thirdparty

قیمت و خرید بیمه شخص ثالث تارا

لطفا پلاک خودروی خود را وارد کنید:
الف
الف
ب
پ
ت
ث
ج
ح
د
ر
ز
ژ
س
ش
ص
ض
ط
ظ
ع
ف
ق
ک
گ
ل
م
ن
و
ه
ی
D
S
ایـران
پرچم
کد ملی مالک خودرو
شماره پلاک خود را ندارید؟

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

بیمه شخص ثالث تارا

از آنجا که داشتن بیمه شخص ثالث برای همه صاحبان خودرو اجباری است، این بیمه‌نامه از پرفروش‌ترین بیمه‌ها در کشور به شمار می‌رود و به همین دلیل شرکت‌های زیادی این بیمه را ارائه می‌دهند. برای خرید بیمه شخص ثالث تارا باید قیمت‌ها و پوشش‌های شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید تا در نهایت بتوانید بهترین و ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث تارا را خریداری کنید.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث تارا

در قرارداد بیمه شخص ثالث، شما به عنوان راننده وسیله نقلیه‌ای که بیمه شده شخص اول هستید و در تصادفات رانندگی هر شخص دیگری (به غیر از راننده) که دچار آسیب جانی یا مالی می‌شود شخص ثالث است. بیمه شخص ثالث علاوه بر جبران خسارت‌های خودروی زیان‌دیده، هزینه‌های مربوط به خدمات بیمارستانی، نقص عضو و فوت راننده و سرنشینان خودرو زیان‌دیده و همچنین سرنشینان خودرو مقصر را جبران می‌کند. البته می‌توانید به‌ همراه آن بیمه پوشش حوادث راننده را نیز تهیه کنید تا به‌عنوان راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه باشید. اگر تمایل دارید در صورت مقصر بودن در سانحه رانندگی هزینه‌های مربوط به خودرو شما نیز توسط بیمه پرداخت شود، لازم است بیمه بدنه تارا را خریداری کنید. 

چه مواردی تحت پوشش بیمه شخص ثالث تارا نیستند؟

بیمه شخص ثالث تارا خسارات مربوط به این موارد را جبران نمی‌کند:

 • خسارات مربوط به حوادث خارج از کشور (با داشتن پوشش ترانزیت پرداخت می‌شود)؛
 • هزینه‌های ناشی از محکومیت جزائی و جرائم؛
 • خسارت‌های وارد شده بر وسایل خودرو راننده تارا (مقصر)؛
 • هزینه‌های آسیب وارد شده بر خودرو تارا مقصر.

مدل‌های مختلف خودرو تارا

هنگام خرید بیمه شخص ثالث تارا باید مدل خودرو خود را مشخص کنید و به همین دلیل خوب است مدل‌های مختلف تارا را بشناسید. همچنین بعضی ویژگی‌های فنی خودرو مانند تعداد سیلندرها در قیمت نهایی بیمه شما تأثیرگذار خواهند بود. تارا ایران خودرو (Iran Khodro Tara) در دسته سدان‌های کلاس B جا می‌گیرد و از سال ۱۴۰۰ تا به حال در بازار موجود شده است. ابتدا مدل دنده‌ای تارا و سپس خودرو تارا اتوماتیک در دسترس عموم قرار گرفت و در حال حاضر مدل‌های مختلفی از آن در بازار پیدا می‌شوند.

انواع خودروهای تارا به دلیل ایمنی بالا، ساختار جادار و پیشرانه قوی طرفداران زیادی دارند. از مدل‌های مختلف تارا در بازار می‌توان به تارا دنده‌ای V3، تارا دنده‌ای V1، تارا اتوماتیک V2 و تارا اتوماتیک V4 اشاره کرد. نسخه‌های اتوماتیک تارا نسبت به مدل‌های دنده‌ای امکانات بهتری دارند، از جمله سنسور باران، دوربین دنده عقب، سانروف و رینگ‌های ۱۶ اینچی آلومینیومی. همه مدل‌های این خودرو از ۴ سیلندر، توان خروجی ۱۱۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور و حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت برخوردارند.

