آشنایی با بیمه بدنه خودرو؛ معرفی و شرایط اولیه (قسمت اول)

بطور کلی گروه بیمه خودرو برای پوشش دادن کامل خسارات ممکن در یک تصادف بوجود آمده است. خسارات ناشی از حوادث رانندگی مانند تصادف، سرقت از خودروی موضوع بیمه، افت ارزش ناگهانی و… از منظر شرکت‌های بیمه به سه دسته تقسیم می‌شود:

(۱) خسارات جانی و مالی به افراد غیر مقصر در حادثه

(۲) خسارت مالی وارد بر خودروی شخص مقصر

(۳) خسارات مالی و جانی وارد بر راننده مقصر

بر همین مبنا سه بیمه در گروه بیمه خودرو شکل گرفته است. برای پوشش این سه ریسک دو بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه خودرو توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود که اولی اجباری و دومی اختیاری است. بیمه سرنشین که مربوط به راننده مقصر می‌باشد در ذیل بیمه شخص ثالث ارائه می‌گردد. بعلت آنکه بیمه شخص ثالث طبق قوانین حاکم بر کشور ما بیمه ای اجباری است اغلب مردم نسبت به آن اطلاعات و شناخت بیشتری دارند تا بیمه بدنه خودرو.

اولین نکته حائز اهمیت در مورد بیمه بدنه آنست که همه خودروها نمی‌توانند تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار بگیرند. برای آنکه خودرویی بتواند تحت پوشش بیمه بدنه قرار بگیرد بایستی قابلیت پوشش بیمه بدنه آن خودرو  محرز گردد. بدین منظور آن خودرو باید یکی از دو شرط زیر را دارا باشد:

  1. از تولید و مونتاژ قطعات خودرو نباید بیش ار ۱۰ سال گذشته باشد. اما اگر از سال ساخت اتومبیل بیش از ۱۰ سال گذشته باشد، به ازای هر سال اضافه به میزان ۵ درصد به نرخ بیمه بدنه آن اضافه می‌شود. همچنین برای خودروهای بالای ۲۰ سال صدور بیمه نامه بدنه نیازمند مجوز از مراتب بالای شرکت است
  2. بازدید از اتومبیل توسط یک کارشناس بازدید اولیه که دارای مجوز کارشناسی و کد اختصاصی است انجام گیرد. کارشناس بایستی گزارشی از وضعیت اتومبیل تهیه کرده و برای صدور بیمه بدنه آنرا در اختیار شرکت بیمه قرار دهد.
مقالات دیگر  بیمه بدنه و تخفیف‌های آن

اما بیمه بدنه‌های ارائه شده از شرکت‌های گوناگون قوانین و پوشش‌های مختلفی دارند. مجله بیمه در پست‌های بعدی خود، پوشش‌های ارائه شده برای بیمه بدنه خودرو را مرور خواهد کرد و همچنین پارامترهای مختلفی در تعیین نرخ آن دخیل هستند را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

همچنین با توجه به شرایط، خدمات، قوانین و از همه مهم‌تر نرخ‌های متنوعی که برای بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف وجود دارد، مقایسه آن‌ها با یکدیگر برای انتخاب بیمه مناسب بسیار حائز اهمیت است. بیمه‌بازار در پنل بیمه بدنه خودرو  برای کاربران خود این امکان را فراهم آورده است که بتوانند تنها با مشخص کردن خودرو و پوشش‌های مورد نیاز خود شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خودرو را با یکدیگر مقایسه کنند و از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنند.

نظر یا پرسش خود را بنویسید