آشنایی با بیمه بدنه خودرو؛ معرفی پوشش ها و شرایط اولیه

بیمه بدنه یکی از بیمه‌های غیراجباری خودرو است که رانندگان بعد از خرید بیمه شخص ثالث، جهت کاهش هزینه‌های وسیله نقلیه برای دریافت آن اقدام می‌کنند. برای آشنایی با بیمه بدنه خودرو و شرایط دریافت آن در ادامه این مقاله از مجله بیمه بازار با ما همراه باشید.

خرید بیمه بدنه

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو است که خسارت‌های وارد به وسیله نقلیه را تحت پوشش قرار می‌دهد. برخلاف بیمه شخص ثالث، این بیمه‌نامه هزینه خسارت مالی به افراد را پرداخت نمی‌کند و تنها هزینه‌های خودرو را پرداخت می‌کند.

پوشش‌های بیمه بدنه ماشین

پوشش‌های بیمه بدنه به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند:

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه ماشین

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه عبارت هستند از:

  •  تصادف با جسم ثابت یا متحرک
  • سقوط، واژگونی، انفجار
  • سرقط خودرو
  • خسارت در جریان نجات یا انتقال خودرو
  • خسارت وارد شده به باتری و لاستیک ماشین

۱- حادثه

خسارتی که در اثر برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متجرک باشد تحت پوشش بیمه بدنه قرار می‌گیرد.

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو

۲- آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار

خساراتی که به خودرو و یا قطعات یدکی آن در اثر آتش‌سوزی، انفجار و یا صاعقه به وجود می‌آیند تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار می‌گیرند.

۳- سرقت کلی

اگر خودرو دزدیده شود و یا بخشی از آن به سرقت برود، بیمه بدنه خودرو این هزینه‌ها را پوشش خواهد داد.

پوشش های فرعی بیمه بدنه ماشین

اما مالکین خودرو می‌توانند با توجه به خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه بدنه خودرو، با پرداخت هزینه‌های اضافی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه بهره‌مند شوند. این خدمات بسته به شرکت بیمه مورد نظر می‌تواند شامل موارد متنوعی از این پوشش‌ها باشند.

مقالات دیگر  ارزان‌ترین بیمه بدنه را چه شرکت‌هایی در سال ۹۸ ارائه می‌دهند؟

1. سرقت درجا لوازم و قطعات وسیله نقلیه

با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان قطعات اصلی و لوازم منصوبه بدون سرقت خودرو را تحت پوشش سرقت قطعات قرار داد. البته این پوشش محدودیت‌هایی هم دارد. برای مثال بیمه بدنه ایران تا سقف ۲۰ درصد ارزش خودرو این پوشش را ارائه می‌دهد و نرخ آن ۳ درصد قیمت قطعات و لوازم مورد بیمه است.

2. هزینه ایاب و ذهاب خودروی سواری

این پوشش مربوط به زمانی می‌شود که خودرو در اثر حادثه راهی تعمیرگاه شده و مالک وسیله نقلیه در مدتی مشخص بنابه همین دلیل قادر به استفاده از آن نباشد. در این وضعیت بیمه بدنه خودرو مبلغی را بعنوان هزینه ایاب و ذهاب به مالک خودرو پرداخت می‌کند تا در این دوره خسارت ناشی از عدم استفاده از خودرو را پوشش دهد. این مبلغ بصورت روزانه محاسبه می‌شود و نرخ پرداخت آن در بیمه‌های مختلف متفاوت است.
برای مثال بیمه ایران روزانه ۲۰۰۰ تومان و بیمه آسیا روزانه ۵۰۰۰ تومان برای این پوشش پرداخت می‌کنند. نقطه مشترک میان تمامی شرکت‌ها آن است که این پوشش حداکثر مدت ۳۰ روز را شامل می‌شود که چند روز اول آن بنابر میزان فرانشیز هر شرکت بیمه از آن کاسته شده و مبلغ مورد نظر برای مابقی روزهای عدم استفاده از وسیله نقلیه پرداخت می‌شود.

3. شکست شیشه‌های وسیله نقلیه

بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت مبلغی اضافی از پوشش شکستن شیشه خودرو بنابر دلایلی غیر از خطرات اصلی که در ابتدای مقاله توضیح داده شد استفاده کند. این پوشش برای حوادثی مانند شکستن شیشه بر اثر تغییر دما و یا متراکم شدن هوای داخل خودرو مناسب می‌باشد. هزینه این پوشش حدودا ۵ درصد نرخ بیمه بدنه اصلی می‌باشد.

