thirdparty

خرید بیمه شخص ثالث زانتیا

لطفا پلاک خودروی خود را وارد کنید:
الف
الف
ب
پ
ت
ث
ج
ح
د
ر
ز
ژ
س
ش
ص
ض
ط
ظ
ع
ف
ق
ک
گ
ل
م
ن
و
ه
ی
D
S
ایـران
پرچم
کد ملی مالک خودرو
شماره پلاک خود را ندارید؟

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

بیمه شخص ثالث زانتیا

با اینکه بیش از ۱۰ سال از تولید آخرین خودرو زانتیا در ایران می‌گذرد، سرعت و شتاب این خودرو باعث شده تا هنوز یکی از گزینه‌های محبوب و جوان‌پسند بازار خودرو باشد. تولید این خودرو بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ ادامه داشت و در طی این سال‌ها در سه تیپ ساده یا X، اکسلوسیو یا SX و تیپ سوپرلوکس (فول) ارائه شد. بیمه شخص ثالث زانتیا برای رانندگان این خودرو الزامیست، پس باید به دنبال راهی برای پیدا کردن بهترین بیمه‌نامه شخص ثالث برای خودروی خود باشید.

بیمه بازار نه تنها امکان مقایسه شرکت‌های بیمه مختلف را فراهم می‌کند، بلکه با استفاده از آن می‌توانید  نهایی کردن سفارش‌تان قبل از ساعت ۲۱، در همان روز صاحب بیمه شخص ثالث شوید. این یعنی دیگر نیازی نیست در یک روز کاری برای مراجعه به دفاتر بیمه وقت بگذارید یا برای مقایسه پوشش‌ها و قیمت‌های مختلف به چند دفتر متعدد مراجعه کنید. همه اطلاعات مربوط به شرکت‌های بیمه، از جمله نرخ آن‌ها، امکان قسط‌بندی، رتبه رضایتمندی، توانمندی مالی و تعداد شعب در دسترس شما خواهند بود و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، می‌توانید با پشتیبانی بیمه بازار در تماس باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

تنها بیمه اجباری برای همه خودروها، بیمه شخص ثالث است و دلیل خوبی برای اجباری شدن آن وجود دارد. این بیمه برای جبران خسارات شخص ثالث در تصادفات رانندگی کاربرد دارد، اما منظور از شخص ثالث چیست؟ در قراردادهای بیمه، شخص اول فرد صاحب بیمه و مقصر تصادف است، شخص ثانی به شرکتی که بیمه را ارائه می‌کند گفته می‌شود و شخص ثالث فرد زیان‌دیده در تصادف است.

خرید بیمه شخص ثالث هزینه‌های تعمیر خودروی فرد آسیب‌دیده، خسارات جانی راننده و سرنشینان این خودرو و سرنشینان خودروی مقصر را جبران می‌کند. این خسارات تعمیر می‌توانند بسته به نوع خودروی آسیب‌دیده بسیار گزاف باشند؛ اما سنگینی‌ترین خساراتی که توسط این بیمه جبران می‌شوند خسارات آسیب‌های جسمانی، نقص عضو و فوت افراد هستند. بدون بیمه شخص ثالث، پرداخت این هزینه‌ها برای بیشتر رانندگان ممکن نیست و حتی می‌تواند به مجازات زندان منجر شود، به همین دلیل خرید این بیمه اجباری شده است. در نظر داشته باشید که راننده مقصر برای تأمین هزینه خسارت‌های جانی خود باید پوشش حوادث راننده را تهیه کرده باشد و برای جبران خسارات خودروی خود به بیمه بدنه زانتیا نیاز دارد.

چرا بیمه شخص ثالث زانتیا بخریم؟

بدون بیمه شخص ثالث وادار خواهید شد در تصادفات رانندگی همه خسارت‌های افراد آسیب‌دیده را جبران کنید، از جمله همه خسارات مالی وارده به خودرو و آسیب‌های سنگین جانی. البته این تنها دلیل برای خرید بیمه زانتیا نیست، بلکه باید نگران عواقب قانونی نداشتن بیمه شخص ثالث نیز باشید. در صورت رانندگی با خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد، پلیس می‌تواند پس از شناسایی خودروی شما را متوقف کند و به پارکینگ انتقال دهد. در این صورت، برای آزاد کردن آن باید حتما بیمه شخص ثالث را تهیه کنید، جریمه‌های دیرکرد تمدید را بپردازید و هزینه‌های پارکینگ را نیز تقبل کنید. البته برای خرید و فروش خودروی خود نیز به بیمه شخص ثالث نیاز خواهد داشت. بدون داشتن این بیمه امکان دریافت کارت سوخت را نیز ندارید.