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تارا

عوامل مختلفی در تعیین قیمت این بیمه نقش دارند و شرکت‌های مختلف بیمه می‌توانند تخفیف‌ها و نرخ های متفاوتی ارائه دهند. برای محاسبه این قیمت باید این موارد را در نظر بگیرید:

کاربری و تعداد سیلندر خودرو

کاربرد خودرو شما و تعداد سیلندرهای آن تأثیر مستقیمی بر قیمت بیمه ثالث دارند. خودروهای شخصی مانند خودرو تارا باید حق بیمه‌ی کمتری پرداخت کنند، اما ماشین‌هایی که به عنوان آمبولانس، تاکسی یا ماشین بارکش کاربری دارند باید ۱۰ تا ۵۰ درصد حق بیمه بیشتری بپردازند. همچنین هزینه بیمه ماشین‌هایی که کمتر از ۴ سیلندر دارند از بیمه ماشین‌هایی که بیشتر از ۴ سیلندر دارند بیشتر است. از نظر قیمت بیمه، خودروهای پیکان، پراید و سمند در یک دسته جدا و خودروهای ۴ سیلندر دیگر، از جمله تارا در دسته دیگری قرار می‌گیرند.

نرخ دیه در سال

هر سال قیمت بیمه شخص ثالث با توجه به دیه ماه حرام در آن سال تعیین می‌شود. حداقل تعهدات مالی بیمه برای بیمه شخص ثالث ۲.۵ درصد دیه ماه حرام و حداکثر این مقدار نیز ۵۰ درصد است. در سال ۱۴۰۲ این مبلغ بین ۳۰ تا ۶۰۰ میلیون‌ تومان می‌باشد؛ زیرا دیه در ماه‌های حرام محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.

نمره‌های منفی راننده

طبق قانونی که به تازگی تصویب شده است، هر نمره منفی گواهینامه ۱ درصد به مبلغ بیمه شخص ثالث خودرو اضافه خواهد کرد. این یعنی با داشتن ۳۰ نمره منفی قیمت بیمه ثالث می‌تواند تا ۳۰ درصد افزایش داشته باشد.

تخفیف‌ عدم خسارت

مهم‌ترین تخفیف بیمه شخص ثالث که می‌تواند مبلغ قابل‌توجهی از هزینه نهایی بیمه بکاهد تخفیف عدم خسارت است. برای اینکه واجد شرایط این تخفیف باشید، باید در گذشته در تصادف رانندگی مقصر شناخته نشده و بیمه شخص ثالث را به کار نبرده باشید. هر چقدر سال‌های بیشتری از دریافت این بیمه و استفاده نکردن از آن گذشته باشد، تخفیف بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. نحوه اعمال این تخفیف به این صورت است:

 • سال اول: ۵% تخفیف
 • سال دوم: ۱۰% تخفیف
 • سال سوم: ۱۵% تخفیف
 • سال چهارم: ۲۰% تخفیف
 • سال پنجم: ۲۵% تخفیف
 • سال ششم: ۳۰% تخفیف
 • سال هفتم: ۳۵% تخفیف
 • سال هشتم: ۴۰% تخفیف
 • سال نهم: ۴۵% تخفیف
 • سال دهم: ۵۰% تخفیف
 • سال یازدهم: ۵۵% تخفیف
 • سال دوازدهم: ۶۰% تخفیف
 • سال سیزدهم: ۶۵% تخفیف
 • سال چهاردهم: ۷۰% تخفیف

مدت اعتبار بیمه‌نامه

اگر بیمه خود را برای مدت کوتاه‌تری، برای مثال ۶ ماه، تمدید کنید، باید هزینه کمتری پرداخت کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که ۲ دوره ۶ ماهه‌ی بیمه هزینه بیشتری از ۱ دوره ۱ ساله برای شما به همراه خواهد داشت، به همین دلیل خرید بیمه شخص ثالث یکساله برای شما صرفه بیشتری دارد.

جریمه‌های دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث

یکی دیگر از دلایلی که باعث افزایش مبلغ پرداختی شما می‌شود جریمه دیرکرد تمدید است. این جریمه به ازای هر روز دیرکرد، هزینه بیمه یک روز را از شما دریافت می‌کند. یعنی برای محاسبه آن باید کل هزینه بیمه را بر ۳۶۵ روز سال تقسیم کرده و در تعداد روزهایی که دیرکرد داشته‌اید ضرب کنید.

