thirdparty

خرید بیمه شخص ثالث ساینا

لطفا پلاک خودروی خود را وارد کنید:
الف
الف
ب
پ
ت
ث
ج
ح
د
ر
ز
ژ
س
ش
ص
ض
ط
ظ
ع
ف
ق
ک
گ
ل
م
ن
و
ه
ی
D
S
ایـران
پرچم
کد ملی مالک خودرو
شماره پلاک خود را ندارید؟

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

بیمه شخص ثالث ساینا

خودرو ساینا در تیپ‌های مختلفی توسط سایپا به بازار ارائه شده است و توانسته جایگزینی مدرن‌تر و مجلل‌تر برای خودرو تیبا باشد. داشتن بیمه شخص ثالث ساینا برای همه صاحبان این خودرو اجباری است و نمی‌توان خرید این بیمه را به تأخیر انداخت، اما چطور بهترین گزینه را از بین شرکت‌های بیمه متعدد انتخاب کنیم؟ بیشتر بیمه‌های شخص ثالث ویژگی‌های مشابهی دارند، اما مواردی از قبیل قیمت بیمه و عملکرد شرکت ارائه‌دهنده آن می‌توانند بر تصمیم‌گیری شما تأثیر بگذارند.

در سامانه بیمه بازار با وارد کردن اطلاعات خودرو خود می‌توانید قیمت بیمه شخص ثالث ساینا را استعلام بگیرید و همه شرکت‌های معتبر بیمه را به راحتی با یکدیگر مقایسه کنید. پس از گرفتن تصمیم نهایی، انجام مراحل دیگر، از جمله بارگذاری مدارک و پرداخت یا قسط‌‌بندی حق بیمه تنها به چند دقیقه وقت از شما نیاز دارد و بعد از بررسی مدارک‌تان در همان روز صاحب بیمه شخص ثالث خواهید شد.

بیمه شخص ثالث چیست؟

تنها بیمه اجباری برای خودرو ساینا شما، بیمه شخص ثالث است. این بیمه هنگام بروز تصادفات رانندگی خسارت‌های مالی و جانی اشخاص ثالث تصادف را پرداخت می‌کند. در این شرایط، شخص اول راننده خودرو مقصر، شخص ثانی شرکت بیمه و اشخاص ثالث شامل راننده و سرنشینان خودرو زیان‌دیده و سرنشینان خودرو مقصر هستند. با خرید بیمه حوادث راننده، راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه خواهد بود. خسارات مربوط به خودرو مقصر تنها با داشتن بیمه بدنه ساینا جبران می‌شوند.

مهم‌ترین دلیل برای خرید بیمه شخص ثالث پوشش هزینه‌های قابل‌توجه تصادفات رانندگی است، اما این تنها دلیل نیست. در صورتی که با خودروی بدون بیمه شخص ثالث رانندگی کنید، پلیس می‌تواند خودرو شما را توقیف و جریمه کند. همچنین خرید و فروش خودروهایی که بیمه شخص ثالث ندارند ممکن نیست. حتی تأخیر در تمدید به موقع این بیمه نیز با جریمه روزانه همراه خواهد بود.

چه مواردی تحت پوشش این بیمه شخص ثالث نیستند؟

این موارد با داشتن بیمه شخص ثالث تحت پوشش نخواهند بود:

 • هزینه‌های آسیب جانی راننده مقصر، که تنها با داشتن بیمه حوادث راننده تحت پوشش قرار می‌گیرد؛
 • خسارات مالی خودرو مقصر در تصادف، که با بیمه بدنه جبران می‌شود؛
 • خسارات مربوط به تصادف در خارج از کشور؛
 • خسارات ناشی از انفجارهای هسته‌ای؛
 • هزینه‌های ناشی از جریمه یا محکومیت جرائی.

