thirdparty

خرید بیمه شخص ثالث مزدا 323

لطفا پلاک خودروی خود را وارد کنید:
الف
الف
ب
پ
ت
ث
ج
ح
د
ر
ز
ژ
س
ش
ص
ض
ط
ظ
ع
ف
ق
ک
گ
ل
م
ن
و
ه
ی
D
S
ایـران
پرچم
کد ملی مالک خودرو
شماره پلاک خود را ندارید؟

ارزش‌های بیمه‌‌بازار

همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
همکاری با تمامی شرکت‌های بیمه
صدور بیمه نامه در همان روز
صدور بیمه نامه در همان روز
امکان خرید قسطی بیمه
امکان خرید قسطی بیمه
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته
پشتیبانی و همراهی تخصصی ۲۴ ساعته

شرکت‌های بیمه همراه بیمه بازار

بیمه شخص ثالث مزدا 323

مزدا 323 یکی از خودرو‌های پر قدرت ساخت کشور ژاپن است و با اینکه سال‌ها از تولید آن گذشته، هنوز یکی از گزینه‌های محبوب بازار دست دوم به شمار می‌رود. این خودرو، که در بعضی کشورها با نام مزدا فامیلیا نیز شناخته می‌شود، به صورت اتوماتیک یا دستی در تیپ‌های مختلف ارائه شده است. اگر از رانندگان وفادار به این مدل هستید، باید بیمه شخص ثالث مزدا 323 را برای بردن آن به جاده تهیه کرده باشید. خرید این بیمه برای همه رانندگان اجباری است، اما لازم نیست نگران مراحل طولانی خرید این بیمه باشید، زیرا با کمک بیمه بازار این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث به شما کمک می‌کند از دفاتر شلوغ بیمه اجتناب کنید و به جای بررسی‌های وقتگیر درباره هر شرکت بیمه، به همه اطلاعات مورد نظر برای تصمیم‌گیری دسترسی داشته باشید. با این کار، می‌توانید پس از یک انتخاب آگاهانه، به سرعت مراحل خرید را تکمیل کنید و در صورت به پایان رساندن مراحل خرید تا پیش از ساعت ۲۱، در همان روز تحت پوشش بیمه باشید.

معرفی بیمه شخص ثالث مزدا 323

بیمه شخص ثالث یکی از شناخته‌ترین بیمه‌های ایران است و بیشتر رانندگان این بیمه را به دلیل اجباری بودنش تهیه می‌کنند. البته با آشنایی بیشتر با بیمه متوجه می‌شوید که پوشش‌های بیمه شخص ثالث نیز انگیزه خوبی برای خرید آن هستند. اگر در تصادف رانندگی شما مقصر باشید، باید همه خسارات مربوط به اشخاص ثالث را بپردازید؛ اما منظور از شخص ثالث کیست؟ در قرارداد بیمه، نقش افراد اینگونه تعریف می‌شود:

 • شخص اول: فردی که برای خودروی خود بیمه را خریداری کرده است و در قرارداد بیمه، بیمه‌گذار نام دارد.
 • شخص ثانی: شرکتی که با دریافت هزینه، خدمات بیمه شخص ثالث را به بیمه‌گذار ارائه می‌کند.
 • شخص ثالث: به استثنای راننده مقصر، همه افراد دیگری که دچار خسارت مالی یا جانی می‌شوند.

طبق این تعاریف، شرکت بیمه شخص ثالث خسارات مربوط به راننده خودروی آسیب‌دیده، از جمله خسارات جانی خود راننده و سرنشینان و خسارات مالی خودروی او را پرداخت می‌کند. همچنین خسارات جانی سرنشینان خودروی مقصر نیز تحت پوشش این بیمه خواهند بود. برای دریافت خسارات جانی راننده مقصر،  لازم است پوشش حوادث راننده را، که از زیرمجموعه‌های بیمه شخص ثالث است، تهیه کرده باشید. اگر می‌خواهید شرکت بیمه برای تعمیر خودروی شما (به عنوان راننده مقصر) هزینه‌ای پرداخت کند، توصیه می‌کنیم بیمه بدنه مزدا 323 را تهیه کنید.

چرا بیمه شخص ثالث بخریم؟

شاید فکر کنید که اجباری بودن این بیمه دلیل خوبی برای خریدنش باشد، اما بسیاری از رانندگان این قانون را نادیده می‌گیرند و دچار ضررهای زیادی می‌شوند. مهم‌ترین دلیل برای خرید بیمه شخص ثالث، استفاده از پوشش‌های آن برای پرداخت هزینه‌های گزاف تصادفات رانندگی است. بدون این بیمه، ممکن است وادار شوید هزینه‌های پزشکی، نقص عضو و دیه فوت افراد را به همراه هزینه‌های سنگین تعمیر خودروی مقابل بپردازید؛ که برای بسیاری از افراد غیرممکن است. دلیل اجباری شدن بیمه شخص ثالث، جلوگیری از تحمیل این خسارت‌ها بر راننده است.