مشخصات فنی زانتیا

پیش از اینکه به تخمین قیمت بیمه شخص ثالث Xantia بپردازید، خوب است بدانید که این قیمت بر اساس ویژگی‌های فنی خودرو تغییر می‌کند و آشنایی با مشخصات خودرو در تخمین دقیق قیمت به شما کمک خواهد کرد.  سیتروئن زانتیا در سال ۱۹۹۲ به بازار اروپا راه یافت، در سال ۱۹۹۸ اولین فیس لیفتش را تجربه کرد. تولید این خودرو بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ متوقف شد، اما در همان زمان بود که سایپا تولید آن را در ایران شروع کرد. مدل فیس لیفت خودرو با دو پیشرانه ۱.۸ و ۲ لیتری از سال ۱۳۸۰ تولید شد و تولید آن در سه تیپ مختلف تا سال ۱۳۸۹ادامه داشت.

همه تیپ‌های زانتیا گیربکس ۵ دنده دستی و پیشرانه ۴ سیلندری دارند. تیپ ۱.۸ لیتر سوپرلوکس زانتیا قدرتی معادل ۱۱۲ اسب بخار تولید می‌کند و شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۱.۹ ثانیه است. حداکثر سرعت این خودرو نیز ۱۹۴ کیلومتر بر ساعت است. مدل‌های X و SX که موتوری با حجم ۲ لیتر دارند، به قدرت ۱۳۵ اسب بخار می‌رسند و شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن‌ها نیز به ۹.۵ ثانیه زمان نیاز دارد و حداکثر سرعت‌شان نیز به ۲۰۳ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

قیمت بیمه شخص ثالث چقدر است؟

قیمت این بیمه بسته به عوامل مختلفی تغییر می‌کند و برای محاسبه آن باید چندین فاکتور را در نظر داشته باشید. از مهم‌ترین عوامل می‌توان به کاربری خودرو، نرخ دیه، تعداد سیلندر، ظرفیت خودرو، مدت اعتبار بیمه‌نامه، جریمه دیرکرد تمدید، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث و نمره منفی راننده اشاره کرد.

نرخ دیه

بیمه مرکزی هر ساله قیمت بیمه را بر اساس نرخ دیه کامل سال در ماه حرام تعیین می‌کند، زیرا گزاف‌ترین خسارتی که توسط این بیمه پرداخت می‌شود دیه کامل است. میزان پوششی که دریافت می‌کنید نیز بر اساس نرخ دیه تعیین می‌شود، به صورتی که می‌توانید بین ۲.۵ درصد تا ۵۰ درصد دیه کامل را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که با توجه به میزان پوششی که انتخاب می‌کنید، هزینه بیمه شما افزایش یا کاهش می‌‌یابد.

مشخصات خودرو

برای محاسبه قیمت بیمه، باید کاربری خودرو، تعداد سیلندر و ظرفیت خودرو را در نظر بگیرید. خودروهای شخصی با ظرفیت ۵ نفر مبلغ بیشتری برای بیمه شخص ثالث نخواهند پرداخت. از نظر تعداد سیلندر، خودروها به دسته‌های کمتر از ۴ سیلندری، ۴ سیلندری و بیشتر از ۴ سیلندری تقسیم می‌شوند و خودروی زانتیای شما در دسته خودروهای ۴ سیلندری قرار می‌گیرد.

