بیمه شخص ثالث راننده محور

بیمه شخص ثالث راننده محور؛ مهم ترین تغییرات بیمه ثالث ۹۸

لطفا به این مقاله رای دهید:
امتیاز: ۳.۸ از ۵ / تعداد نظرات: ۲۸

در قانون جدید بیمه چه تغییراتی اعمال شده است؟  آیا در این قانون خانم‌ها از تخفیف بیشتری برخوردار می‎شوند؟ آیا در طرح جدید بیمه شخص ثالث خودروهای قانون مند تخفیف بیشتری می‌گیرند؟ قطعا با شنیدن خبر تغییر قانون بیمه شخص ثالث سوالات بالا ذهن شما را درگیر کرده است. در این مقاله همراهتان هستیم تا شما را با جزئیات و تغییرات بیمه شخص ثالث ۹۸ مطلع کنیم، با ما همراه باشید.

تخفیف ویژه خرید بیمه شخص ثالث

 بیمه شخص ثالث ۹۸ چه تغییراتی دارد؟

در قانون جدید بیمه شخص ثالث عوامل گوناگونی از جمله: زن یا مرد بودن راننده، جوان یا پیر بودن راننده، باسابقه یا تازه‌کار بودن راننده و پرخطر یا کم خطر بودن راننده بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر خواهند گذاشت.

همچنین برای رانندگانی که در طول سال تنها چند بار و به طور محدود از خودرو شخصی خود استفاده کرده‌اند تخفیفات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. در واقع می‌توان گفت در قانون جدید، بیمه به جای خودرو به راننده تعلق می‌گیرد. بنابراین هنگام محاسبه قیمت علاوه بر مشخصات خودرو و تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت، سوابق و ویژگی‌های راننده نیز بر نرخ حق بیمه تاثیر گذارند.

 همچنین در سال ۹۸ نرخ دیه  ۲۷۰ میلیون تومان است که نسبت به سال جاری ۳۹میلیون تومان افزایش داشته است. نرخ دیه برای ماه‌های حرام نیز ۹۰ میلیون تومان بیشتر یعنی ۳۶۰ در نظر گرفته شده است.

تا پیش از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، دارندگان این بیمه‌نامه موظف بودند الحاقیه برای بیمه‌نامه‌های خود تهیه کنند اما بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث  نیازی به دریافت الحاقیه نیست و مابه‌التفاوت نرخ دیه جدید و نرخ تعهد شده توسط شرکت بیمه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد.

بیمه شخص ثالث راننده محور می‌شود.

راننده‌محور بودن بیمه شخص‌ثالث به این معناست که بیمه شخص ثالث به جای خودرو به راننده تعلق می‌گیرد. بنابراین در طرح جدید راننده‌هایی که بهتر رانندگی می‌کنند هزینه کمتری برای بیمه شخص ثالث پرداخت خواهند کرد و این امر باعث می‌شود رانندگان جهت دریافت تخفیف بیمه‌ای بیشتر مقررات راهنمایی و رانندگی را بیشتر رعایت کنند.

آیا در قانون جدید بیمه شخص ثالث رانندگان پر خطر باید پول بیشتری برای بیمه پرداخت کنند؟

بر اساس قانون جدید بیمه از آنجایی که رانندگان پر خطر ریسک بیشتر و بالایی ایجاد می‌کنند بایستی پول بیشتری برای حق بیمه خودرو پرداخت کنند و کسانی که مقررات رانندگی را رعایت می‌کنند و میزان تخلفات رانندگی پایینی دارند از تخفیفات بیمه‌ای بیشتری برخوردار بوده و بنابراین حق بیمه کمتری پرداخت خواهند کرد و با تعویض خودرو نیز تشویق‌ها را با خود منتقل کنند.

بیمه شخص ثالث 98 چه تغییراتی دارد؟

به طور مثال شما و برادرتان هر دو پراید مدل ۸۷ دارید، میزان تخفیفات عدم خسارت خودرو هر دو شما ۵ سال است و قصد محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث پراید مدل ۸۷ خود را دارید.  شما راننده‌ای قانون مند هستید و میزان تخلفات رانندگی شما بسیار پایین است اما برادرتان بدون توجه به قانون رانندگی می‌کند و امتیاز منفی بسیاری دارد.

در قانون قدیم ، با توجه به  یکسان بودن اطلاعات خودرو  و تعداد سال‌های تخفیف قیمت بیمه شخص ثالث برای شما و برادرتان یکسان محاسبه میشد اما در قانون جدید ارزش ویژه‌ای به رانندگان قانون مند داده می‌شود و متناسب با سوابق رانندگی شما (پر خطر یا کم خطر بودن) محاسبه خواهد شد بنابراین برای شما تخفیف بیشتری در نظر گرفته شده و قیمت بیمه شما پایین‌تر خواهد بود.


حتما بخوانید:

بیمتو اینترنتی خریداری کن


آیا در قانون جدید بیمه شخص ثالث خانم‌ها تخفیف بیشتری دریافت می‌کنند؟

رئیس کل بیمه مرکزی بیان کرده است با توجه به اینکه خانم‌ها حین رانندگی مرتب‌تر رانندگی می‌کنند و محتاط‌تر هستند، در سال آینده که بیمه شخص ثالث راننده محور می‌شود، تخفیفات ویژه بیمه‌ای بیشتری دریافت می‌کنند.

آیا با راننده محور شدن بیمه ثالث هر عضو خانواده باید بیمه‌نامه جدا بخرد؟

بر اساس اعلام بیمه مرکزی در قانون جدید بیمه، بیمه ثالث برای مالک خودرو صادر می‌شود و بیمه اصلی را وی تهیه می‌کند و در صورتی که دیگر اعضای خانواده بخواهند از خودروی او استفاده کنند نام آن‌ها می‌بایست در بیمه‌نامه ذکر شده و حق بیمه‌ای نزدیک به صفر پرداخت کنند. زیرا مالک خودور هزینه حق بیمه شخص ثالث را پرداخت کرده است. البته این طرح تا زمان اجرا نهایی احتمال دارد با تغییرات بسیاری مواجه شود و نمی‌توان نظر نهایی داد و باید منتظر اجرا نهایی طرح بود.

بر اساس طرح جدید پیش‌بینی می‌شود افرادی که چند ماشین دارند با خرید یک بیمه شخص ثالث از آن برای چند ماشین استفاده کنند.

قانون جدید بیمه شخص ثالث از چه زمانی اجرا می‌شود؟

بر اساس توضیحات رییس شورای عالی بیمه قانون جدید این بیمه باید قبل از پایان برنامه ششم اجرایی شود، وی بیان کرده است زمان اجرای این طرح اواخر سال ۹۸ و به شکل پایلوت اعلام کرد.

منبع: بیمه شخص ثالث راننده محور


بیمه بازار راهی برای خرید راحت بیمه

بیمه بازار به عنوان نخستین وب سایت خرید اینترنتی انواع بیمه این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در مدت زمان کوتاهی و به سادگی قیمت انواع بیمه شخص ثالث، صدور آنلاین بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و زلزله، بیمه عمر و بیمه درمان را استعلام کنید؛ قیمت و شرایط شرکت‌های بیمه مختلف را مقایسه کنید ، بهترین بیمه را خریداری نمایید و در زمان و مکان دلخواه به صورت رایگان تحویل بگیرید.


از دست ندهید:

خرید آسان و سریع طرح ترافیک تهران

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث 

چگونه بیمه ثالث را انتقال دهیم؟

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث ایران

خرید مطمئن بیمه شخص ثالث پارسیان