carbody

بیمه بدنه دانا

لطفا پلاک خودروی خود را وارد کنید:
الف
الف
ب
پ
ت
ث
ج
ح
د
ر
ز
ژ
س
ش
ص
ض
ط
ظ
ع
ف
ق
ک
گ
ل
م
ن
و
ه
ی
D
S
ایـران
پرچم
کد ملی مالک خودرو
شماره پلاک خود را ندارید؟

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

توضیحات شرکت

بیمه دانا
بیمه دانا
رتبه رضایتمندی
3
دیدگاه کاربران
زمان پاسخگویی
رتبه رضایت مشتریان
سطح توانگری

بیمه بدنه شرکت دانا

شرکت بیمه دانا از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران است که تاسیس آن به سال ۱۳۵۳ برمی‌گردد. این بیمه در حال حاضر دارای ۱۲ شعبه اصلی و ۲۴۰ شعبه فرعی در سراسر ایران است و فعالیت‌های گسترده‌ای در صنعت بیمه انجام می‌دهد. بیمه دانا به عنوان یک شرکت بیمه، سعی در ارائه خدمات با کیفیت، پوشش گسترده و خدمات مشتریان محور دارد و از تکنولوژی‌های نوین برای ساده‌تر کردن فرایندهای بیمه و ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند. علاوه بر ارائه بیمه در داخل کشور، بیمه دانا همچنین خدمات بیمه‌ای بین‌المللی نیز ارائه می‌دهد و در تعامل با شرکت‌ها و مشتریان خارجی فعالیت دارد.

بیمه‌های این شرکت شامل بیمه انواع خودرو، آتش‌سوزی، بیمه مسئولیت، بیمه مهندسی، بیمه باربری، بیمه درمان تکمیلی و بیمه عمر است. در این میان بیمه‌های خودرویی این شرکت، شناخته شده‌تر از سایر بخش‌های آن هستند. خود این بیمه خودوریی نیز به بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث تقسیم می‌شود و بازه گسترده‌ای از خسارت‌های مربوط به تصادفات و حوادث خودرویی را پوشش می‌دهند که می‌توانند گزینه ایده‌آلی برای خرید بیمه اتوموبیل و مخصوصا بیمه بدنه باشند. شرایط پرداخت نقد و اقساط این شرکت، انتخاب‌های متنوعی را برای خرید بیمه در اختیار بیمه‌گزاران قرار می‌دهد.

معرفی بیمه بدنه

بیمه بدنه در عین غیر اجباری بودن خرید آن، اهمیت و ضرورت زیادی دارد؛ حتی شاید به اندازه بیمه شخص ثالث. این بیمه با پوشش‌های متنوعی که ارائه می‌دهد، جبران کننده خسارت‌هایی است که به خودروی افراد مقصر در حوادث، وارد می‌شود. دلیل وارد آمدن این خسارات، جدا از اشتباهات و بی‌احتیاطی‌های خود راننده، عوامل دیگری مثل سرقت، آتش‌سوزی، بلایای طبیعی و خسارت‌های عمدی ایجاد شده توسط سایر افراد هستند.

یک نگاه کوتاه به بازار خودروی کشور نشان می‌دهد که تقریبا هیچ خودروی ارزان‌قیمتی در بازار وجود ندارد. گران بودن خودروها، به معنای بالاتر رفتن تمام هزینه‌های جانبی آن‌هاست؛ از سرویس‌های دوره‌ای گرفته تا هزینه تعمیرات و خرید قطعات یدکی. البته قیمت بالای خودروها، متاسفانه به معنای کیفیت ساخت بالای خودروها و مخصوصا خودروهای داخلی نیست. اکثر این ماشین‌ها در صورت تصادفات کمی جدی‌تر، آسیب‌های زیادی می‌بینند و به تعمیرات اساسی نیاز پیدا می‌کنند. حال اگر عوامل دیگری مثل جاده‌های ناایمن، وجود محورهای پرخطر و حادثه‌خیز متعدد در کشور و نیز آب و هوای نامساعد در مواقعی از سال، به احتمال بروز حوادث رانندگی و بالطبع وارد آمدن خسارت‌های بیشتر به تن نحیف ان خودروها و تحمیل هزینه‌های بالای تعمیر ماشین اضافه می‌کنند.