خرید آنلاین بهترین بیمه شخص ثالث تارا

از آنجا که دیگر داشتن نسخه‌ فیزیکی بیمه‌نامه شخص ثالث ضروری نیست، خرید آنلاین این بیمه از همیشه آسان‌تر است. شما می‌توانید با مراجعه به بیمه بازار به سادگی بیمه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده، بهترین بیمه را انتخاب کنید، اطلاعات خود را با دقت در سایت وارد کنید و پس از پرداخت نقد یا قسطی هزینه‌های بیمه، به فایل پی دی اف بیمه‌نامه خود، که دارای کد QR است، دسترسی داشته باشید. در ادامه می‌توانید از پرینت این فایل استفاده کنید یا تنها کد منحصربه‌فرد ذکر شده در بیمه‌نامه را ارائه دهید.

برای خرید بیمه شخص ثالث در نظر داشته باشید که بهترین بیمه شخص ثالث باید نقاط قوت مختلفی داشته باشد. علاوه بر ارائه قیمت مناسب، این شرکت بیمه باید شاخص توانگری مالی خوبی داشته باشد تا مطمئن شوید به تعهدات مالی خود پایبند خواهد ماند. علاوه بر توانگری مالی، رتبه رضایتمندی نیز توسط سامانه بیمه مرکزی ثبت می‌شود که می‌تواند تصمیم‌گیری شما را آسان‌تر کند. همچنین، داشتن شعب متعدد و قابل‌دسترس در سراسر کشور می‌تواند دریافت بیمه را تسهیل کند. بیمه بازار با ارائه اطلاعات دقیق و بی‌طرفانه هر بیمه به شما اجازه می‌دهد بر اساس اولویت‌های خود تصمیمی آگاهانه بگیرید.

خرید بیمه شخص ثالث تارا از بیمه بازار

برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث تارا از بیمه بازار کافی‌ست مراحل زیر را دنبال کنید: 

 • اطلاعات مربوط به خودرو تارا خود را در فرم محاسبه‌گر وارد کرده و گزینه بیمه شخص ثالث را برای استعلام انتخاب کنید؛
 • از بین گزینه‌های پیشنهادی بیمه شخص ثالث تارا را انتخاب کنید و در ادامه به تکمیل اطلاعات دیگر بپردازید؛
 • پس از تکمیل اطلاعات، هزینه بیمه را آنلاین پرداخت کنید و خرید اینترنتی این بیمه را به پایان برسانید؛
 • منتظر صدور بیمه‌نامه خود در همان روز باشید. همچنین می‌توانید در زمان دلخوان بیمه‌نامه خود را با ارسال رایگان دریافت کنید؛
 • در صورت نیاز، از مشاوره و راهنمایی بیمه‌بازار با شماره 91007240-021 استفاده کنید.

 

صفحات مرتبط:

استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث آسیا

مشتریان بیمه بازار چه می‌گویند؟

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید

سوالات متداول

بعد از خرید آنلاین بیمه‌نامه در صورت تمایل می‌توانید نسخه فیزیکی آن را نیز سفارش دهید.

آیا بعد از خرید بیمه شخص ثالث از بیمه بازار، نسخه فیزیکی بیمه‌نامه را دریافت خواهیم کرد؟

اگر تمامی مدارک مورد نیاز به صورت کامل بارگذاری شده‌باشد؛ بیمه‌نامه شخص ثالث بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صادر می‌شود. بارگذاری مدارک به صورت ناقص، روند صدور را طولانی خواهد کرد.

بیمه نامه شخص ثالث، چه مدت بعد از خرید صادر و فعال می‌شود؟

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، ۱۰ روز پیش از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. هر زمانی از روز که بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو تمدید شود، اعتبار آن از بامداد روز آتی آغاز خواهد شد.

چند روز پیش از تمام شدن اعتبار بیمه‌نامه باید برای تمدید آن اقدام کرد؟

برای بررسی صحت و اصالت بیمه‌نامه خودرو، می‌توانید با مراجعه به صفحه bimebazar.com/sanhabInquiry و وارد کردن شماره بیمه‌نامه، کد یکتا، کد VIN (شماره ۱۷ رقمیِ شناسایی خودرو) و کد ملی خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک وجود دارد.