همچنین اگر بدون این بیمه خودروی خود را به جاده ببرید،  اتومبیل شما توسط پلیس متوقف شده و به پارکینگ منتقل خواهد شد. برای آزاد کردن خودروی خود، لازم است که بیمه شخص ثالث را پس از پرداخت جریمه دیرکرد تهیه کنید و هزینه‌های پارکینگ را نیز بپردازید. همچنین این بیمه را برای خرید و فروش خودروی خود یا تهیه کارت سوخت نیز نیاز دارید.

معرفی خودرو مزدا 323

اولین قدم برای محاسبه دقیق حق بیمه خودروی شما، آشنایی بیشتر با ویژگی‌های فنی خودرو است. مزدا 323 یک خودروی ژاپنی و بسیار محبوب است که نسل‌های آخر آن در نسخه سدان به بازار ایران وارد شد. این خودرو از سال ۱۳۷۸ در ایران مونتاژ شد و در سال ۱۳۸۲ ساخت آن بهبودی‌هایی نیز پیدا کرد. البته تولید این خودرو در سال ۱۳۸۶ توقف شد و جای خود را به مزدا ۳ داد. خودروی مزدا 323 با گیربکس ۴ دنده اتومات یا ۵ دنده دستی موجود است و پیشرانه‌ای ۴ سیلندری با حجم موتور ۱.۶ لیتری دارد.

از نظر عملکرد فنی، قدرت این خودرو به ۱۰۶ اسب بخار می‌رسد، گشتاوری معادل ۱۴۵ نیوتن‌متر دارد و حداکثر سرعت آن ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت تعیین شده است. مزدا 323 ترمز ضد قفلی از نوع کاسه‌ای و فرمان هیدرولیکی دارد. این خودرو تنها یک ایربگ دارد و تیپ ۵ آن دارای سانروف نیز هست.

قیمت بیمه شخص ثالث مزدا 323

شما می‌توانید با وارد کردن مشخصات خودروی خود در فرم محاسبه‌گر بیمه بازار به لیست کاملی از قیمت‌های شرکت‌های مختلف بیمه دسترسی داشته باشید، اما خوب است بدانید که این عوامل قیمت بیمه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند:

نرخ دیه کامل ماه حرام

پوشش بیمه شخص ثالث بر اساس مبلغ دیه شخص ثالث تعیین می‌شود، به طوری که حداقل پوششی که شرکت‌ها می‌توانند ارائه کنند ۲.۵ درصد دیه کامل و حداکثر پوشش بیمه ۵۰ درصد دیه است. در واقع بیمه مرکزی هر ساله با توجه به نرخ دیه سال قیمت بیمه شخص ثالث را مشخص می‌کند. البته شما می‌توانید با انتخاب میزان پوشش مورد نظرتان (بین ۲.۵ تا ۵۰ درصد)، در بازه‌ای مشخص این مبلغ را کمتر یا بیشتر کنید.

مشخصات خودرو

یکی از عواملی که قیمت بیمه شما را تعیین می‌کند، تعداد سیلندرهای خودرو است. از نظر قیمت بیمه، خودروها در دسته‌های خودروهایی با کمتر، برابر یا بیشتر از ۴ سیلندر قرار می‌گیرند و خودروی مزدا 323 شما در دسته خودروهای ۴ سیلندری جای دارد. همچنین کاربری خودرو نیز بر قیمت بیمه تأثیرگذار است؛ یعنی خودروهایی که به عنوان تاکسی، آژانس، خودروی باربری یا خودروی تعلیم رانندگی فعالیت دارند باید مبلغ بیشتری نسبت به خودروهای شخصی بپردازند.

عواملی که قیمت بیمه شخص ثالث را افزایش می‌دهند

بعضی جریمه‌ها و شرایط خاص می‌توانند مبلغ پرداختی بیمه شما را بیشتر کنند. شناخته‌شده‌ترین مورد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث است که در صورت تأخیر در تمدید بیمه‌نامه به مبلغ بیمه جدید شما اضافه می‌شود. مبلغ این جریمه به صورت روزانه محاسبه می‌شود و برای محاسبه آن، باید هزینه یک سال بیمه را بر ۳۶۵ تقسیم کنید. رانندگی خطرناک شما نیز می‌تواند به افزایش مبلغ بیمه منجر شود. رانندگان باید به ازای هر تخلف حادثه‌ساز خود ۰.۵ درصد، تا سقف ۳ درصد، جریمه بپردازند. هر نمره منفی در سوابق شما نیز ۱ درصد مبلغ بیمه را افزایش می‌دهد، اما تا سقف ۳۰ درصد. حتی نداشتن معاینه فنی ضرروی نیز به ۵ درصد جریمه منجر خواهد شد.