بیمه بدنه بازه گسترده‌ای از این خسارت‌ها را در بر می‌گیرد و می‌توان گفت بار مالی خسارت‌ها را از دوش بیمه‌گزار بر می‌دارد. بیمه بدنه ارائه شده توسط بیمه دانا، یکی از کامل‌ترین این بیمه‌هاست که می‌توان آن را برای انواع خودروهای سواری، مسافربری و باری تهیه کرد.

پوشش های بیمه بدنه دانا

همانطور که اشاره شد، بیمه بدنه شرکت دانا تمرکز زیادی روی بیمه بدنه دارد و بازه وسیعی از خسارت‌ها را در قالب پوشش‌های اصلی و الحاقیه‌ها جبران می‌کند. پوشش‌های اصلی بیمه‌نامه بدنه این شرکت ۱۲ ماهه  هستند و حوادث را در ۳ دسته کلی، جبران خسارت می‌کنند؛

حوادث رانندگی

خسارت‌هایی که به دلیل برخورد خودروی بیمه شده با خودورهای دیگر، اجسام ثابت و متحرک و همچنین برخورد سایر اجسام وارد می‌شوند، تحت پوشش این بیمه قرار دارند. به این معنی که اگر ماشین بیمه‌گزار در برخورد با ماشین دیگر آسیب ببیند یا با درخت، صخره، گاردریل و مواردی از این دست برخورد کند، بیمه بدنه خسارت‌ها را پرداخت می‌کند. همچنین اگر خودرو در اثر سقوط درخت و سنگ، واژگونی یا سقوط آسیب ببیند، بیمه بدنه متعهد به جبران خسارت‌هاست.

در نهایت خسارت‌هایی که در حین حرکت خودرو به دلیل برخورد قطعات، اجزا و یا محموله و بار آن با موانع و اجسام دیگر ایجاد شوند، باز هم مشمول جبران خسارت بیمه بدنه دانا هستند.

 • سقف تعهدات خسارت کلی: تا ۹۰ درصد ارزش روز خودرو
 • سقف تعهدات خسارت‌های جزئی:
 • اولین خسارت تا ۹۰ درصد مبلغ کل خسارت
 • دومین خسارتا ۸۰ درصد مبلغ  کل خسارت
 • سومین خسارت تا ۷۰ درصد مبلغ کل خسارت

آتش‌سوزی

بیمه بدنه باید خسارت‌های حوادث ناشی از آتش‌سوزی را هم که در اثر صاعقه، انفجار، برخورد با مواد اشتعال‌زا یا خودروهای حامل این مواد ایجاد می‌شوند، پرداخت کند. البته تعهد بیمه برای جبران خسارت خودرو و لوازم یدکی اصلی همراه آن خواهد بود.

 • سقف تعهدات خسارت کلی:‌ تا ۹۰ درصد ارزش روز خودرو

 سرقت

بیمه بدنه شرکت دانا، خسارت‌های ناشی از سرقت را در دو دسته «سرقت کلی» و «سرقت جزئی» قرار می‌دهد. سرقت کلی به معنای دزدیده شدن خود خودرو است؛ اما سرقت جزئی به خسارت‌هایی گفته می‌شود که در اثر دزدی یا اقدام به سرقت خود خودور یا لوازم و تجهیزات آن، وارد می‌آیند. خسارت‌های وسایل اضافی هم به شرط این که در بیمه بدنه دانا درج شده باشند، قابل جبران هستند. باید به این نکته هم تاکید کرد که خسارت‌های وارد شده در جریان نجات و یا انتقال خودرو آسیب‌دیده نیز، در زیرمجموعه این پوشش قرار می‌گیرد.

 • سقف تعهدات خسارت سرقت کلی:‌ تا ۸۰ درصد ارزش روز خودرو
 • پوشش خسارت‌های جزئی نجات و انتقال خودرو: تا ۲۰ درصد مبلغ کل خسارت

نکته: پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شرکت دانا، به‌طور پیش‌فرض، همراه با یکدیگر عرضه می‌شوند. اما اگر بیمه‌گزار بخواهد که هر کدام از پوشش‌ها را جداگانه و یا ترکیب چند مورد از آن‌ها را خریداری کند، امکان این کار برای وی فراهم است و می‌تواند آن‌ها به صورت زیر به طور محدود تهیه کند؛

 • جبران خسارت حوادث کلی و جزئی تعهد شده به صورت محدود، ۷۵ درصد حق بیمه کامل پوشش‌های اصلی بیمه بدنه را به خود اختصاص می‌دهند.
 • تعهدات آتش‌سوزی‌های کلی و جزئی نیز اگر به صورت محدود باشند، ۱۵ درصد حق بیمه بدنه دانا کامل پوشش‌های اصلی بیمه بدنه را شامل می‌شوند.
 • تعهدات محدود سرقت کلی نیز شامل ۲۵ درصد حق بیمه کامل پوشش‌های اصلی بیمه بدنه می‌شود.