جریمه‌های بیمه

بعضی عوامل می‌توانند به افزایش قیمت بیمه شما منجر شوند، به همین دلیل خوب است که آن‌ها را فراموش نکنید. مهم‌ترین جریمه بیمه شخص ثالث، جریمه دیرکرد تمدید است که در صورت تأخیر در تمدید به موقع این بیمه شامل حال شما می‌شود. به ازای هر روز تأخیر، باید هزینه بیمه را بر ۳۶۵ روز تقسیم کرده و این مبلغ را به عنوان جریمه بپردازید. همچنین رانندگی پر خطر نیز به افزایش قیمت بیمه منجر می‌شود، به صورتی که هر نمره منفی برابر با ۱ درصد افزایش هزینه بیمه است و هر تخلف حادثه‌ساز نیز برابر با نیم درصد افزایش حق بیمه خواهد بود؛ البته تا سقف ۳ درصد.

تخفیف بیمه شخص ثالث

شناخته‌ترین شده تخفیف بیمه شخص ثالث، که در بیمه‌نامه به عنوان ت.ع.خ ذکر شده است، تخفیف عدم خسارت است و به رانندگانی اختصاص دارد که در گذشته این بیمه را تهیه کرده‌، اما در سوانح رانندگی خسارتی دریافت نکرده‌اند. اگر دارای این شرایط هستید، می‌توانید انتظار کاهش قابل‌توجهی را داشته باشید. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به این صورت در مبلغ نهایی شما اعمال می‌شود:

 • بعد از ۱ سال، ۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۲ سال، ۱۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۳ سال، ۱۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۴ سال، ۲۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۵ سال، ۲۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۶ سال، ۳۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۷ سال، ۳۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۸ سال، ۴۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۹ سال، ۴۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۱۰ سال، ۵۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۱۱ سال، ۵۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۱۲ سال، ۶۰ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۱۳ سال، ۶۵ درصد تخفیف؛
 • بعد از ۱۴ سال، ۷۰ درصد تخفیف.

راهنمای خرید بیمه شخص ثالث زانتیا

برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث زانتیا از بیمه بازار، تنها لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در صفحه خرید بیمه شخص ثالث سایت بیمه بازار، فرم محاسبه‌گر را با توجه به مشخصات خودروی خود پر کنید. برای اینکار لازم است برند خودرو که سیتروئن است و مدل آن که زانتیاست را انتخاب کنید و در ادامه به مشخص کردن سال ساخت و سابقه بیمه بپردازید.
 • با رسیدن به لیست شرکت‌های بیمه موجود که بیمه شخص ثالث زانتیا را ارائه می‌دهند، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. این انتخاب می‌تواند ارزان‌ترین قیمت یا کامل‌ترین پوشش از بهترین شرکت بیمه باشد.
 • در ادامه، باید مدارکی از قبیل گواهینامه، کارت ماشین و بیمه‌نامه قبلی را بارگذاری کنید و هزینه بیمه را بپردازید. شما امکان پرداخت نقدی کل هزینه بیمه یا پرداخت قسطی آن را خواهید داشت. خوب است بدانید که با تکمیل این مراحل تا پیش از ساعت ۲۱، در همان روز صاحب بیمه خواهید شد.

صفحات مرتبط:

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث ایران

مشتریان بیمه بازار چه می‌گویند؟

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید

سوالات متداول

بعد از خرید آنلاین بیمه‌نامه در صورت تمایل می‌توانید نسخه فیزیکی آن را نیز سفارش دهید.

آیا بعد از خرید بیمه شخص ثالث از بیمه بازار، نسخه فیزیکی بیمه‌نامه را دریافت خواهیم کرد؟

اگر تمامی مدارک مورد نیاز به صورت کامل بارگذاری شده‌باشد؛ بیمه‌نامه شخص ثالث بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صادر می‌شود. بارگذاری مدارک به صورت ناقص، روند صدور را طولانی خواهد کرد.

بیمه نامه شخص ثالث، چه مدت بعد از خرید صادر و فعال می‌شود؟

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، ۱۰ روز پیش از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. هر زمانی از روز که بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو تمدید شود، اعتبار آن از بامداد روز آتی آغاز خواهد شد.

چند روز پیش از تمام شدن اعتبار بیمه‌نامه باید برای تمدید آن اقدام کرد؟

برای بررسی صحت و اصالت بیمه‌نامه خودرو، می‌توانید با مراجعه به صفحه bimebazar.com/sanhabInquiry و وارد کردن شماره بیمه‌نامه، کد یکتا، کد VIN (شماره ۱۷ رقمیِ شناسایی خودرو) و کد ملی خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک وجود دارد.