تخفیف بیمه شخص ثالث

اگر پرداخت سالانه هزینه‌های بیمه شما را نگران می‌کند، خوب است تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث را به خاطر داشته باشید. برای دریافت این تخفیف، لازم است که در گذشته برای حداقل یک سال تحت پوشش بیمه شخص ثالث بوده ، اما خسارتی برای تصادفات رانندگی دریافت نکرده باشید. در این صورت، میزان تخفیف شما به این صورت محاسبه خواهد شد:

 • ۵ درصد تخفیف به ازای ۱ سال عدم خسارت؛
 • ۱۰ درصد تخفیف به ازای ۲ سال عدم خسارت؛
 • ۱۵ درصد تخفیف به ازای ۳ سال عدم خسارت؛
 • ۲۰ درصد تخفیف به ازای ۴ سال عدم خسارت؛
 • ۲۵ درصد تخفیف به ازای ۵ سال عدم خسارت؛
 • ۳۰ درصد تخفیف به ازای ۶ سال عدم خسارت؛
 • ۳۵ درصد تخفیف به ازای ۷ سال عدم خسارت؛
 • ۴۰ درصد تخفیف به ازای ۸ سال عدم خسارت؛
 • ۴۵ درصد تخفیف به ازای ۹ سال عدم خسارت؛
 • ۵۰ درصد تخفیف به ازای ۱۰ سال عدم خسارت؛
 • ۵۵ درصد تخفیف به ازای ۱۱ سال عدم خسارت؛
 • ۶۰ درصد تخفیف به ازای ۱۲ سال عدم خسارت؛
 • ۶۵ درصد تخفیف به ازای ۱۳ سال عدم خسارت؛
 • ۷۰ درصد تخفیف به ازای ۱۴ سال عدم خسارت.

راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث مزدا 323

انتخاب بیمه شخص ثالث کاملا به اولویت‌های شما بستگی دارد و بهترین بیمه شخص ثالث ممکن است برای دو راننده مختلف یکسان نباشد. برای مثال، ممکن است بخواهید یک بیمه شخص ثالث ارزان بخرید یا عملکرد شرکت بیمه را اولویت قرار دهید. پس از وارد کردن اطلاعات خودروی خود و انتخاب بیمه‌نا‌مه مناسب تنها لازم است مراحل بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه را به پایان برسانید تا در ظرف چند ساعت نسخه اکترونیکی بیمه شخص ثالث شما صادر شود. به دلیل الکترونیکی شدن بیمه، دیگر به بیمه‌نامه کاغذی نیز نیاز نخواهید و می‌توانید تنها با کد QR از خدمات بیمه بهره‌مند شوید.

صفحات مرتبط:

بیمه بدنه مزدا 323

استعلام بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث ایران

مشتریان بیمه بازار چه می‌گویند؟

اپلیکیشن بیمه بازار

اپ موبایل

اپ بیمـه بــازار، بیمه نامه‌ای در جیب شما

با نصب اپلیکیشن بیمه‌بازار، در هر زمان و مکان به بیمه‌نامه‌ی دیجیتال خود دسترسی داشته باشید

سوالات متداول

بعد از خرید آنلاین بیمه‌نامه در صورت تمایل می‌توانید نسخه فیزیکی آن را نیز سفارش دهید.

آیا بعد از خرید بیمه شخص ثالث از بیمه بازار، نسخه فیزیکی بیمه‌نامه را دریافت خواهیم کرد؟

اگر تمامی مدارک مورد نیاز به صورت کامل بارگذاری شده‌باشد؛ بیمه‌نامه شخص ثالث بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صادر می‌شود. بارگذاری مدارک به صورت ناقص، روند صدور را طولانی خواهد کرد.

بیمه نامه شخص ثالث، چه مدت بعد از خرید صادر و فعال می‌شود؟

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، ۱۰ روز پیش از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. هر زمانی از روز که بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو تمدید شود، اعتبار آن از بامداد روز آتی آغاز خواهد شد.