الحاقیه‌های بیمه بدنه شرکت بیمه دانا

در کنار پوشش‌های اصلی بیمه بدنه، خدمات اضافی جبران خسارت نیز وجود دارد که از آ‌ن‌ها به عنوان پوشش‌های اضافی یا فرعی یاد می‌شود. این موارد خسارت‌های بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. هر کدام از این پوشش‌های اضافی، قیمت متفاوتی دارند و به صورت جداگانه قابل خریداری هستند. پوشش‌های اضافی در چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛

 • پوشش بالای طبیعی؛ جبران کننده خسارت‌هایی است که از سیل ، زلزله و آتشفشان ناشی می‌شوند.
 • سقف تعهدات خسارت (کلی و جزئی): تا ۸۰ درصد مبلغ کل خسارت
 • شکسته شدن شیشه‌ها؛ در شرایطی که عواملی مثل پرتاب سنگ، تغییرات دمایی یا متراکم شدن هوا در داخل خودرو، باعث بروز خسارت‌ها شوند.
 • سقف تعهدات خسارت (جزئی): تا ۸۰ درصد قیمت شیشه
 • هزینه ایاب و ذهاب؛ برای مواقعی که خودروی بیمه شده به دلیل خسارت‌های تحت پوشش بیمه بدنه، قابل استفاده نباشد. بیمه‌گزار با داشتن این بیمه می‌تواند از ابتدای روز چهارم تعمیر خودرو، به مدت حداکثر ۳۰ روز، مبلغی برابر با یک در هزار ارزش خودرو یا حداکثر ۷۰۰ هزار ریال برای هر روز، خسارت دریافت کند.
 • خسارت‌های بدنه؛ این پوشش صدمات ایجاد شده روی بدنه خودور در اثر پاشیده شدن رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی را جبران می‌کند.
 • سقف تعهدات خسارت (جزئی): تا ۸۰ درصد مبلغ کل خسارت
 • خسارت اجسام تیز روی بدنه؛ خسارت‌های وارد شده بر روی بدنه که به دلیل کشیدن میخ و سایر اشیاء مشابه به وجود آمده‌اند، توسط این پوشش قابل جبران است.
 • پوشش حوادث خارج از کشور؛ این پوشش که به عنوان پوشش ترانزیت شناخته می‌شود، خودور را در برابر آسیب‌ها و خسارت‌های وارده در خارج از ایران بیمه می‌کند.
 • سرقت لوازم خودرو؛ سرقت با اینکه در پوشش‌های اصلی هم قابل جبران هستند، اما میزان جبران خسارت در الحاقیه‌ها موارد بیشتری را شامل می‌شود. این موارد حتما باید توسط کارشناس بیمه در همان رمان صدور بیمه‌نامه بازبینی شده باشند؛ مانند دستگاه پخش موسیقی، باندها، آمپیلی فایر، رینگ و لاستیک، واحد هوشمند یا کامپیوتر خودرو و سایر قطعات فابریک.
 • خسارت سرقت درجای لوازم فابریک (جزئی): تا ۱۰ درصد ارزش خودور
 • خسارت سرقت رینگ، لاستیک و باتری (جزئی): تا ۵۰ درصد ارزش رینگ، لاستیک و باتری نو                          

این پوشش به دو شکل ارائه می‌شود؛

 • پوشش سرقت در جای لوازم جزیی که برای مواقعی است فقط لوازم یا قطعاتی که به‌طور مشخص ذکر می‌شوند، تخت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

سقف تعهدات خسارت (جزئی): تا ۸۰ درصد ارزش روز خودرو و یا ۸۰ درصد ارزش نو قطعات و لوازم به سرقت رفته

 • پوشش سرقت در جای کلیه لوازم خودرو، شرایطی است که در آن تمامی لوازم و قطعات اصلی فابریک و غیر فابریک و نصب شده روی خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد و نیازی به ذکر نام تک تک قطعات در بیمه‌نامه نیست. این پوشش به دلیل جبران خسارت گسترده‌تر، قیمت بالاتری نسبت به حالت قبلی دارد.
 • افزایش قیمت خودرو در طول مدت بیمه بدنه؛ در شرایطی که قیمت خودور، از قیمت واقعی که در زمان دریافت بیمه بدنه تعیین شده بود، بیشتر شود، بیمه‌گزار می‌تواند از این پوشش استفاده کند. البته برای برخورداری از این پوشش بیمه‌گزار حتما باید شرکت بیمه را در جریان بگذارد و برای دریافت مبلغ، یه شرکت مراجعه کند.