4. پوشش نوسانات قیمت

جهت انواع وسائل نقلیه (به استثنائ موتورسیکلت ) با پرداخت حق بیمه اضافی امکان ارائه پوشش اضافی نوسانات قیمت حداکثر تا سقف ۲۰ % مازاد بر سرمایه بیمه شده وجود دارد . مشروط بر آنکه مورد بیمه در زمان صدور بیمه نامه به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه گردد . در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت ، مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار در زمان صدور بیمه نامه مشمول اعمال قاعده نسبی سرمایه ( ماده ۱۰ قانون بیمه ) می گردد 

مقالات دیگر  کارشناسی رنگ خودرو

5.پرداخت هزینه توقف جهت خودرو های بارکش و اتوکار

این پوشش توسط برخی از شرکتهای بیمه ارائه می‌شود که در آن بیمه‌گر متعهد می‌گردد در صورت عدم امکان استفاده از وسیله بعلت آسیب وارده و ماندن در تعمیرگاه بنابر دلایلی که شامل بیمه بدنه می‌شود به بیمه گذار بصورت روزانه خسارتی پرداخت کند. میزان هزینه پرداختی بیمه متناسب با نوع خودرو و ظرفیت آن تعیین می‌گردد.

6. خطرات تبعی مانند رنگ، مواد شیمیایی و اسیدپاشی

این دست از خسارات عموما مشمول قرارداد اصلی بیمه بدنه نمی‌شود اما طبق موافقت هیئت مدیره عموم شرکت‌های بیمه، می‌توان با پرداخت مبلغی اضافی این پوشش را نیز برای خودرو تهیه نمود. شرکت بیمه ایران نرخ این پوشش را ۵ درصد حق بیمه بیمه سالیانه در نظر گرفته است.

7. بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان

خطرات طبیعی مانند سیل و زلزله با پرداخت هزینه اضافی تحت پوشش بیمه بدنه ماشین  قرار خواهند گرفت.

 پوشش های فرعی بیمه بدنه

8. پوشش حذف استهلاک

این پوشش نیز توسط برخی شرکت‌ها ارائه میشود و برای خودروهای سواری که دارای تخفیف عدم خسارت ۴۵ درصد به بالا هستند امکان‌پذیر است.

9. پوشش حذف فرانشیز

پوشش حذف فرانشیز بیمه با محدودیت‌های زیاد توسط برخی بیمه ها ارائه می‌گردد و برای مثال در بیمه بدنه آسیا با پرداخت حق بیمه اضافی جهت خودروهای سواری که دارای تخفیف عدم خسارت ۴۵% به بالا هستند امکان‌پذیر می‌باشد. همچنین این پوشش فقط شامل خطرات اصلی بجز سرقت کلی ، سرقت جزئی و خسارت کلی می‌باشد. نکته دیگر آنکه این پوشش شامل خسارت ناشی از پوشش‌های اضافی بیمه نامه بدنه و فرانشیز گواهینامه نمی‌باشد.

10. پوشش ترانزیت

پوشش ترانزیت مربوط به حوادث خارج از مرزهای ایران می‌شود که محدودیت نوع خسارت نیز دارد. به این ترتیب که شامل سرقت کلی و سرقت قطعات نمی‌شود.

11. پوشش میخ‌کشی یا خط و خش

در حال حاضر  پوشش میخ‌کشی در بیمه بدنه تنها توسط شرکت بیمه ایران ارائه می‌شود و خودرو شما را در برابر میخ کشی یا خط و خش بیمه می‌کند.

مقالات دیگر  بهترین راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو

12. بیمه حوادث شخصی

بانضمام این پوشش بیمه‌گذار در تمامی ساعات شبانه روز و در تمام نقاط جهان و حتی خارج از وسیله نقلیه و راننده حین حادثه از طریق وسیله نقلیه بیمه شده و تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرند.

نکات مهم

  • اولین نکته حائز اهمیت در مورد بیمه بدنه آنست که همه خودروها نمی‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. برای آنکه خودرویی بتواند تحت پوشش بیمه بدنه قرار بگیرد لازم است یکی از دو شرط زیر را دارا باشد:
  1. از تولید و مونتاژ قطعات خودرو نباید بیش ار ۱۰ سال گذشته باشد. اما اگر از سال ساخت اتومبیل بیش از ۱۰ سال گذشته باشد، به ازای هر سال اضافه به میزان ۵ درصد به نرخ بیمه بدنه آن اضافه می‌شود. همچنین برای خودروهای بالای ۲۰ سال صدور بیمه نامه بدنه نیازمند مجوز از مراتب بالای شرکت است.
  2. بازدید از اتومبیل توسط یک کارشناس بازدید اولیه که دارای مجوز کارشناسی و کد اختصاصی است انجام گیرد.کارشناس بایستی گزارشی از وضعیت اتومبیل تهیه کرده و برای صدور بیمه بدنه آنرا در اختیار شرکت بیمه قرار دهد.

جمع‌بندی

 با توجه به شرایط، خدمات، قوانین و از همه مهم‌تر نرخ‌های متنوعی که برای بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف وجود دارد، مقایسه آن‌ها با یکدیگر برای انتخاب بیمه مناسب بسیار حائز اهمیت است. بیمه‌بازار در پنل بیمه بدنه خودرو برای کاربران خود این امکان را فراهم آورده است که بتوانند تنها با مشخص کردن خودرو و پوشش‌های مورد نیاز خود شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خودرو را با یکدیگر مقایسه کنند و از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنند.

نظر یا پرسش خود را بنویسید