خرید آنلاین انواع بیمه

گسترش صنعت بیمه نیازمند بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و خدمات الکترونیک است

0 379

به گزارش بیمه بازار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، رئیس کل بیمه مرکزی در گفت و گو با شبکه خبر گفت: بیمه نقش مهمی در کشور از جهت مدیریت ریسک، تامین و پرداخت خسارات به فعالین اقتصادی و آحاد مردم دارد. بیمه یکی از صنایع مفید خدماتی است که در سال‌های اخیر در کشور ما پیشرفت خوبی داشته اما هنوز با سطح مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی در خصوص فاصله از سطح مطلوب بیمه در سایر کشورها گفت: علت‌های زیادی دارد چرا که رابطه مستقیمی بین رشد صنعت بیمه و توسعه اقتصادى کشور وجود دارد پس بنابراین ما نمی‌توانیم بدون رسیدن به سطح مطلوب اقتصادی به سطح مطلوب بیمه برسیم و دلیل دوم را می توان عدم توسعه فرهنگ بیمه نام برد چرا که هنوز مردم به طور کامل با مزایای بیمه آشنا نیستند و دلیل دیگر ساختار صنعت بیمه کشور است که تا چند سال گذشته دولتی بود و خوشبختانه با خصوصی‌سازی صنعت بیمه با رقابت تعداد زیادى ازشرکت‌های بیمه، پوشش‌های خوبی به مردم ارائه شد.

دکتر همتی از عبورضریب نفوذ بیمه از ۲ درصد GDP خبر داد و گفت: صنعت بیمه نقش خوبی را درجامعه ایفا می‌کند که صدور ۵۱ میلیون فقره بیمه‌نامه در سال گذشته و پوشش بیمه‌اى ۱۳هزار کشته و۴۰۰ هزارمصدوم حوادث رانندگی از مصادیق آن است. همچنین در حوزه پوشش بیمه نفت کش‌ها، هواپیما و کشتی حتی در شرایط تحریم خدمات خوبی را ارائه کردند و مایه آسایش و آرامش فعالان اقتصادی را فراهم آوردند.

دکتر همتی در پاسخ به ضعف صنعت بیمه در حوزه نظارت گفت: نظارت در صنعت بیمه جزو وظایف حاکمیتی است و به عهده بیمه مرکزی است و ما با اقدامات انجام شده و ساز و کارهای جدیدی که طراحی کرده ایم، در مسیر نظارت مطلوب قرار داریم. وی به بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و الکترونیکی همچون سامانه سنهاب و تقویت نظارت فنی ونظارت مالی، صلاحیت‌های حرف‌های و نظارت بر شبکه فروش برای گسترش نظارت بیمه مرکزی بر صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در برنامه راهبردی ابلاغ شده از سوی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی اقدامات جدی را آغاز کردیم که بحث حاکمیت شرکتی از مهمترین آن‌ها است و در صدد هستیم ساختار جدید را از این طریق در شرکت‌های بیمه ایجاد کنیم.

رشد صنعت بیمه یکی از عوامل توسعه اقتصادی است

دکتر همتی در پاسخ به این سوال که بیمه مرکزی برای کنترل ریسک و کاهش خسارات چه اقداماتی انجام داده است گفت: متاسفانه در برخی صنایع چون پتروشیمی‌ها بحث مدیریت ریسک به خوبی رعایت نمی‌شود و باید سیستم را فعال کنیم که حق بیمه متناسب با ریسک صورت گیرد و در گام‌های اولیه شرکت‌ها را موظف به بازدید فنی و ارزیابی ریسک کامل واحدهای صنعتی نموده‌ایم تا بتوانیم علاوه بر تعیین حق بیمه متناسب با ریسک، اقدامات ایمنی را در واحدهای صنعتی به منظور کاهش ریسک افزایش دهیم.

همچنین با توجه به احیاى روابط بین المللی با شرکت‌هاى بیمه خارجی، از ظرفیت کارشناسان و تکنولوژی آن‌ها نیز در ارزیابی دقیق ریسک بهره خواهیم برد.

او در ادامه به ریسک‌هایی اشاره کرد که در کنترل صنعت بیمه نیست و افزود: بیمه شخص ثالث و بیمه‌های درمان تکمیلی از رشته‌های زیانده هستند که در بیمه شخص ثالث، دیه و حد تعهدات شرکت‌های بیمه از سوی قوه محترم قضایه بر اساس قیمت شتر مشخص می‌شود و با توجه به رشد متوسط بالای۲۰ درصدی دیه در ده سال گذشته حق بیمه رشد متوسط سالانه ۱۵ درصدی داشته و ما نتوانستیم به همان میزان افزایش دیه، حق بیمه را افزایش دهیم و شرکت‌های بیمه را با زیان مواجه کرده است.