استثنائات بیمه بدنه شرکت بیمه دانا

شرکت بیمه دانا می‌تواند در مواقعی که استثنائات بیمه بدنه خوانده می‌شوند، از جبران خسارت‌های وارد شده به خودروی بیمه‌گزار، اجتناب کند. این شرایط که خسارت‌های غیر قابل جبران نیز معروف هستند، در ادامه فهرست شده‌اند و البته در مورد بیمه شخص ثالث شرکت دانا نیز صدق می‌کنند.

 • خسارت‌های وارد شده به خودرو به دلیل اغتشاشات، شورش، قیام، جنگ و اعتصابات
 • خسارت‌های ناشی از حمل بار بیش از حد
 • خسارت‌های ناشی از توقیف خودرو توسط نیروی انتظامی
 • خسارت‌های تصادفات ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر توسط راننده
 • خسارت‌های وارد شده به خودرو در مسابقات رانندگی
 • خسارت‌های عمدی وارد شده به خودرو توسط بیمه‌گزار
 • خسارت‌های وارده به دلیل فرار از دست پلیس
 • خسارت ناشی از انفجار هسته‌‌ای
 • آسیب‌های وارد شده به خودرو توسط راننده فاقد گواهینامه
 • خسارات ناشی از اتصال وسایل الکتریکی و الکترونیکی
 • خسارت‌های ناشی از سواستفاده از بیمه‌نامه
 • خسارت‌های ناشی از تصادفات یا صدمات عمدی برای گرفتن خسارت از شرکت بیمه دانا
 • خسارت‌های ایجاد شده به دلیل بکسل کردن خودروی دیگر

فرانشیز بیمه بدنه شرکت بیمه دانا 

فرانشیز در بیمه بدنه، مبلغی از خسارت وارد شده به خودرو است که توسط بیمه‌گزار پرداخت می‌شود و مابقی آن توسط بیمه‌گر قابل پرداخت است. به عبارت دیگر، فرانشیز مبلغی است که بیمه‌گزار در قبال دریافت پوشش بیمه بدنه، متعهد به پرداخت آن است. فرانشیز خدمات بیمه بدنه دانا در ادامه قابل بررسی است:

 • فرانشیز خسارت های جزیی ناشی از تصادم ، تصادف و آتش سوزی :

خسارت اول، ۱۰ درصد مبلغ خسارت و حداقل ۵۰۰ هزار ریال

خسارت دوم، ۲۰ درصد مبلغ خسارت و حداقل ۵۰۰ هزار ریال

خسارت سوم، ۳۰ درصد مبلغ خسارت و حداقل ۵۰۰ هزار ریال

نکته: در صورتی که یکی از شرایط زیر را هر دو آن‌ها وجود داشته باشد، به میزان ۱۰ درصد به فرانشیزهای فوق اضافه خواهد شد؛

 • سابقه گواهینامه راننده در زمان حادثه کمتر از ۳ سال باشد
 • سن راننده در زمان حادثه کمتر از ۲۵ سال باشد
 • فرانشیز خسارت‌های کلی ناشی از تصادف و آتش‌سوزی تمامی وسایل نقلیه به میزان ۱۰ درصد مبلغ کل خسارت است.
 • فرانشیز خسارت‌های سرقت کلی و جزئی و نیز حوادث و تصادفات ناشی از سرقت، به میزان ۲۰ درصد مبلغ کل خسارت‌ها خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه بدنه دانا

مدارکی که برای خرید بیمه بدنه خودروی شرکت بیمه دانا مورد نیاز است، در ادامه فهرست شده‌اند؛