ویژگی‌های فنی و انواع خودروی ساینا

با اینکه بیمه شخص ثالث برای همه تیپ‌های خودرو Saina یکسان است، ویژگی‌های مشترک این مدل‌ها، از جمله ظرفیت و تعداد سیلندر در تعیین قیمت این بیمه نقش دارند. این خودرو در سال ۹۵ توسط شرکت سایپا ارائه شد و با اینکه مشخصات فنی آن کاملا به خودرو تیبا شبیه است، با ظاهری جذاب‌تر به فروش می‌رسد و بعضی مدل‌های آن امکانات رفاهی بیشتری دارند. ساینا در دسته خودروهای سدان قرار می‌گیرد و همه مدل‌های آن دارای ۵ نفر ظرفیت، موتور ۴ سیلندری، حداکثر توان ۸۷ اسب بخار در هر ۵۳۰۰ دور در دقیقه و ظرفیت باک ۴۱ لیتری هستند.

ساده‌ترین انواع این خودرو ساینا SX و EX هستند که با امکانات رفاهی کمتری ارائه می‌شوند، اما همچنان آپشن‌هایی مانند مه‌شکن عقب و جلو، ترمز ABS و دو ایربگ در جلو دارند. البته ساینا تیپ EX امکانات بیشتری مانند سنسور پارک عقب و رینگ آلومینیومی در خود جای داده است. ساینا اتوماتیک از ارزان‌ترین خودروهای اتوماتیک بازار است و امکاناتی مانند گیربکس CVT، کروز کنترل و فرمان برقی نیز دارد. از انواع دیگر خودرو ساینا، که تفاوت‌هایی جزئی دارند، می‌توان به ساینا آپشنال، ساینا S، ساینا SR و ساینا G اشاره کرد.

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ساینا

برای محاسبه هزینه این بیمه عوامل متغیر مختلفی را در نظر بگیرید. بعضی موارد مبلغ پایه بیمه را تحت تأثیر قرار می‌دهند و بعضی جریمه‌ها یا تخفیف‌های مربوط به خود شما هستند. به طور کلی برای محاسبه این نرخ باید این موارد را در نظر داشته باشید:

مبلغ دیه کامل در ماه حرام

 از آنجا که حداقل و حداکثر تعهدات بیمه بر اساس نرخ دیه در ماه‌های حرام محاسبه می‌شود، این مبلغ در هزینه بیمه شخص ثالث تأثیرگذار است. لازم است بدانید حداقل تعهدات هر شرکت بیمه ۲.۵ درصد دیه ماه‌های حرام است و حداکثر تعهدات آن نیز ۵۰ درصد این مبلغ است.

مشخصات فنی خودرو و کاربری آن

 تعداد سیلندرها با هزینه بیمه ارتباط مستقیمی دارد، به طوری که خودروهایی با کمتر از ۴ سیلندر باید هزینه کمتر و خودروهایی با بیشتر از ۴ سیلندر باید هزینه بیشتری بپردازند. خودرو ساینا در دسته‌ خودروهایی با ۴ سیلندر قرار می‌گیرد. همچنین خودروهایی با کاربری تاکسی باید هزینه بیشتری بپردازند، اما اگر خودرو شخصی باشد، هزینه بیمه کمتر است.

تخفیف عدم خسارت

 بیشترین کاهش در قیمت بیمه توسط تخفیف عدم خسارت ایجاد می‌شود و هر چقدر سال‌های بیشتری از عدم دریافت خسارت گذشته باشد، میزان این تخفیف بیشتر است. اگر در طول ۱ سال گذشته از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشید، ۵ درصد تخفیف به شما تعلق می‌‌گیرد. در سال‌های آتی نیز تخفیف‌های شما به این صورت خواهد بود:

 • در سال دوم ۱۰ درصد؛
 • در سال سوم ۱۵ درصد؛
 • در سال چهارم ۲۰ درصد؛
 • در سال پنجم ۲۵ درصد؛
 • در سال ششم ۳۰ درصد؛
 • در سال هفتم ۳۵ درصد؛
 • در سال هشتم ۴۰ درصد؛
 • در سال نهم ۴۵ درصد؛
 • در سال دهم ۵۰ درصد؛
 • در سال یازدهم ۵۵ درصد؛
 • در سال دوازدهم ۶۰ درصد؛
 • در سال سیزدهم ۶۵ درصد؛
 • در سال چهاردهم ۷۰ درصد.

