راهنمای دریافت کارت سبز؛ بیمه خودرو بین‌الملل

در مقاله‌های گذشته، در مورد بیمه‌های ضروری برای سفر، خصوصا سفر با خودرو، نکاتی ارائه شد. از جمله بیمه‌های ضروری برای سفر با خودرو، بیمه شخص ثالث است. اما برای سفرهای خارجی، لازم است تا حتما از یک بیمه‌ خودرو بین‌المللی معتبر استفاده کنیم. کارت سبز خودرو، یک بیمه شخص ثالث خودرو معتبر است که اگر قصد سفر به کشورهای اروپایی را با خودروی شخصی خود دارید، باید آن را به همراه داشته باشید. در ادامه بیشتر در مورد این بیمه بخوانید:

کارت سبز خودرو چیست؟

کارت سبز، بیمه خودرو بین‌المللی در زمینه بیمه شخص ثالث است که توسط رانندگانی که به طور موقت قصد عبور و تردد در کشورهای مشخصی واقع در منطقه جغرافیایی سیستم کارت سبز را دارند، تهیه شده و در صورت بروز حادثه تصادف یا در صورت نیاز در مرزها و سرحدات یا داخل کشورهای عضو ارائه می‌گردد.

سیستم کارت سبز چیست؟

اساس نظام کارت بیمه خودرو بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری موسوم به سیستم کارت سبز بر مبنای توصیه کمیسیون اقتصادی برای اروپا بنیان نهاده شد. براساس قطعنامه سازمان ملل متحد، قرارداد لندن یا موافقت نامه هماهنگ بین دفاترUniform Agreement پی­ریزی شد که عملیات سیستم کارت سبز بر پایه مفاد آن صورت می‌پذیرد. فعالیت اجرایی این سیستم در تاریخ اول ژانویه سال ۱۹۵۳ آغاز شده است.

نحوه عضویت 

شرط اصلی عضویت در سیستم کارت سبز این است که در کشور متقاضی عضویت، بایستی قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری (قانون بیمه اجباری شخص ثالث Compulsory Third Party Liability وجود داشته باشد.

اعضای کارت سبز

در حال حاضر ۴۵ کشور عضو این سیستم هستند که به جز ۵ کشور ایران ، عراق ، تونس، مراکش و رژیم غاصب اسرائیل بقیه کشورهای عضو در قاره اروپا قرار دارند. حدود ۲۲۰ میلیون وسیله نقلیه موتوری در محدوده جغرافیایی سیستم کارت سبز تردد می‌کنند.

دفاتر کارت سبز

در هر کشور عضو سیستم کارت سبز، یک دفتر ملی کارت سبز وجود دارد. دفتر ملی کارت سبز مطابق با قوانین و مقررات ملی هر کشور­، عهده‌دار مدیریت­، رسیدگی و پاسخگویی در زمینه خسارات ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری کشورهای عضو می‌باشد. دفتر کارت سبز در هر کشور بر طبق رویه بیمه‌گر صادرکننده کارت سبز عمل نموده و در روند عملیات تسویه خسارات ناشی از حوادث ایجاد شده توسط رانندگان خارجی، برحسن اجرای عملیات طبق مفاد موافقت ­نامه هماهنگ بین دفاتر­، نظارت دارد. کلیه دفاتر کارت سبز عضو دفتر مرکزی کارت سبزکه مقر آن در لندن است می‌باشد.

دفتر کارت سبز ایران  

دفتر کارت سبز بیمه مرکزی ایران به عنوان دفتر کارت سبز ایران مسئولیت نظارت بر حسن اجرای مفاد آئین نامه داخلی را به عهده دارد.

کارت سبز را چه نهادی صادر می کند؟

کارت سبز توسط شرکت‌های بیمه‌ای که در هر کشور اجازه صدور بیمه‌نامه شخص ثالث را دارند و به عضویت دفتر کارت سبز آن کشور پذیرفته شده باشند، صادر می‌شود. در ایران، شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان تنها شرکت بیمه‌ای که عضو دفتر کارت سبز ایران است، اجازه صدور کارت سبز را دارد. در صورت وقوع تصادفی که مقصر آن یک راننده خارجی دارای بیمه خودرو کارت سبز باشد: زیان‌دیدگان می‌توانند به دفتر کارت سبز آن کشور که تصادف در آنجا واقع شده، مراجعه کرده و با استفاده از راهنمایی‌های دفتر کارت سبز، زیان‌های وارده را جبران نمایند.

اطلاعات بیش­تر در مورد کارت سبز را چگونه پیدا کنیم؟

اگر سوال بیشتری در مورد بیمه کارت سبز خودرو داشتید، می‌توانید به قسمت مراجعه کنید و یا با شماره‌های ۲۴۵۵۱۲۰۲-۰۲۱، اداره کارت سبز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، و ۸۸۷۳۲۳۳۶-۰۲۱، شعبه مطهری بیمه ایران تماس بگیرید.

قیمت کارت سبز 

قیمت کارت سبز با توجه به مدت اقامت شما در خارج از کشور و نوع خودروی شما که عوامل اصلی تعیین‌کننده ریسک برای محاسبه حق بیمه خودرو هستند تعیین می‌شود. برای استعلام قیمت کارت سبز می‌توانید با شماره ۸۸۷۳۲۳۳۶-۰۲۱، شعبه مطهری بیمه ایران تماس بگیرید. همچنین، علاوه بر این شعبه، می‌توانید در نمایندگی‌های بیمه واقع در پایانه‌های مرزی ایران با کشورهای طرف قرارداد کارت سبز، این بیمه‌نامه را تهیه کنید.

منبع: بیمه کارت سبز، بیمه ایران

نظر یا پرسش خود را بنویسید