چگونه می‌توان از صحت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟

بخشش جریمه دیرکرد فرآیندی است که از سوی سازمان بیمه‌مرکزی انجام می‌شود و از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. این بخشش معمولا یک بار در فصل بهار، یک بارتابستان و یک بار زمستان از طرف بیمه‌مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.

بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چه زمانی انجام می‌پذیرد؟

جریمه دیرکرد به صورت روزانه حساب می‌شود. یعنی به ازای هر روز تاخیر در خرید و تمدید، مبلغی به عنوان جریمه به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد. چون نرخ بیمه ثالث، سال به سال تغییر می‌کند ؛ نرخ جریمه دیرکرد آن هم  در هر سال متفاوت است و نرخ ثابتی ندارد.

جریمه تاخیر خرید بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

از آنجا که تخفیف بیمه ثالث به شخص تعلق دارد؛ به دو شیوه می‌توان کار انتقال تخفیف را انجام داد. در صورتی که مالک ماشین قصد فروش داشته‌باشد؛ می‌تواند تخفیف بیمه‌اش را به خودروی جدیدی که خریده انتقال بدهد. درشرایطی دیگر، ممکن است صاحب بیمه‌نامه بخواهد تخفیفش را به شخص دیگری انتقال بدهد. در این صورت آن فرد حتما باید یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ (پدر، مادر، همسر، فرزند) باشد. به جز این دو شیوه، امکان دیگری برای انتقال تخفیف وجود ندارد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

به صورت کلی، انتقال تخفیف نیاز به دریافت الحاقیه دارد که ممکن است برای صاحب بیمه بار مالی داشته‌باشد. اما در صورتی که بیمه شخص ثالث را از بیمه‌بازار خریده باشید؛ می‌توانید تخفیف‌های مربوط به آن را بدون پرداخت هزینه، انتقال بدهید.

آیا امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از طریق خرید آنلاین بیمه در سایت بیمه بازار وجود دارد؟

در بیمه‌بازار امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی وجود دارد. فقط کافی است ‌هنگام خرید بیمه خود، مشخص کنید از کدام شرکت بیمه می‌خواهید بیمه ثالث خود را خریداری کنید. در مرحله ثبت سفارش تعداد اقساطی که شرکت بیمه در نظر گرفته است و مقدار هر قسط را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که ممکن است شرکت قبلی که از آن بیمه خود را تهیه کرده‌اید، در سال جدید بیمه‌نامه را قسطی ارائه ندهد.

آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را اقساطی تهیه کرد؟

خیر، در حال حاضر خرید قسطی بیمه شخص ثالث فقط با ارائه «چک صیاد» امکان‌پذیر است. علاوه بر آن، تنها ساکنین شهر تهران می‌توانند از این امکان استفاده کنند و در این مورد خاص، منظور از تهران، مجموع ۲۲ منطقه شهرداری است.

آیا امکان خرید قسطی بدون چک در سایت بیمه‌بازار وجود دارد؟

بله، بعد از خرید بیمه‌ثالث به صورت آنلاین طرف حساب شما «شرکت بیمه‌ای است که از آن بیمه خریده‌اید.» بنابراین برای جبران خسارت خارج از تهران باید به شعبه‌های آن شرکت بیمه خاص، مراجعه و روند دریافت خسارت را طی کنید. 

اگر بیمه ثالث را به صورت آنلاین بخریم؛  می‌توانیم خارج از تهران خسارت دریافت کنیم؟

بیمه‌بازار در حوزه صدور بیمه شخص ثالث با «تمامی شرکت‌های بیمه» همکاری دارد. شما در بیمه‌بازار می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث از تخفیف‌ استفاده کنید و هزینه را به صورت قسطی بپردازید. 

بعد از خرید بیمه و ارسال تصویر مدارک، بیمه ثالث شما سریعا صادر می‌شود و در صورت درخواست، نسخه فیزیکی آن، بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان، به آدرس درج شده در فرم ارسال خواهد شد.

خرید بیمه‌ ثالث از بیمه‌بازار چه امتیازی دارد؟

خیر، قانونِ لزوم ارائه نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث لغو شده‌است. شما می‌توانید به راحتی از نسخه آنلاین و دیجیتالی که لینکش با پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود استفاده کنید.