جریمه‌های بیمه شخص ثالث

اگر به نکات و قوانین بیمه شخص ثالث توجه نداشته باشید، مبلغ نهایی بیمه شما افزایش می‌یابد. برای مثال اگر در تمدید بیمه خود پس از پایان اعتبار آن تأخیر داشته باشید، برای هر روز تأخیر باید هزینه یک روز بیمه را به عنوان جریمه بپردازید. برای محاسبه این مقدار، میزان کل حق بیمه را بر ۳۶۵ روز سال تقسیم کنید تا به میزان جریمه هر روز تأخیر برسید.

همچنین اگر راننده نمره منفی داشته باشد، باید به ازای هر نمره منفی ۱ درصد بیشتر حق بیمه شخص ثالث پرداخت کند. این جریمه تا سقف ۳۰ درصد قابل اعمال است. رانندگانی که برگه معاینه فنی لازم را نداشته باشند نیز باید جریمه‌ای برابر با ۵ درصد حق بیمه بپردازند.

چطور بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کنیم؟

بهترین بیمه شخص ثالث ساینا می‌تواند برای هر راننده متفاوت باشد. از آنجا که بیشتر شرکت‌های بیمه پوشش‌های مشابهی دارند، بعضی رانندگان ترجیح می‌دهند اقتصادی‌ترین گزینه را انتخاب کنند. البته هنگام تصمیم‌گیری نباید عوامل مهمی مانند توانگری مالی شرکت یا رتبه رضایتمندی بیمه را فراموش کنید. این ارقام توسط بیمه مرکزی منتشر می‌شوند و شما می‌توانید به راحتی از آن‌ها را مقایسه کرده و تصمیم‌گیری کنید. همچنین شرکتی که شعب متعددی برای پرداخت دارد سریع‌تر به خسارت‌های شما رسیدگی خواهد کرد.

در انتها، خوب است بدانید که نه تنها خرید بیمه به لطف پلتفرم آنلاین بیمه بازار بسیار ساده‌تر شده، بلکه دیگر لازم نیست نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث ساینا خود را به همراه داشته باشید. در حال حاضر می‌توانید با ارائه کد QR یا یک کد یکتا از تمام خدمات این بیمه بهره‌مند شوید.

صفحات مرتبط:

بیمه شخص ثالث آسیا

مشتریان بیمه بازار چه می‌گویند؟

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید

سوالات متداول

بعد از خرید آنلاین بیمه‌نامه در صورت تمایل می‌توانید نسخه فیزیکی آن را نیز سفارش دهید.

آیا بعد از خرید بیمه شخص ثالث از بیمه بازار، نسخه فیزیکی بیمه‌نامه را دریافت خواهیم کرد؟

اگر تمامی مدارک مورد نیاز به صورت کامل بارگذاری شده‌باشد؛ بیمه‌نامه شخص ثالث بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صادر می‌شود. بارگذاری مدارک به صورت ناقص، روند صدور را طولانی خواهد کرد.

بیمه نامه شخص ثالث، چه مدت بعد از خرید صادر و فعال می‌شود؟

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، ۱۰ روز پیش از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. هر زمانی از روز که بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو تمدید شود، اعتبار آن از بامداد روز آتی آغاز خواهد شد.

چند روز پیش از تمام شدن اعتبار بیمه‌نامه باید برای تمدید آن اقدام کرد؟

برای بررسی صحت و اصالت بیمه‌نامه خودرو، می‌توانید با مراجعه به صفحه bimebazar.com/sanhabInquiry و وارد کردن شماره بیمه‌نامه، کد یکتا، کد VIN (شماره ۱۷ رقمیِ شناسایی خودرو) و کد ملی خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک وجود دارد.

چگونه می‌توان از صحت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟

بخشش جریمه دیرکرد فرآیندی است که از سوی سازمان بیمه‌مرکزی انجام می‌شود و از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. این بخشش معمولا یک بار در فصل بهار، یک بارتابستان و یک بار زمستان از طرف بیمه‌مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.

بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چه زمانی انجام می‌پذیرد؟

جریمه دیرکرد به صورت روزانه حساب می‌شود. یعنی به ازای هر روز تاخیر در خرید و تمدید، مبلغی به عنوان جریمه به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد. چون نرخ بیمه ثالث، سال به سال تغییر می‌کند ؛ نرخ جریمه دیرکرد آن هم  در هر سال متفاوت است و نرخ ثابتی ندارد.

جریمه تاخیر خرید بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

از آنجا که تخفیف بیمه ثالث به شخص تعلق دارد؛ به دو شیوه می‌توان کار انتقال تخفیف را انجام داد. در صورتی که مالک ماشین قصد فروش داشته‌باشد؛ می‌تواند تخفیف بیمه‌اش را به خودروی جدیدی که خریده انتقال بدهد. درشرایطی دیگر، ممکن است صاحب بیمه‌نامه بخواهد تخفیفش را به شخص دیگری انتقال بدهد. در این صورت آن فرد حتما باید یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ (پدر، مادر، همسر، فرزند) باشد. به جز این دو شیوه، امکان دیگری برای انتقال تخفیف وجود ندارد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

به صورت کلی، انتقال تخفیف نیاز به دریافت الحاقیه دارد که ممکن است برای صاحب بیمه بار مالی داشته‌باشد. اما در صورتی که بیمه شخص ثالث را از بیمه‌بازار خریده باشید؛ می‌توانید تخفیف‌های مربوط به آن را بدون پرداخت هزینه، انتقال بدهید.

آیا امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از طریق خرید آنلاین بیمه در سایت بیمه بازار وجود دارد؟

در بیمه‌بازار امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی وجود دارد. فقط کافی است ‌هنگام خرید بیمه خود، مشخص کنید از کدام شرکت بیمه می‌خواهید بیمه ثالث خود را خریداری کنید. در مرحله ثبت سفارش تعداد اقساطی که شرکت بیمه در نظر گرفته است و مقدار هر قسط را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که ممکن است شرکت قبلی که از آن بیمه خود را تهیه کرده‌اید، در سال جدید بیمه‌نامه را قسطی ارائه ندهد.

آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را اقساطی تهیه کرد؟

خیر، در حال حاضر خرید قسطی بیمه شخص ثالث فقط با ارائه «چک صیاد» امکان‌پذیر است. علاوه بر آن، تنها ساکنین شهر تهران می‌توانند از این امکان استفاده کنند و در این مورد خاص، منظور از تهران، مجموع ۲۲ منطقه شهرداری است.

آیا امکان خرید قسطی بدون چک در سایت بیمه‌بازار وجود دارد؟

بله، بعد از خرید بیمه‌ثالث به صورت آنلاین طرف حساب شما «شرکت بیمه‌ای است که از آن بیمه خریده‌اید.» بنابراین برای جبران خسارت خارج از تهران باید به شعبه‌های آن شرکت بیمه خاص، مراجعه و روند دریافت خسارت را طی کنید. 

اگر بیمه ثالث را به صورت آنلاین بخریم؛  می‌توانیم خارج از تهران خسارت دریافت کنیم؟

بیمه‌بازار در حوزه صدور بیمه شخص ثالث با «تمامی شرکت‌های بیمه» همکاری دارد. شما در بیمه‌بازار می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث از تخفیف‌ استفاده کنید و هزینه را به صورت قسطی بپردازید. 

بعد از خرید بیمه و ارسال تصویر مدارک، بیمه ثالث شما سریعا صادر می‌شود و در صورت درخواست، نسخه فیزیکی آن، بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان، به آدرس درج شده در فرم ارسال خواهد شد.

خرید بیمه‌ ثالث از بیمه‌بازار چه امتیازی دارد؟

خیر، قانونِ لزوم ارائه نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث لغو شده‌است. شما می‌توانید به راحتی از نسخه آنلاین و دیجیتالی که لینکش با پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود استفاده کنید.

