدوار کننده در این حوزه نیز ارائه کرده‌اند. از آنجا که کارکرد خودروهای بدون راننده وابستگی بسزایی به رفتار خوردوهای اطراف آن دارد، افزایش ترافیک در خیابان‌ها تا جایی ادامه خواهد داشت که بخش عمده‌ای از خودروهای موجود در خیابان را این خودروهای بدون سرنشین تشکیل می‌دهند. بنابر گزارش‌های سازمان حمل و نقل، افزایش ترافیک تا زمانی ادامه خواهد داشت که این خودروها ۵۰ الی ۷۵ درصد از سهم خودروهای موجود در خیابان را به خود اختصاص دهند.

استیو گودینگ، مدیر موسسه تحقیقات خودرو (RAC Foundation) در گزارشی اعلام کرد که در زمان ورود خودروهای بدون راننده، حدود ۳۲ میلیون خودرو در خیابان‌های بریتانیا حضور دارند که این امر در گام نخست وضعیت ترافیک این کشور را بدتر خواهد کرد. البته وی همچنین اذعان داشت: این موارد وابستگی زیادی به نحوه برنامه نویسی برای این خودروها دارد.

سازمان حمل و نقل بریتانیا در تحقیقات گسترده‌ای برای کاهش معضلات مربوط به ترافیک سنگین انجام داده است؛ که در آن از مدل‌سازی شبکه حمل و نقل در برخی مناطق نیز بهره گرفته شده است. طبق این تحقیقات اگر تمام خودروهای موجود در خیابان‌ها از نوع بدون راننده شوند در میزان اتلاف وقت مردم در ساعات پیک ترافیک ۴۰ درصد کاسته خواهد. این تحقیق منجر به افزایش توجه جامعه این کشور به خودروهای بدون راننده شده است.

وزیر حمل و نقل بریتانیا، جان هیز، در گزارشی این نحقیق را بسیار مهیج و کارآمد ارزیابی کرده و بیان کرده است: نتایج نشان می‌دهد خوردروهای بدون راننده می‌توانند با کاهش اتلاف وقت صاحبان خودرو و ارائه زمان حرکت قابل اطمینان‌تر، جریان ترافیک در شهرها و روستاهای این کشور بهبود ببخشد.

بیمه خودرو و خودروی بدون راننده

اکنون گزارش دوم از این طرح پنجشنبه گذشته به چاپ رسیده است. در این گزارش سازمان حمل و نقل معتقد است در مجموع این سازمان رویکرد صحیحی برای گسترش امن تکنولوژی در حوزه حمل و نقل اتخاذ کرده است. اما هنوز مشکلات بزرگی را این طرح تا عملیاتی شدن لمس خواهد کرد که از مهم‌ترین آن‌ها بیمه خودرو است.

قانون بیمه کنونی بریتانیا هیچ پوششی برای خودروهای بدون راننده ارائه نمی دهد. اما در سخنرانی سال گذشته ملکه این موضوع بیان شد که پیشنهاداتی در این حوزه وجود دارند که قرار است یک بیمه تخصصی در این زمینه تشکیل شود تا به خودروهای بدون راننده و همچنین سرنشینان آن ها خدمات بیمه‌ای ارائه دهند. بیمه خودرو از مهمترین ارکان موجود در صنعت حمل و نقل می باشد که قابلیت پذیرش و رد یک طرح نو را داراست. قطعا اگر یک بیمه تخصصی در ارائه پوشش بیمه خودرو برای این خودروها (که طبق نظر سازمان حمل و نقل بریتانیا دوای درد ترافیک‌های سنگین در این کشور است) ایجاد نشود، عملا مردم بدون قرار گرفتن زیر چتر بیمه از آن‌ها استفاده نخواهند کرد. در آن روی سکه نیز تدوین قوانین جدید برای بیمه خودرو، در دنیایی که برخی از خودروها راننده ندارند نیز هم جالب و هم چالش برانگیز خواهد بود.

منبع: نشریه تلگراف کشور انگلستان

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.