رئیس کل بیمه مرکزی سهم بیمه‌های درمان تکمیلى را ۲۵ درصد پرتفوى صنعت دانست و گفت: این رشته نیز از عدم تناسب رشد حق بیمه و خسارت برخوردار است که در واقع دارد به پاشنه آشیل جدید صنعت بیمه تبدیل می شود. دکتر همتی از شرکت‌های بیمه خواست، از بیمه درمان تکمیلی به عنوان آیتم رقابتی برای گرفتن پرتفوی سازمان‌های بزرگ استفاده نکنند و حق بیمه متناسب با ریسک را دریافت کنند.

رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به اینکه مردم ما هنوز از بیمه‌های رایج کشور شناخت کامل ندارند گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار خرید بیمه زلزله داشت. تجربه نشان داده است در کشور ما اجباری کردن برخی از بیمه‌ها در توسعه و استفاده از آن نقش داشته است. بیمه‌های شخص ثالث، حوادث راننده، بیمه‌های درمانی، بیمه‌های عمر کارکنان، بیمه حوادث دانش آموزی از مواردی است که با نوعی اجبارهمراه بوده و در کشور ما رواج یافته است که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد پرتفوی بیمه‌ها را تشکیل می‌دهند.

دکتر همتی تاکید کرد، در قانون صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی دو نوع بیمه پایه اجباری و تکمیلی اختیاری تعریف شده است که حوادث زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه را در برمی‌گیرد.

رئیس کل بیمه مرکزی ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی برای تصویب این قانون گفت: با تعیین تکلیف قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، حق بیمه پایه و تعهد بیمه‌گر پایه توسط شورای عالی بیمه تعیبن می‌شود و سطح زیر بنای واحدها تاثیری در تعهد بیمه‌گر و حق بیمه پایه ندارد. از این رو این واحدها می‌توانند بیمه تکمیلی حوادث طبیعی نیز خریداری کنند.

البته شوراى محترم نگهبان ایراداتی به مصوبه مجلس گرفته است که باید مجددا در مجلس مطرح شود. رییس کل بیمه مرکزی سهم اندک بیمه عمر را از جمله نقایص این صنعت برشمرد و افزود: درکل دنیا سهم بیمه عمر در پرتفو آن‌ها ۵۵ درصد اما این رقم در ایران تنها ۱۲ درصد است، این رقم در منطقه خاورمیانه وشمال آفریقا حدود ۲۵ درصد است. بنابراین اگر بخواهیم نفوذ صنعت بیمه را بالا ببریم باید نسبت به افزایش سهم بیمه عمر اقدام کنیم، پروانه اولین بیمه تخصصى عمر بزودی صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۷ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در کشور توسط بیمه‌ها صورت گرفته که با احتساب مطالبات معوق این رقم می‌تواند به ۲۵ هزار میلیارد تومان برسد با این وجود اگر نفوذ بیمه عمر در کشور افزایش یابد این رقم می تواند به ۵۰ هزار میلیارد تومان برسد که در نوع خود قابل توجه است.

همتی همچنین در مورد نقش صنعت بیمه در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: بیمه به واسطه جلوگیری از سوخت سرمایه‌های ملی یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و اگر مدیریت ریسک را درکشور داشته باشیم می‌توانیم میزان خسارت‌ها را درکشور کاهش دهیم .

وی افزود: در همین راستا ازیکطرف ظرفیت بیمه اتکایى کشور رابالابرده و نیز با جمع آوری منابع مالی و سرازیر کردن آن دربازار سرمایه می‌توانیم درتقویت تولید ملى نتایج مطلوبی را به دست آوریم. رییس کل بیمه مرکزی در خصوص روش‌های توسعه فرهنگ بیمه گفت: اگر بیمه می‌خواهد توسعه یابد، باید خسارت‌ها درست وبه موقع پرداخت شود و این یک اصل است و درمرحله دوم باید رسانه‌ها کمک کنند تا بتوانیم مردم را با مزایاى بیمه بیشتر آشنا سازیم.

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۰ از ۵ / تعداد نظرات: ۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.