خرید آنلاین انواع بیمه

وقتی شتر جلوی خانه بیمه می‌خوابد!

1 560
به این پست امتیاز دهید.

به گزارش بیمه بازار و به نقل از فارس، علی اصغر عنایت مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه پارسیان در ارتباط با نرخ بیمه خودرو در قیاس با کشورهای اروپایی موضوعات حائز اهمیتی را مطرح کرده است؛ چنان که ایشان جهت کاهش نرخ بیمه خودرو در کشورمان بر تغییر مبنای نرخ بیمه از قیمت هر شتر به نقره تاکید کرده است. این عمل می‌تواند منجر به قابل تحمل‌تر شدن هزینه‌های مریوط به بیمه خودرو شود و ضریب نفوذ بیمه در کشور را افزایش دهد.

عنایت در خصوص اقلام متعدد برای پرداخت دیه در اسلام عنوان کرد: در شرع مقدس اسلام اقلام متعددی برای پرداخت دیه در نظر گرفته شده است که عبارتند از ۱۰۰۰ راس گوسفند، ۲۰۰ راس گاو، ۱۰۰ راس شتر، ۱۰ هزار درهم نقره، ۱۰۰۰ دینار طلا و پارچه‌ای یمنی که در قدیم بوده و میزان آن نیز ۲۰۰ دست در نظر گرفته شده است. از این موارد تنها سه مورد اول در حال حاضر مصداق دارند و دو مورد مربوط به سکه نقره و حوله یمانی موجود نمی باشند و قاعدتا کسی پرداخت ۱۰۰۰ سکه بعنوان دیه را از بین چهار گزینه ممکن انتخاب نخواهد کرد. بنابراین پرداخت دیه محدود به شتر، گاو و گوسفند شد.

وی در خصوص قیمت دیه طبق هر کدام از این موارد افزود: پرداخت دیه بر اساس ۱۰۰۰ راس گوسفند هم اکنون گران ترین شکل دیه است، پس از آن ۲۰۰ راس گاو و ارزان ترین هم ۱۰۰ راس شتر است. از این موارد طبیعتا شتر به دلیل ارزان تر بودن انتخاب می‌شود. هم اکنون قیمت هر شتر یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است که بر اساس آن دیه درماه عادی ۱۹۰میلیون تومان و در ۴ ماه حرام سال (یعنی ماه‌های محرم، رجب، ذی‌القعده و دی الحجه) اگر حادثه‌ای رخ دهد، یک سوم به رقم دیه اضافه شده و به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می‌رسد.قیمت شتر و بیمه خودرو

این مدیر باسابقه بیمه پس از‌ اشاره به دلایل مبنا قرار گرفتن بهای شتر برای پرداخت دیه تصریح کرد: در کشورهای اروپایی نرخ بیمه ثالث بعضا معادل یک پنجم اصل قیمت خودرو است و بسیاری تنها به دلیل هزینه‌های جانبی نمی‌توانند صاحب خودرو شوند. در حال حاضر در ایتالیا برای خرید بیمه شخص ثالث یک خودرو نو ۵۰۰۰ دلاری باید مردم ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار بپردازند. یعنی یک پنجم قیمت خودرو را باید بابت حق بیمه خودرو بپردازند. در کشورهای اروپایی برخی به همین دلیل نمی‌توانند خودرو شخصی داشته باشند، یعنی فارغ از بحث قیمت خودرو، عوارض و حق بیمه خودرو گران است وگرنه در این کشورها مردم می‌توانند با پرداخت ماهانه ۲۵۰ یورو به صورت اقساط صاحب خودرو شوند.

عنایت ادامه داد: هم اکنون بحثی مطرح شده است که به همان شش قسم ذکر شده در قانون مجازات اسلامی برگردیم و اگر بتوان سکه نقره ضرب کرد، پرداخت دیه ارزان تر از ارقام فعلی که با بر اساس قیمت شتر تعیین می‌شود، خواهد بود. وی با اشاره به تخفیف‌های ۱۰ تا ۷۰ درصدی که هم اکنون بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برخوردارند، میانگین نرخ حق بیمه شخص ثالث را در کشور ۳۰۰ هزار تومان برای هر ۴ دسته وسیله نقلیه یعنی خودروهای سواری، بارکش، اتوکار(اتوبوس و مینی بوس) و موتورسیکلت ذکر کرد.

عنایت حق بیمه‌های پرداختی در حال حاضر را جوابگوی حجم بالای خسارت ناشی از تصادفات سالانه کشور ندانست و اظهار داشت: تمام این خسارت‌ها یا باید از طریق صندوق خسارات بدنی و یا شرکت‌های بیمه جبران و به قیمت روز و یوم‌الادا هم پرداخت شود. این در حالی است که طبق قانون جدید شخص ثالث در صورت تاخیر در پرداخت دیه، بیمه ناگزیر به پرداخت جریمه نیز خواهند بود.

عنایت در عین حال اذعان کرد با توجه به پائین بودن قدرت خرید در کشور پرداخت حق بیمه ثالث برای بسیاری دشوار است و گفت: قوه قضائیه در سال‌‌های اخیر از ۱۵ درصد تا دو برابر بر رقم دیه افزوده است و این کار تعهدات شرکت‌های بیمه را هم بالا می‌برد. به گفته عنایت قیمت شتر از ۶۰۰ هزار تومان در سال‌های قبل به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است و طبیعتا جوابگو نیست.

بر اساس این گزارش رئیس کل بیمه مرکزی در همایش امسال بیمه و توسعه از زیان ۳۵۰۰ میلیارد تومانی شرکت های بیمه از محل بیمه شخص ثالث در ۵ سال اخیر خبر داد.همتی این را هم گفت که صنعت بیمه در سال گذشته ۳ درصد سود داشت و تحت عناوین مختلف ۱۴ درصد عوارض به نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، مالیات بر ارزش افزوده و صندوق خسارات بدنی پرداخت.

وی تاکید کرد: بر این اساس به هیچ وجه حق بیمه پرداختی پاسخگوی خسارات صنعت بیمه نیست و قوه قضائیه باید در افزایش سالانه دیه با بیمه‌ها همکاری کند و البته استدلال آن‌ها نیز این است که باید به وظیفه شرعی خود عمل کنند، اما حل این مشکل نیازمند تعامل همه قواست.

 

 

بیمه‌بازار:‌ مشاوره، مقایسه و خرید آنلاین بیمه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. علی می گوید

    رییس بیمه مرکزی گفته که احتمالا حق بیمه امسال گرون نمیشه، چون خدا رو شکر دیگه تقریبا تورم نداریم. گفتن اگرهم قرار به پرداخت الحاقیه باشه، اون رو صندوق تامین خسارت بدنی پرداخت میکنه و مردم لازم نیست که پول بدن