 • کارت ماشین، سند مالکیت یا کارت سبز خودرو
 • گواهی‌نامه و کارت ملی شناسنامه مالک خودرو
 • گزارش بازدید کارشناس شرکت بیمه از خودرو
 • ارائه بیمه نامه بدنه قبلی( در صورت خرید بیمه در سال‌های قبل)
 • پرداخت مبلغ حق بیمه به صورت نقد یا اقساط (پرداخت ۳۰ درصد حق بیمه به صورت نقد و مابقی در ۶ قسط ماهانه مساوی و پشت سر هم)

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه از شرکت بیمه دانا

پیش از ارائه مدارک به شرکت بیمه برای دریافت خسارت، بیمه‌گزار باید طی تماس با شرکت گزارش وقوع، حادثه و اطلاعات لازم مثل تاریخ، محل وقوع و طرفین تصادف را اطلاع دهد. این کار باید حداکثر تا ۵ روز بعد از تصادف انجام شود. شرکت بیمه با توجه به شرایط بیمه‌نامه، پوشش‌های آن و خسارت برآورد شده از سوی کارشناس بیمه، مبلغ خسارت را به بیمه‌گزار و با کسر فرانشیز، پرداخت می‌کند.

مدارک لازم:

 • ارائه فرم اعلام خسارت
 • اصل بیمه بدنه خودروی خسارت دیده
 • مدارک شناسایی خودروی خسارت دیده
 • اصل کارت ملی بیمه گذار بیمه بدنه خودروی خسارت دیده
 • اصل بیمه شخص ثالث خودروی خسارت دیده
 • اصل گواهینامه رانندگی و کارت ملی راننده خودروی آسیب دیده
 • اصل یا تصویر برابر اصل کروکی تصادف یا گزارش مقامات انتظامی از حادثه
 • گزارش کارشناس ارزیاب خسارت شرکت بیمه دانا از خودروی آسیب دیده و اعلام برآورد میزان خسارت
 • ارائه گزارش بازدید سلامت خودرو توسط کارشناس بیمه دانا پس از تعمیر خودرو
 • ارائه اصل گزارش آتش‌نشانی در خسارات مربوط به حریق و آتش‌سوزی خودرو
 • ارائه فاکتور هزینه‌های نجات خودرو و یا انتقال آن به تعمیرگاه در حوادثی که امکان رانندگی با خودرو خسارت دیده وجود ندارد
 • ارائه فاکتور رسمی به همراه داغی قطعات به شرکت بیمه برای قطعات تعویض شده
 • ارائه گزارش ارزیاب خسارت از تایید سلامت خودرو به شرکت بعد از تعمیر خودروی خسارت دیده

نکات مهم:

 • در صورت تصادف، بیمه‌گزار باید تا رسیدن پلیس در صحه تصادف حضور داشته باشد.
 • صحنه تصادف و محل قرارگیری خودروها نباید تغییر کند.
 • کروکی باید دقیق و بدون اشتباه تهیه شود.
 • در شرایطی که خسارت ناشی از سرقت کلی باشد، بیمه‌گزار باید سند را به نام شرکت بیمه دانا انتقال دهد.
 • تعمیرات خودروی آسیب دیده نباید قبل از بازدید کارشناس بیمه شروع شود.

عوامل مهم در تعیین قیمت بیمه بدنه شرکت بیمه دانا

برای تعیین قیمت بیمه بدنه خودروهای مختلف، شرکت بیمه دانا فاکتورهای زیر را در نظر می‌گیرد:

ارزش روز خودرو: به هر میزان که ارزش روز خودرو بالاتر محاسبه شود، بیمه‌نامه نیز افزایش قیمت خواهد داشت. این ارزش بر اساس امکانات و آپشن‌های خودرو، سلامت قطعات، نگهداری و بی عیب بودن خودرو، قیمت بازار و تعیین می‌شود.

نوع و مدل خودرو: هر خودرویی با توجه به امکانات، قیمت و مدل بیمه‌نامه متفاوتی با قیمت‌ متفاوت دریافت می‌کند.

سال ساخت خودرو: خودروهای جدیدتر، بیمه بدنه گران‌تری دارند؛ به دلیل این که ارزش روز آن‌ها نسبت به خودروهای قدیمی‌تر، بیشتر است.

نوع کاربری خودرو: بیمه‌نامه بدنه خودروهای باری، مسافربری و شخصی، با قیمت‌های متفاوتی قیمت‌گذاری می‌شوند.

تخفیف‌های بیمه بدنه: شرکت‌ بیمه دانا تخفیف‌های متنوعی برای بیمه‌گزاران در نظر می‌گیرد که تاثیر زیادی در کاهش قیمت بیمه‌نامه دارند.