چگونه می‌توان از صحت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟

بخشش جریمه دیرکرد فرآیندی است که از سوی سازمان بیمه‌مرکزی انجام می‌شود و از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. این بخشش معمولا یک بار در فصل بهار، یک بارتابستان و یک بار زمستان از طرف بیمه‌مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.

بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چه زمانی انجام می‌پذیرد؟

جریمه دیرکرد به صورت روزانه حساب می‌شود. یعنی به ازای هر روز تاخیر در خرید و تمدید، مبلغی به عنوان جریمه به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد. چون نرخ بیمه ثالث، سال به سال تغییر می‌کند ؛ نرخ جریمه دیرکرد آن هم  در هر سال متفاوت است و نرخ ثابتی ندارد.

جریمه تاخیر خرید بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

از آنجا که تخفیف بیمه ثالث به شخص تعلق دارد؛ به دو شیوه می‌توان کار انتقال تخفیف را انجام داد. در صورتی که مالک ماشین قصد فروش داشته‌باشد؛ می‌تواند تخفیف بیمه‌اش را به خودروی جدیدی که خریده انتقال بدهد. درشرایطی دیگر، ممکن است صاحب بیمه‌نامه بخواهد تخفیفش را به شخص دیگری انتقال بدهد. در این صورت آن فرد حتما باید یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ (پدر، مادر، همسر، فرزند) باشد. به جز این دو شیوه، امکان دیگری برای انتقال تخفیف وجود ندارد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

به صورت کلی، انتقال تخفیف نیاز به دریافت الحاقیه دارد که ممکن است برای صاحب بیمه بار مالی داشته‌باشد. اما در صورتی که بیمه شخص ثالث را از بیمه‌بازار خریده باشید؛ می‌توانید تخفیف‌های مربوط به آن را بدون پرداخت هزینه، انتقال بدهید.

آیا امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از طریق خرید آنلاین بیمه در سایت بیمه بازار وجود دارد؟

در بیمه‌بازار امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی وجود دارد. فقط کافی است ‌هنگام خرید بیمه خود، مشخص کنید از کدام شرکت بیمه می‌خواهید بیمه ثالث خود را خریداری کنید. در مرحله ثبت سفارش تعداد اقساطی که شرکت بیمه در نظر گرفته است و مقدار هر قسط را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که ممکن است شرکت قبلی که از آن بیمه خود را تهیه کرده‌اید، در سال جدید بیمه‌نامه را قسطی ارائه ندهد.

آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را اقساطی تهیه کرد؟

خیر، در حال حاضر خرید قسطی بیمه شخص ثالث فقط با ارائه «چک صیاد» امکان‌پذیر است. علاوه بر آن، تنها ساکنین شهر تهران می‌توانند از این امکان استفاده کنند و در این مورد خاص، منظور از تهران، مجموع ۲۲ منطقه شهرداری است.

آیا امکان خرید قسطی بدون چک در سایت بیمه‌بازار وجود دارد؟

بله، بعد از خرید بیمه‌ثالث به صورت آنلاین طرف حساب شما «شرکت بیمه‌ای است که از آن بیمه خریده‌اید.» بنابراین برای جبران خسارت خارج از تهران باید به شعبه‌های آن شرکت بیمه خاص، مراجعه و روند دریافت خسارت را طی کنید. 

اگر بیمه ثالث را به صورت آنلاین بخریم؛  می‌توانیم خارج از تهران خسارت دریافت کنیم؟

بیمه‌بازار در حوزه صدور بیمه شخص ثالث با «تمامی شرکت‌های بیمه» همکاری دارد. شما در بیمه‌بازار می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث از تخفیف‌ استفاده کنید و هزینه را به صورت قسطی بپردازید. 

بعد از خرید بیمه و ارسال تصویر مدارک، بیمه ثالث شما سریعا صادر می‌شود و در صورت درخواست، نسخه فیزیکی آن، بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان، به آدرس درج شده در فرم ارسال خواهد شد.

خرید بیمه‌ ثالث از بیمه‌بازار چه امتیازی دارد؟

خیر، قانونِ لزوم ارائه نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث لغو شده‌است. شما می‌توانید به راحتی از نسخه آنلاین و دیجیتالی که لینکش با پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود استفاده کنید.