آیا دریافت نسخه فیزیکی و کاغذی بیمه شخص ثالث ضروری است؟

قیمت بیمه شخص ثالث که روی بیمه‌نامه ذکر می‌شود برای همه شرکت‌های بیمه یکسان است. دلیل تفاوت قیمت‌ها در آفرهای ویژه‌ای است که بیمه‌بازار برای برخی از شرکت‌ها در نظر می‌گیرد. 

دلیل تخفیف‌ها و اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث بین شرکت‌های مختلف در سایت بیمه‌بازار چیست؟

چون واحد صدور بیمه در شرکت‌ها به مدارک به روز شده نیاز دارد. 

چرا برای هر بار خرید و تمدید بیمه شخص ثالث باید مدارک را بارگذاری کنیم؟

بله، برای تمدید بیمه‌نامه شما می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد. توجه داشته باشید که با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌ها نیز منتقل می‌شوند.

آیا تغییر شرکت بیمه امکان‌پذیر است؟ قوانین و مقررات آن به چه صورت است؟ 

در صورت مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث، باید با در دست داشتن کارت خودرو و کارت شناسایی به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کرد. پس از انجام پروسه‌ی اعلام مفقودی برای فرد یک گواهی صادر خواهد شد که ارزش قانونی آن به اندازه اصل بیمه‌نامه است.

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود چه کارهایی باید انجام داد؟ 

بیمه شخص ثالث هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های وارد شده به اموال را پوشش می‌دهد. بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه اجباری است.

منظور از بیمه شخص ثالث چیست؟

اشخاص ثالث در بیمه ثالث کسانی هستند که در حادثه دچار زیان مالی و جانی شده‌اند. 

شخص ثالث در بیمه شخص ثالث کیست؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای کلیه رانندگان وسایل نقلیه ( مسافری،بارکش، موتورسیکلت و…) اجباری است.

آیا داشتن بیمه شخص ثالث برای همه افراد اجباری است؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. در صورتی که وسیله نقلیه‌ای دچار حادثه شود و دارای بیمه شخص ثالث نباشد، راننده مقصر تا زمان پرداخت خسارت جانی و مالی اشخاص زیان دیده در حادثه، زندانی خواهد شد. همچنین خرید و فروش وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست.

نداشتن بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می‌توانید اطلاعات خودروی خود را در سایت بیمه بازار وارد کنید تا لیستی ازتعرفه شرکت‌های بیمه برای شما نمایش داده شود. همچنین برای اطمینان از صحت بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه سنهاب بیمه بازار مراجعه کنید. 

چگونه بیمه شخص ثالث را استعلام کنیم؟

 برخورداری از بیمه شخص ثالث برای تمام رانندگان اجباری است. این بیمه می‌تواند خسارات جانی و ملی بروز حادثه را به میزان قابل توجهی تحت پوشش قرار دهد. 

مزایای بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه هزینه دیه و نقص عضو راننده را پرداخت می‌کند اما هزینه‌های پزشکی راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر در صورتی که بخواهد خسارت پزشکی را پرداخت کند، باید از بیمه حوادث انفرادی استفاده نماید.

آیا بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به راننده را جبران می‌کند؟ 

مهم‌ترین شرط بیمه شخص ثالث داشتن گواهینامه است. در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را تقبل نخواهد کرد.  

در صورت نداشتن گواهینامه آیا خسارات وارد شده را می‌توان از طریق بیمه شخص ثالث جبران نمود؟

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث ماشین به این صورت است که سالی 5 درصد به بیمه‌نامه اضافه می‌شود و این درصد از حق پایه بیمه کسر می‌شود. 

 بیمه شخص ثالث ماشین چگونه محاسبه می‌شود؟

حق بیمه شخص ثالث هر ساله بر اساس نرخ دیه اعلام شده توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود. به دلیل تورم با افزایش نرخ دیه، سطح پوشش بیمه‌گزار افزایش پیدا می‌کند. هر زمانی که شخص بخواهد سطح پوشش بیمه شخص ثالث خود را افزایش دهد و یا اقدام به عوض کردن نام مندرج بر روی بیمه‌نامه کند، باید درخواست الحاقیه نماید.  
 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