چند روز پیش از تمام شدن اعتبار بیمه‌نامه باید برای تمدید آن اقدام کرد؟

برای بررسی صحت و اصالت بیمه‌نامه خودرو، می‌توانید با مراجعه به صفحه bimebazar.com/sanhabInquiry و وارد کردن شماره بیمه‌نامه، کد یکتا، کد VIN (شماره ۱۷ رقمیِ شناسایی خودرو) و کد ملی خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک وجود دارد.

چگونه می‌توان از صحت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟

بخشش جریمه دیرکرد فرآیندی است که از سوی سازمان بیمه‌مرکزی انجام می‌شود و از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. این بخشش معمولا یک بار در فصل بهار، یک بارتابستان و یک بار زمستان از طرف بیمه‌مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.

بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چه زمانی انجام می‌پذیرد؟

جریمه دیرکرد به صورت روزانه حساب می‌شود. یعنی به ازای هر روز تاخیر در خرید و تمدید، مبلغی به عنوان جریمه به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد. چون نرخ بیمه ثالث، سال به سال تغییر می‌کند ؛ نرخ جریمه دیرکرد آن هم  در هر سال متفاوت است و نرخ ثابتی ندارد.

جریمه تاخیر خرید بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

از آنجا که تخفیف بیمه ثالث به شخص تعلق دارد؛ به دو شیوه می‌توان کار انتقال تخفیف را انجام داد. در صورتی که مالک ماشین قصد فروش داشته‌باشد؛ می‌تواند تخفیف بیمه‌اش را به خودروی جدیدی که خریده انتقال بدهد. درشرایطی دیگر، ممکن است صاحب بیمه‌نامه بخواهد تخفیفش را به شخص دیگری انتقال بدهد. در این صورت آن فرد حتما باید یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ (پدر، مادر، همسر، فرزند) باشد. به جز این دو شیوه، امکان دیگری برای انتقال تخفیف وجود ندارد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

به صورت کلی، انتقال تخفیف نیاز به دریافت الحاقیه دارد که ممکن است برای صاحب بیمه بار مالی داشته‌باشد. اما در صورتی که بیمه شخص ثالث را از بیمه‌بازار خریده باشید؛ می‌توانید تخفیف‌های مربوط به آن را بدون پرداخت هزینه، انتقال بدهید.

آیا امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از طریق خرید آنلاین بیمه در سایت بیمه بازار وجود دارد؟

در بیمه‌بازار امکان خرید بیمه شخص ثالث قسطی وجود دارد. فقط کافی است ‌هنگام خرید بیمه خود، مشخص کنید از کدام شرکت بیمه می‌خواهید بیمه ثالث خود را خریداری کنید. در مرحله ثبت سفارش تعداد اقساطی که شرکت بیمه در نظر گرفته است و مقدار هر قسط را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که ممکن است شرکت قبلی که از آن بیمه خود را تهیه کرده‌اید، در سال جدید بیمه‌نامه را قسطی ارائه ندهد.

آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را اقساطی تهیه کرد؟

خیر، در حال حاضر خرید قسطی بیمه شخص ثالث فقط با ارائه «چک صیاد» امکان‌پذیر است. علاوه بر آن، تنها ساکنین شهر تهران می‌توانند از این امکان استفاده کنند و در این مورد خاص، منظور از تهران، مجموع ۲۲ منطقه شهرداری است.

آیا امکان خرید قسطی بدون چک در سایت بیمه‌بازار وجود دارد؟

بله، بعد از خرید بیمه‌ثالث به صورت آنلاین طرف حساب شما «شرکت بیمه‌ای است که از آن بیمه خریده‌اید.» بنابراین برای جبران خسارت خارج از تهران باید به شعبه‌های آن شرکت بیمه خاص، مراجعه و روند دریافت خسارت را طی کنید. 

اگر بیمه ثالث را به صورت آنلاین بخریم؛  می‌توانیم خارج از تهران خسارت دریافت کنیم؟

بیمه‌بازار در حوزه صدور بیمه شخص ثالث با «تمامی شرکت‌های بیمه» همکاری دارد. شما در بیمه‌بازار می‌توانید برای خرید بیمه شخص ثالث از تخفیف‌ استفاده کنید و هزینه را به صورت قسطی بپردازید. 

بعد از خرید بیمه و ارسال تصویر مدارک، بیمه ثالث شما سریعا صادر می‌شود و در صورت درخواست، نسخه فیزیکی آن، بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان، به آدرس درج شده در فرم ارسال خواهد شد.

خرید بیمه‌ ثالث از بیمه‌بازار چه امتیازی دارد؟

خیر، قانونِ لزوم ارائه نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث لغو شده‌است. شما می‌توانید به راحتی از نسخه آنلاین و دیجیتالی که لینکش با پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود استفاده کنید.

