بهترین زمان تمدید بیمه ثالث که جریمه نشویم

همان‌طور که می‌دانید داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی خودروها اجباری است و بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه‌، خودروی خود را در برابر حوادث بیمه می‌کند. بدیهی است در صورت پرداخت نکردن و یا به تعویق انداختن تمدید حق بیمه علاوه بر این جریمه خواهید شد، اگر دچار حادثه‌ای شوید شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال شما برای پرداخت خسارت نداشته و پرداخت تمامی خسارات بر عهده شما خواهد بود. دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث علاوه بر موارد ذکر شده در بالا عواقب دیگری نیز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

بهترین زمان تمدید بیمه ثالث

با توجه اهمیت بیمه شخص ثالث برای جلوگیری از به تعویق انداختن تمدید این بیمه‌نامه حتما از تاریخ اعتبار بیمه نامه مطلع بوده و آنرا در خاطر خود ثبت کنید و قبل از اتمام بیمه‌نامه، بیمه شخص ثالث خودرو را تمدید کنید.

توجه داشته باشید:

خودروهای فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث در نوروز 98 توقیف خواهند شد. بنابراین تا پایان اسفند ماه نسبت به تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث اقدام نمایید و با خیالی آسوده سفر کنید.

توصیه می‌شود یک هفته مانده به اتمام اعتبار بیمه‌نامه، نسبت به تمدید اعتبار بیمه‌نامه اقدام کنید. البته برخی از شرکت‌های بیمه امکان تمدید بیمه‌نامه را یک ماه قبل از تاریخ اعتبار آن فراهم می‌آورند، که تمدید اعتبار به این صورت توصیه نمی‌شود زیرا :

برای مثال اگر فرد پانزده روز قبل از اتمام اعتبار، بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کند و در این فاصله در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود، پرداخت خسارت طبق بیمه‌نامه قبلی انجام می‌شود. لذا درصورتی‌که بیمه‌نامه جدیدی که خریداری شده است، شرایط بهتری به لحاظ میزان پوشش داشته باشد در این سانحه منظور نمی‌شود. از طرفی همپوشانی دو بیمه‌نامه به مدت طولانی از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه نیست و ممکن است در محاسبه سال تخفیف در حق بیمه شخص ثالث نیز تأثیر داشته باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث بهتر است یک هفته مانده به مهلت تمدید و نه بیشتر، بیمه‌نامه جدید خریداری شود.

 

اگر از آن دسته افراد هستید که  تاریخ انقضای ثالث خود را فراموش می‌کنید؛ حتماً همین حالا تاریخ سررسید بیمه خود را در یادآور بیمه ثالث بیمه بازار ثبت کنید تا بیمه بازار مدتی قبل از رسیدن به زمان تمدید بیمه، با دریافت پیامک یادآوری موعد سررسید بیمه را به شما اطلاع دهد. با این کار دیگر نگران هزینه‌های جریمه دیرکرد نخواهید بود.

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

اعتبار بیمه نامه ثالث چه زمانی شروع و تمام می‌شود؟

 توجه داشته باشید اعتبار بیمه نامه خریداری شده از ساعت 24 روزی که خریداری کرده‌اید شروع شده و تا ساعت 24 آخرین روز بیمه اعتبار دارد.

به طور مثال اگر تاریخ اتمام بیمه شما 18 دی ماه باشد، اعتبار بیمه‌نامه ساعت 24، 18 دی ماه به پایان می‌رسد. اگر تمدید بیمه‌نامه را به روز آخر واگذار کنید ممکن است در فرآیند صدور بیمه‌نامه جدبد مشکلی پیش بیاید و بیمه شما در روز بعد یعنی 19 دی ماه صادر شود و از ساعت 24 روز 19 دی ماه اعتبار آن شروع می ‌شود که در این حالت بیمه شده با یک روز تاخیر ثبت شده و بنابراین جریمه دیرکرد نیز باید پرداخت کنید.


ثبت یادآور بیمه شخص ثالث

همین حالا با ثبت یادآور، قبل از اتمام تاریخ بیمه از آن مطلع شوید! جریمه نشوید…


همچنین  در صورتی که در این مدت زمان که شما بیمه نداشته اید حادثه‌ای رخ دهد بیمه آن را پوشش نمی‌دهد و پرداخت خسارت‌ها بر عهده شما خواهد بود. بنابراین با توجه به موضوعاتی که گفته شد، بهتر است تمدید بیمه ثالث را قبل از روز آخر اعتبار آن انجام دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

البته حتی اگر بیمه‌نامه خود را چند روز زودتر تمدید کنید، بیمه جدیدتان از روزی که اعتبار بیمه قبلی تمام می‌شود، فعال خواهد شد.

دیرکرد بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

همانمطور که در بالا توضیح داده شد، در صورتی که تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث شما به پایان برسد حتی اگر با خودرو فاقد بیمه در سطح شهر تردد نکنید باز هم برای دریافت بیمه‌نامه جدید ملزم به پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهد بود.

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب دیرکرد این بیمه، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف می‌کند که در این حالت برای ترخیص خودرو علاوه بر پرداخت هزینه‌های قابل‌ملاحظه باید روند اداری زمان‌بری را نیز طی کرد.


استعلام بیمه شخص ثالث ایران

همین حالا با چند کلیک قیمت بیمه شخص ثالث ایران استعلام بگیرید.

مشکلات معامله وسیله نقلیه

هنگام فروش خودرویی که به دلیل دیرکرد بیمه شخص ثالث فاقد بیمه‌نامه است نیز با مشکل روبه رو خواهید شد. در واقع امکان فروش خودروی فاقد بیمه‌ شخص ثالث وجود ندارد. در چنین شرایطی مالک خودرو فروش و ثبت خودرو به نام خریدار می‌بایست ابتدا مسئله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را حل کند که نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.

عواقب ناشی از حادثه رانندگی

یکی دیگر از عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث که در بالا نیز به آن اشاره شد این است که صورتی که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود. اگر بیمه‌گزار مقصر باشد باید تمامی خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند و اگر حادثه رانندگی موجب تلفات شود، می‌بایست مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد.

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد. در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.


بیمه بازار انتخاب بهترین بیمه

بیمه‌ بازار اولین سامانه آنلاین مقایسه و خرید انواع بیمه با فراهم ساختن بستر آنلاین محاسبه‌گر بیمه، این امکان را برای شما فراهم ساخته است تا به راحتی استعلام قیمت بیمه شخص ثالث، خرید آنلاین بیمه عمر با تخفیف، صدور بیمه بدنه و خرید بهترین بیمه مسافرتی را به راحتی در بیمه بازار تجربه کنید. همچنین می‌توانید به صورت رایگان از مشاوره آنلاین و تلفنی بیمه بازار برای انتخاب هوشمندانه بیمه استفاده کنید و بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را به سادگی انتخاب و خرید کنید.


از دست ندهید:

نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث

محاسبه قیمت بیمه  شخص ثالث پارسیان

خرید طرح ترافیک ۹۹

نظر یا پرسش خود را بنویسید