آیا دریافت نسخه فیزیکی و کاغذی بیمه شخص ثالث ضروری است؟

قیمت بیمه شخص ثالث که روی بیمه‌نامه ذکر می‌شود برای همه شرکت‌های بیمه یکسان است. دلیل تفاوت قیمت‌ها در آفرهای ویژه‌ای است که بیمه‌بازار برای برخی از شرکت‌ها در نظر می‌گیرد. 

دلیل تخفیف‌ها و اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث بین شرکت‌های مختلف در سایت بیمه‌بازار چیست؟

چون واحد صدور بیمه در شرکت‌ها به مدارک به روز شده نیاز دارد. 

چرا برای هر بار خرید و تمدید بیمه شخص ثالث باید مدارک را بارگذاری کنیم؟

بله، برای تمدید بیمه‌نامه شما می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد. توجه داشته باشید که با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌ها نیز منتقل می‌شوند.

آیا تغییر شرکت بیمه امکان‌پذیر است؟ قوانین و مقررات آن به چه صورت است؟ 

در صورت مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث، باید با در دست داشتن کارت خودرو و کارت شناسایی به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کرد. پس از انجام پروسه‌ی اعلام مفقودی برای فرد یک گواهی صادر خواهد شد که ارزش قانونی آن به اندازه اصل بیمه‌نامه است.

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود چه کارهایی باید انجام داد؟ 

بیمه شخص ثالث هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های وارد شده به اموال را پوشش می‌دهد. بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه اجباری است.

منظور از بیمه شخص ثالث چیست؟

اشخاص ثالث در بیمه ثالث کسانی هستند که در حادثه دچار زیان مالی و جانی شده‌اند. 

شخص ثالث در بیمه شخص ثالث کیست؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای کلیه رانندگان وسایل نقلیه ( مسافری،بارکش، موتورسیکلت و…) اجباری است.

آیا داشتن بیمه شخص ثالث برای همه افراد اجباری است؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. در صورتی که وسیله نقلیه‌ای دچار حادثه شود و دارای بیمه شخص ثالث نباشد، راننده مقصر تا زمان پرداخت خسارت جانی و مالی اشخاص زیان دیده در حادثه، زندانی خواهد شد. همچنین خرید و فروش وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست.

نداشتن بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می‌توانید اطلاعات خودروی خود را در سایت بیمه بازار وارد کنید تا لیستی ازتعرفه شرکت‌های بیمه برای شما نمایش داده شود. همچنین برای اطمینان از صحت بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه سنهاب بیمه بازار مراجعه کنید. 

چگونه بیمه شخص ثالث را استعلام کنیم؟

 برخورداری از بیمه شخص ثالث برای تمام رانندگان اجباری است. این بیمه می‌تواند خسارات جانی و ملی بروز حادثه را به میزان قابل توجهی تحت پوشش قرار دهد. 

مزایای بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه هزینه دیه و نقص عضو راننده را پرداخت می‌کند اما هزینه‌های پزشکی راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر در صورتی که بخواهد خسارت پزشکی را پرداخت کند، باید از بیمه حوادث انفرادی استفاده نماید.

آیا بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به راننده را جبران می‌کند؟ 

مهم‌ترین شرط بیمه شخص ثالث داشتن گواهینامه است. در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را تقبل نخواهد کرد.  

در صورت نداشتن گواهینامه آیا خسارات وارد شده را می‌توان از طریق بیمه شخص ثالث جبران نمود؟

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث ماشین به این صورت است که سالی 5 درصد به بیمه‌نامه اضافه می‌شود و این درصد از حق پایه بیمه کسر می‌شود. 

 بیمه شخص ثالث ماشین چگونه محاسبه می‌شود؟

حق بیمه شخص ثالث هر ساله بر اساس نرخ دیه اعلام شده توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود. به دلیل تورم با افزایش نرخ دیه، سطح پوشش بیمه‌گزار افزایش پیدا می‌کند. هر زمانی که شخص بخواهد سطح پوشش بیمه شخص ثالث خود را افزایش دهد و یا اقدام به عوض کردن نام مندرج بر روی بیمه‌نامه کند، باید درخواست الحاقیه نماید.  
 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