آیا دریافت نسخه فیزیکی و کاغذی بیمه شخص ثالث ضروری است؟

قیمت بیمه شخص ثالث که روی بیمه‌نامه ذکر می‌شود برای همه شرکت‌های بیمه یکسان است. دلیل تفاوت قیمت‌ها در آفرهای ویژه‌ای است که بیمه‌بازار برای برخی از شرکت‌ها در نظر می‌گیرد. 

دلیل تخفیف‌ها و اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث بین شرکت‌های مختلف در سایت بیمه‌بازار چیست؟

چون واحد صدور بیمه در شرکت‌ها به مدارک به روز شده نیاز دارد. 

چرا برای هر بار خرید و تمدید بیمه شخص ثالث باید مدارک را بارگذاری کنیم؟

بله، برای تمدید بیمه‌نامه شما می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد. توجه داشته باشید که با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌ها نیز منتقل می‌شوند.

آیا تغییر شرکت بیمه امکان‌پذیر است؟ قوانین و مقررات آن به چه صورت است؟ 

در صورت مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث، باید با در دست داشتن کارت خودرو و کارت شناسایی به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کرد. پس از انجام پروسه‌ی اعلام مفقودی برای فرد یک گواهی صادر خواهد شد که ارزش قانونی آن به اندازه اصل بیمه‌نامه است.

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود چه کارهایی باید انجام داد؟ 

بیمه شخص ثالث هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های وارد شده به اموال را پوشش می‌دهد. بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه اجباری است.

منظور از بیمه شخص ثالث چیست؟

اشخاص ثالث در بیمه ثالث کسانی هستند که در حادثه دچار زیان مالی و جانی شده‌اند. 

شخص ثالث در بیمه شخص ثالث کیست؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای کلیه رانندگان وسایل نقلیه ( مسافری،بارکش، موتورسیکلت و…) اجباری است.

آیا داشتن بیمه شخص ثالث برای همه افراد اجباری است؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. در صورتی که وسیله نقلیه‌ای دچار حادثه شود و دارای بیمه شخص ثالث نباشد، راننده مقصر تا زمان پرداخت خسارت جانی و مالی اشخاص زیان دیده در حادثه، زندانی خواهد شد. همچنین خرید و فروش وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست.

نداشتن بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می‌توانید اطلاعات خودروی خود را در سایت بیمه بازار وارد کنید تا لیستی ازتعرفه شرکت‌های بیمه برای شما نمایش داده شود. همچنین برای اطمینان از صحت بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه سنهاب بیمه بازار مراجعه کنید. 

چگونه بیمه شخص ثالث را استعلام کنیم؟

 برخورداری از بیمه شخص ثالث برای تمام رانندگان اجباری است. این بیمه می‌تواند خسارات جانی و ملی بروز حادثه را به میزان قابل توجهی تحت پوشش قرار دهد. 

مزایای بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه هزینه دیه و نقص عضو راننده را پرداخت می‌کند اما هزینه‌های پزشکی راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر در صورتی که بخواهد خسارت پزشکی را پرداخت کند، باید از بیمه حوادث انفرادی استفاده نماید.

آیا بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به راننده را جبران می‌کند؟ 

مهم‌ترین شرط بیمه شخص ثالث داشتن گواهینامه است. در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را تقبل نخواهد کرد.  

در صورت نداشتن گواهینامه آیا خسارات وارد شده را می‌توان از طریق بیمه شخص ثالث جبران نمود؟

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث ماشین به این صورت است که سالی 5 درصد به بیمه‌نامه اضافه می‌شود و این درصد از حق پایه بیمه کسر می‌شود. 

 بیمه شخص ثالث ماشین چگونه محاسبه می‌شود؟

حق بیمه شخص ثالث هر ساله بر اساس نرخ دیه اعلام شده توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود. به دلیل تورم با افزایش نرخ دیه، سطح پوشش بیمه‌گزار افزایش پیدا می‌کند. هر زمانی که شخص بخواهد سطح پوشش بیمه شخص ثالث خود را افزایش دهد و یا اقدام به عوض کردن نام مندرج بر روی بیمه‌نامه کند، باید درخواست الحاقیه نماید.  
 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