آیا دریافت نسخه فیزیکی و کاغذی بیمه شخص ثالث ضروری است؟

قیمت بیمه شخص ثالث که روی بیمه‌نامه ذکر می‌شود برای همه شرکت‌های بیمه یکسان است. دلیل تفاوت قیمت‌ها در آفرهای ویژه‌ای است که بیمه‌بازار برای برخی از شرکت‌ها در نظر می‌گیرد. 

دلیل تخفیف‌ها و اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث بین شرکت‌های مختلف در سایت بیمه‌بازار چیست؟

چون واحد صدور بیمه در شرکت‌ها به مدارک به روز شده نیاز دارد. 

چرا برای هر بار خرید و تمدید بیمه شخص ثالث باید مدارک را بارگذاری کنیم؟

بله، برای تمدید بیمه‌نامه شما می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد. توجه داشته باشید که با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌ها نیز منتقل می‌شوند.

آیا تغییر شرکت بیمه امکان‌پذیر است؟ قوانین و مقررات آن به چه صورت است؟ 

در صورت مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث، باید با در دست داشتن کارت خودرو و کارت شناسایی به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه کرد. پس از انجام پروسه‌ی اعلام مفقودی برای فرد یک گواهی صادر خواهد شد که ارزش قانونی آن به اندازه اصل بیمه‌نامه است.

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث گم شود چه کارهایی باید انجام داد؟ 

بیمه شخص ثالث هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های وارد شده به اموال را پوشش می‌دهد. بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه اجباری است.

منظور از بیمه شخص ثالث چیست؟

اشخاص ثالث در بیمه ثالث کسانی هستند که در حادثه دچار زیان مالی و جانی شده‌اند. 

شخص ثالث در بیمه شخص ثالث کیست؟

بله. داشتن بیمه شخص ثالث برای کلیه رانندگان وسایل نقلیه ( مسافری،بارکش، موتورسیکلت و…) اجباری است.

آیا داشتن بیمه شخص ثالث برای همه افراد اجباری است؟

رانندگی بدون بیمه شخص ثالث ممنوع است. در صورتی که وسیله نقلیه‌ای دچار حادثه شود و دارای بیمه شخص ثالث نباشد، راننده مقصر تا زمان پرداخت خسارت جانی و مالی اشخاص زیان دیده در حادثه، زندانی خواهد شد. همچنین خرید و فروش وسیله نقلیه بدون بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر نیست.

نداشتن بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می‌توانید اطلاعات خودروی خود را در سایت بیمه بازار وارد کنید تا لیستی ازتعرفه شرکت‌های بیمه برای شما نمایش داده شود. همچنین برای اطمینان از صحت بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه سنهاب بیمه بازار مراجعه کنید. 

چگونه بیمه شخص ثالث را استعلام کنیم؟

 برخورداری از بیمه شخص ثالث برای تمام رانندگان اجباری است. این بیمه می‌تواند خسارات جانی و ملی بروز حادثه را به میزان قابل توجهی تحت پوشش قرار دهد. 

مزایای بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه هزینه دیه و نقص عضو راننده را پرداخت می‌کند اما هزینه‌های پزشکی راننده مقصر را جبران نمی‌کند. راننده مقصر در صورتی که بخواهد خسارت پزشکی را پرداخت کند، باید از بیمه حوادث انفرادی استفاده نماید.

آیا بیمه شخص ثالث خسارت وارد شده به راننده را جبران می‌کند؟ 

مهم‌ترین شرط بیمه شخص ثالث داشتن گواهینامه است. در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را تقبل نخواهد کرد.  

در صورت نداشتن گواهینامه آیا خسارات وارد شده را می‌توان از طریق بیمه شخص ثالث جبران نمود؟

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث ماشین به این صورت است که سالی 5 درصد به بیمه‌نامه اضافه می‌شود و این درصد از حق پایه بیمه کسر می‌شود. 

 بیمه شخص ثالث ماشین چگونه محاسبه می‌شود؟

حق بیمه شخص ثالث هر ساله بر اساس نرخ دیه اعلام شده توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود. به دلیل تورم با افزایش نرخ دیه، سطح پوشش بیمه‌گزار افزایش پیدا می‌کند. هر زمانی که شخص بخواهد سطح پوشش بیمه شخص ثالث خود را افزایش دهد و یا اقدام به عوض کردن نام مندرج بر روی بیمه‌نامه کند، باید درخواست الحاقیه نماید.  
 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