الحاقیه‌های درخواستی بیمه‌گزار: به هر میزان که یک بیمه‌گزار پوشش‌های اضافی هم درخواست کند، به قیمت بیمه‌نامه افزوده می‌شود.

میزان سابقه عدم خسارت بیمه بدنه: تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار بیمه بدنه داشته و از جبرانِ خسارت آن استفاده نکرده باشد، درصدی به ازای هر سال از قیمت نهایی بیمه‌نامه کم می‌شود.

صفر کیلومتر بودن خودرو: بر اساس شرایط بیمه دانا، هر خودروی صفر کیلومتر می‌تواند تا ۳۰ درصد از این تخفیف استفاده کند. البته بیمه‌گزار حداکثر ۳ ماه از زمان تحویل گرفتن خودرو فرصت دارد که از این تخفیف بهره‌مند شود.

خرید بیمه بدنه دانا

 شرکت بیمه دانا، یکی از با سابقه‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران است که خدمات بیمه خودرویی آن، در همه حال قابل اطیمنان است. تخفیف‌های متنوع این شرکت پوشش‌های اصلی و اضافیِ کافی، در کنار پرداخت به موقع خسارت‌ها می‌تواند یک گزینه خوب برای بیمه بدنه هر خودرویی باشد. شرایط پرداخت اقساطی این شرکت خدمات بیمه برای انواع خودرو و البته سایر بیمه‌های غیرخودرویی خود را نیز از طریق بیمه‌بازار فراهم کرده است. به سرعت و سهولت می‌توانید بیمه بدنه دانا را برای خودروی خود از طریق پلتفرم بیمه‌بازار خریداری کنید.

صفحات مرتبط:

بیمه شخص ثالث دانا

مشتریان بیمه بازار چه می‌گویند؟

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید

سوالات متداول

خرید بیمه شخص ثالث اجباری است ولی تهیه بیمه بدنه برای دارندگان خودرو اختیاری است و به تصمیم صاحب ماشین بستگی دارد. 

آیا خرید بیمه بدنه اجباری است؟

خیر. برای خرید بیمه بدنه داشتن گواهینامه معتبر الزامی است.

 آیا بیمه بدنه به راننده بدون گواهینامه تعلق می‌گیرد؟

بیمه بدنه دو نوع پوشش اصلی و اضافی دارد. پوشش اصلی، پوشش کلی بیمه بدنه و حذف نشدنی است. پوشش اضافی، پوششی است که بر اساس انتخاب صاحب ماشین تهیه می‌شود. 

بیمه بدنه ماشین چه پوشش‌هایی دارد؟

بله، اگر قصد تغییر شرکت بیمه را داشته باشید، پس از اتمام اعتبار بیمه‌نامه قبلی، می‌توانید بیمه‌نامه جدید را از شرکت دیگر و با همان مقدار تخفیف خریداری کنید.

آیا با تغییر شرکت بیمه تخفیفات بیمه‌نامه نیز منتقل می‌شود؟

بله. برای خرید بیمه بدنه بازدید کارشناس جهت بررسی خودرو الزامی است. بعد از ثبت سفارش بیمه بدنه در سایت بیمه بازار، با هماهنگی بیمه‌گذار کارشناس مربوطه در محل تعیین شده حضور پیدا خواهد کرد.

آیا بازدید از خودرو برای خرید بیمه بدنه اجباری است؟

بله، صاحب بیمه‌نامه می‌تواند با تهیه یک الحاقیه، تخفیف‌های خودروی قبلی را به بیمه‌ بدنه خودروی جدید منتقل کند.

آیا تخفیف عدم خسارت بیمه‌ بدنه قابل انتقال است؟

برای خودروهایی که از تولید و مونتاژ قطعات آن بیش از ۱۰ سال گذشته باشد، درازای هرسال اضافی ۵% درصد به نرخ حق بیمه بدنه اضافه می‌شود. برای خودروهای بالای ۲۰ سال صدور بیمه‌نامه نیازمند مجوز است.

چه خودروهایی تحت پوشش بیمه بدنه قرارنمی‌گیرند؟

خیر، کارت طلایی، به نوعی، ضمانت‌نامه کمپانی برای رفع مشکلات خودروی صفر کیلومتر است و نمی‌توان آن را به عنوان سابقه به بیمه بدنه اضافه کرد.

