خرید آنلاین انواع بیمه از بیمه بازار

شرایط پرداخت خسارت کشاورزان از سرمازدگی اعلام شد

0 462

در هفته گذشته خبری مبنی بر وضعیت باغ‌های مرکبات استان مازندران منتشر شد. به عقیده برخی از کارشناسان باغ‌های مرکبات هنوز دچار سرمازدگی نشده‌اند و عنوان کردند در صورتیکه کشاورزان تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی هستند، نگران سرمازدگی محصولات خود نباشند.

به گزارش بیمه بازار و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در پی رخداد سرما و یخبندان و بارش برف در اوایل آذرماه جاری که موجب بروز خسارت در استان‌های شمالی کشور شد، روابط عمومی صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد: باغداران خسارت دیده که پیشتر نسبت به خرید بیمه‌نامه مرکبات اقدام کرده‌اند، پیش از محو آثار خسارت به نزدیک‌ترین شعبه اصلی و یا دفاتر شرکت‌های خدمات بیمه کشاورزی مراجعه و اعلام خسارت نمایند.

بدیهی است طبق تعهدات مندرج در بیمه‌نامه، گروه‌های بررسی خسارات از باغ‌های آسیب‌دیده بازدید به عمل آورده و مطابق جداول قانونی مصوب خسارات وارده به دقت ارزیابی و برآورد خواهد شد.

قابل ذکر است هرساله بسیاری از باغدارن مرکبات در موعد مقرر ( آغاز فروردین تا نیمه اردیبهشت ماه هر سال) نسبت به بیمه باغ‌های خود اقدام می‌نمایند. حق بیمه سهم باغدار در هر هکتار از ۵۳۰ هزار ریال تا ۲ میلیون و ۳۷۰هزار ریال و سقف غرامات پس از بررسی و تعیین خسارات وارده از ۱۸ میلیون تا ۷۰ میلیون ریال متغیر است. با توجه به اهمیت تولید مرکبات در کشور، کمک دولت برای محصول مرکبات شمال تا میزان ۷۸ درصد مشارکت در حق بیمه بوده که بالاترین میزان کمک دولت درمحصولات باغی به شمار می‌رود.

علاوه بر آنچه که در مورد بیمه میوه مرکبات گفته شد، تنه درختان مرکبات نیز تحت پوشش بیمه قرار دارند. شرایط بیمه تنه درختان بسته به سن درخت، میزان خسارت و شدت خسارت متفاوت بوده ومحدوده غرامات از ۲۵ تا ۶۰ میلیون ریال در هکتار متغیر است. این درحالی است که حق بیمه پرداختی باغداربرای برخورداری ازاین پوشش حمایتی  درمحدوده ۷۰۰ تا ۹۶۰ هزار ریال در هکتار بوده و میزان کمک دولت نیز ۶۸% است. گفتنی است باغداران می‌توانند هم بیمه‌نامه محصول مرکبات شامل پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیمو شیرین و لیمو ترش را خریداری نمایند و همچنین تنه درختان یاد شده را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهند.

صندوق بیمه کشاورزی هم اینک تعداد ۱۵۳ فعالیت در بخش کشاورزی را در زیربخش‌های منابع طبیعی، باغبانی، زراعت و دامپروری زیر پوشش حمایتی دارد.

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.