آیا کارت طلایی جزو سوابق بیمه بدنه محسوب می‌شود؟

اگر لوازم خودرو (به‌صورت جزئی) مانند، رادیوپخش، رینگ، لاستیک، و سیستم صوتی… بدون تغییر مکان توقف خودرو سرقت شود، با ارائه گزارش مقامات انتظامی و آگاهی، خسارت پرداخت می‌گردد، به این سرقت درجا گفته می‌شود.و اگر خودرو به‌صورت کامل از محل توقف خود جابه‌جا گردید و به محل نامعلومی انتقال داده شود، سرقت کلی اتفاق افتاده است. لازم به ذکر است سرقت جزئی(درجا) جزو پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است که با پرداخت مبلغی اضافی تحت پوشش قرار می‌‌گیرد.

پرداخت خسارت در سرقت جزئی (درجا) و کلی اتومبیل به چه نحوی است؟

اگر تا ۶۰ روز بعد از اعلام سرقت، خودرو پیدا نشد؛ صاحب ماشین می‌تواند خسارت را با کسر ۱۰ درصد فرانشیز دریافت کند. 

چه زمانی خسارت مربوط به سرقت کلی پرداخت می‌شود؟

خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب، تهاجم، خسارت‌های عمدی، خسارتی که به خاطر رانندگی فرد بدون گواهینامه وارد شود، خسارت ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر و خسارت‌هایی که خارج از پوشش‌های بیمه بدنه باشند؛ هزینه‌هایش جبران نخواهد شد. 

چه زمانی خسارت در بیمه بدنه پرداخت نمی‌شود؟

برخی شرکت‌های بیمه، تخفیفی را با توجه به موارد زیر برای بیمه بدنه قائل می‌شوند: تخفیف صفرکیلومتر برای خودروهای صفرکیلومتر 1. تخفیف منطقه آزاد برای خودروهایی که پلاک منطقه آزاد دارند 2. دارندگان حساب بلندمدت 3. هیات علمی 4. بیمه عمر یکسان 5. بیمه شخص ثالث از همان شرکت.

چطور از تخفیف‌ بیمه بدنه‌ استفاده کنیم؟

در صورتی که بیمه بدنه منقضی نشده و در طی این مدت از بیمه‌نامه استفاده نشده باشد. به علاوه، خرید بیمه بدنه باید از همان شرکت قبلی انجام شود. در این صورت بازدید الزامی نیست. 

در چه شرایطی خرید بیمه بدنه نیازی به بازدید ندارد؟

چون بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث شرایط «تعیین قیمت رقابتی» دارد. بنابراین هر شرکت بیمه براساس قیمت پایه ماشین، پوشش‌اصلی و اضافی ، ارزیابی میزان خسارت سال‌های قبل و تخفیف‌های ثابت و دوره‌ای، قیمت‌های متفاوتی برای بیمه بدنه اعلام می‌کنند. 

چرا قیمت بیمه بدنه متفاوت است؟

اگر بیمه بدنه بر اساس قیمت کمتر و غیر واقعی تهیه شود؛ در زمان خسارت، بیمه بدنه هزینه‌ها را بر اساس حق بیمه پرداختی جبران می‌کند. به این موقعیت «اعمال ماده ۱۰ قانون» می‌گویند. یعنی اگر ارزش واقعی یک ماشین ۵۰۰ میلیون تومان باشد اما بیمه بدنه آن را ۲۰۰ میلیون تومان خریده باشند؛ در زمان وقوع خسارت مبنای جبران هزینه‌ها همان ۲۰۰ میلیون تومان پرداختی خواهد بود. 

چرا باید بیمه بدنه را بر اساس قیمت واقعی خودرو تهیه کرد؟

با خرید اقساطیِ بیمه بدنه دیگر نمی‌توان از تخفیف ۱۰ درصدی بیمه نقدی استفاده کرد. 

خرید اقساطی بیمه بدنه چه فرقی با خرید نقدی آن دارد؟

سایت‌های ارزیابی قیمت خودرو یکی از بهترین روش‌های برای فهمیدن قیمت واقعی و به روز ماشین‌هاست. یکی از خدمات این سایت‌ها، فرستادن کارشناس برای ارزیابی قیمت حقیقی خودرو است. 

از چه راهی می‌توان ارزش واقعی خودرو را برآورد کرد؟